Ručné maľované – nový dokument o Sign Painters

Pred pár dňami sa von dostal trailer pripravovaného dokumentu o tom, ako sa kedysi (a nie zase tak dávno) robili všetky značky, vývesné štíty a cedule. Po jeho zhliadnutí musím konštatovať – vyzerá naozaj zaujímavo.

O čom Sign Painters je

Výklady, fasády, bannery, vývesky, bilboardy a dokonca aj dopravné značky. To všetko sa v minulosti robilo ručne pomocou štetca a vedra s farbou. Všetko robené poctivo a dôkladne, s citom pre detail i celok.

Robiť veci poctivo je úžasné. Má to však jednu veľkú slabinu, ktorú väčšina ľudí nikdy nebude ochotná prehliadnuť. Je to časovo náročné. A tak, ako to už býva zvykom, aj toto remeslo, či skôr druh umenia, zoči-voči novej vinylovej technike, ktorá prišla v roku 1982, začalo vyzerať staromódne a nedokázalo konkurovať rýchlejšiemu a hlavne lacnejšiemu spôsobu výroby značiek.

Postupné rozširovanie dizajnu robeného cez počítače a písiem vyrezaných z fólie so sebou nevyhnutne prinieslo určitú nezanedbateľnú dávku monotónnosti a stereotypu, ktorý dnes možno pozorovať, keď sa rozhliadneme okolo seba.

Našťastie, nie je všetko čiernobiele. Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí cítia potrebu komunikovať svoje značky odlišne. Možno sa práve vďaka nim podarí vytvoriť trend určitej renesancie v tomto odvetví.

Sign Paint cover

Na čo sa môžete tešiť

Od roku 2010 začali dokumentaristi Faythe Levine a Sam Macon zbierať materiál, ktorý zaznamenával vyznávačov techniky ručného vytvárania značiek. Ľudí, ktorí vedeli oceniť kvalitu a skutočné majstrovstvo; tých, ktorí si čas ctili viac, než rýchle a povrchné riešenie zadania. Jednotlivci, ktorí sa nedali zlomiť snahami o novátorstvo, ale zachovali si svoj triezvy pohľad na vec a naďalej úspešne robia to, čomu veria. Pretože, ako hovorí jeden z aktérov (starší pán s okuliarmi) v samotnom traileri:

„I can do whatever the fu*k I want to do and make a living.“

Počas sledovania dokumentu sa s vami o svoje skúsenosti s tvorbou všemožných nápisov a značiek podelí vyše dvadsať maliarov, ktorí pochádzajú z miest a mestečiek po celých Spojených štátoch. Spoznáte mladých dizajnérov i skutočných veteránov, ako aj viacčlenné dielne (napr. „New Bohemia Signs“ zo San Francisca, či „Colossal Media’s Sky High Murals“ z New Yorku). Autorská dvojica teda určite ponúkne zaujímavý a pestrý pohľad na problematiku.

Sign Painters inside

Autori

Faythe Levine a Sam Macon sú filmári z Milwaukee vo Wisconsine. Levineová v minulosti pracovala na projekte „Handmade Nation“, ktorý predstavoval v rámci seriálu videí kreatívnych ľudí, ktorí sa zaoberali DIY, remeslami a pod. Sam Macon má za sebou niekoľko videoklipov pre rôzne hudobné skupiny, reklamných videí (napr. aj pre McDonald’s či Hondu). Okrem toho sa venuje i fotografii a písaniu.

Tak ako v prípade Handmade Nation, i teraz vyšla paralelne s dokumentom rovnomenná publikácia vo vydavateľstve Princeton Architectural Press. Kúpiť si ju môžete aj na amazon.com.

www.amazon.com/Sign-Painters-Faythe-Levine/dp/1616890835
 
Náhľad knihy


 
Oficiálny trailer

 

Zdroj: signpaintermovie.blogspot.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Taška ako MockUP zadarmo

Stiahnite si zadarmo ľahko použiteľný MockUp nákupnej tašky vo formáte PSD.
pokračovanie článku

April Bundle so zľavou 96%!

Dnes pre vás máme tip na nový April Bundle, ktorý okrem iného nájdete na portáli Hungry JPEG. Obsahuje…