Spoločnosť olympionikov

Staré svety priebežne miznú. Stávalo sa tak napokon v každej dobe práve tým ľuďom, ktorí tu žili. Včera večer sme sa v debate pri víne ako obyčajne dostali až k smrti a jeden z priateľov vytiahol myšlienku, že dnes na zemi žije približne cez sedem miliárd ľudí a až na pár výnimiek tu za sto rokov z nás nebude nikto. Tí, ktorí prídu po nás, budú robiť analýzy tlače, správ, vyhlásení…

S odstupom si, tak ako my dnes pociťujeme romantiku kolónií viktoriánskej éry, veľmi jednoducho zamenia najhrubší cynizmus za pochopenie pre problémy más a snahu o riešenie, naopak zase rezignovanie ľudu na odpor bude časom vyzerať ako mlčanlivý súhlas. Nahliadame do sveta tých pred nami a je neuveriteľné, že i to, čo sa práve okolo nás deje raz budú staré zlaté časy. Teda – vyzerá to tak, že pre niekoho skutočne budú. Transformovali sme sa na spoločnosť olympionikov a olympijské motto „Citius, altius, fortius – rýchlejšie, vyššie, silnejšie“ sa stalo skutočným posolstvom. Chýba tam len „viac“, ale to akosi vyplynie z kontextu, pretože načo sa inak vôbec niekam hnať? Dámy a páni, držte si klobouky – už se to točí, už se to roztáčí a mašinista stratil brzdu. Do toho kolotoča drgol niekto už dávno a keďže to prešlo, rýchlosť sa pomaly zväčšuje. O to rýchlejšie sa pred nami mihajú celebrity, pri ktorých sme si ani nestihli prečítať neznáme meno, tragédie, ktoré majú lesk atrakcií, kauzy, ktorých aktéri na opačnej strane vystúpia a pri ďalšej obrátke už nie je sú v obraze. Plošina kolotoča si zatiaľ žije vlastným životom. Miešajú a menia sa posádky autíčok, niekde sa z čierneho jazdca stane biely kôň, iní mávajú z vagónov vláčika, ktorý sa ženie okolo ľudí, no v skutočnosti sa nehne z miesta. Jeden kričí z chrbta slona a ten, čo rečnil predtým, je teraz mahaut. Stojíme v dave po vonkajšom obvode a pre účastníkov jazdy sme len farebnou šmuhou bez tváre. Médiá nám do ampliónu komentujú, čo sa pred nami deje. Absolvujú však rovnakú jazdu a pravdepodobne preto máme dojem, že vidia udalosti inak ako my a že sú pre ne dôležité celkom iné veci. Dav lem šomre, síce hlasnejšie ako za socíku, ale s rovnakým výsledkom, a počíta koľko kôl je ešte do volieb. Stále dúfame v nových hrdinov, ktorí sa vtedy vynoria a dvihnú zástavu s iným heslom. Vždy sa niekto nájde, no obyčajne vysvitne, že neprišiel z iného sveta, ale sedel dovtedy s partičkou iných mesiášov v domčeku medzi slonom a autíčkom.

Ak by sa niekomu zdalo, že to hore je o politike, musím poopraviť, že je to o médiách, ktoré nám popisujú obraz, ktorý nestačíme vnímať. Ten obraz je odrazu košatý správami z celého sveta a o Afrike máme lepšie informácie, ako o tom, čo je za rohom. Skromne dodávajú, že nič nie je staršie ako včerajšie noviny. Nie však médiá, pretože kým bude treba niečo interpretovať tak, aby ľudia správne porozumeli, tak staré médiá a noví proroci majú o prácu postarané skutočne na veky.

 

Stano Bellan

Prebrané s dovolením Grafie SK, vydavateľa Novín pre grafický priemysel.

Stano Bellan
Nils, Holgersson & Bellan
kreativita, komunikácia, texty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Student designers wanted!

Pošli nám návrh výstavy nebo instalace na téma OMEZENÍ a staň se součástí Zlin Design Weeku 2017.
pokračovanie článku

Svěží identita Crown Affair od studia Placeholder

Začalo to udržitelnými biologicky rozložitelnými bambusovými sáčky. Nyní New Yorské kreativní studio Placeholder odhalilo celou novou identitu značky s péčí o vlasy.