Skript pre delenie slov so spojovníkom – InDesign

Z typografického hľadiska je potrebné pri delení slov so spojovníkom (napr. červeno-zelený) zopakovať spojovník na nasledujúcom riadku. Pretože toto InDesign nerobí automaticky (v češtine áno, ale v slovenčine, ruštine… nie), ponúka sa jednoduché riešenie – zámena spojovníka za neviditeľný a nedeliteľný spojovník (súhrnne ich nazvime „typografické“ spojovníky) napr. pomocou GREP zámeny „-“ za „~-~~“.


Pokiaľ je však nastavené optické zarovnanie okrajov, môže používateľov čakať nepríjemné prekvapenie – vložením neviditeľného spojovníka InDesign nedokáže na každom riadku dodržať zarovnanie odsekov do bloku.

V tomto prípade je nutné previesť zámenu iba takých spojovníkov, kde je slovo aj skutočne rozdelené. Ale aj v tomto prípade dokáže InDesign ešte nepríjemne prekvapiť – po náhrade niekedy slovo v mieste typografických spojovníkov paradoxne nerozdelí, čím znovu nastane problém so zarovnaním odseku. Našťastie aj na tieto prípady existuje riešenie – namiesto typografických spojovníkov je možné za príslušným spojovníkom vložiť zalomenie riadka a spojovník, čo sa tiež dá riešiť napr. pomocou GREP zámeny „-“ za „-\n-“. Pravdaže, aj toto riešenie prináša zo sebou nové problémy, ich analýza by však už presiahla rámec tohto článku.

Pretože InDesign neponúka nájdenie znakov na konci riadka, pripravili sme skripty, ktoré ich dokážu nájsť a pomocou ktorých používatelia môžu riešiť vyššie spomínané problémy.

Prvý skript Hladaj_delenie_spojovnikov.jsx hľadá vo vybranom článku slová so spojovníkmi na konci riadka a pokiaľ ich nájde, tak ich označí. Následne je iba na používateľovi, čo s označeným slovom urobí. Pri novom spustení skript vyhľadá ďalší výskyt. Vzhľadom na uvedené je vhodné priradiť spustenie skriptu k nejakej klávesovej skratke.

06-vyhladaj

 

 

Druhý skript Prechadzaj_delenie_spojovnikov.jsx funguje podobne, ako predchádzajúci skript s tým, že po nájdení slova ho nielen označí, ale zároveň zobrazí dialógové okno, v ktorom môže používateľ pomocou tlačidiel ihneď urobiť zámenu spojovníka za zalomenie riadka a spojovník, alebo za typografické spojovníky. Po zámene za zmení dialógové okno, pričom sa zobrazí možnosť vrátenia zmeny nazad – na „obyčajný spojovník“. Táto možnosť je hlavne z dôvodu, že ak používateľ použil zámenu za typografické spojovníky a InDesign nepreviedol správne rozdelenie slova, môže sa používateľ vrátiť späť a následne použiť zámenu za zalomenie riadka a spojovník.

03-Prechadzaj_delenie_spojovnikov-1

04-Prechadzaj_delenie_spojovnikov-2

Posledný skript Oprav_delenie_spojovnikov.jsx prevedie automaticky zámeny všetkých spojovníkov na konci riadka a to tak, ako si používateľ vyberie v zobrazenom dialógovom okne – buď za zalomenie riadka a spojovník alebo za typografické spojovníky.

05-Oprav_delenie_spojovnikov

Ako bonus pripájame aj skript Hladaj_delenie_slov.jsx (v originále Find Hyphenations z in-tools.com), ktorý poslúžil ako inšpirácia pre vytvorenie vyššie spomínaných skriptov. Tento skript dokáže nájsť všetky rozdelené slová a funguje podobne ako skript Hladaj_delenie_spojovnikov.jsx.

07-deleniaslov

 

stiahnuť skript

 

Július Pastierik
preludi.eu
ru.preludi.eu
obchod.preludi.eu

Ďalšie diely seriálu

3 comments
Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Stohovanie liniek v InDesigne

Nástroje InDesignu sú vo všeobecnosti na prvý pohľad jednoúčelové, no skrývajú v sebe oveľa väčší potenciál. Paletka definovania vlastností…
pokračovanie článku

Stiahnite si šikovný Coffee Scene Creator

Balík s témou kávy obsahuje viacero mockupov, ktoré si môžete do veľkej miery prispôsobiť podľa svojich predstáv. Teraz navyše…
pokračovanie článku

Set textúr kraftového papiera za 1 dolár

Dnes pre vás máme tip na balík textúr, s ktorým dosiahnete vzhľad kraftového papiera. Čo všetko set obsahuje?
pokračovanie článku

InPreflight – predtlačová príprava pre InDesign

InPreflight, ktorý pochádza zo štúdií Zevrix Solutions je výkonným multi-tool pre predtlačovú prípravu súborov vytvorených v InDesigne. Okrem toho…
pokračovanie článku

Mockup nástenného 3D loga zadarmo!

Dnes pre vás máme tip na realistický mockup, ktorý znázorňuje logo v 3D aplikácii na stenu. Môžete vďaka nemu…