Ako si z iPadu urobiť sekundárny displej cez Sidecar?

Najnovší macOS Catalina ponúka funkciu Sidecar, vďaka ktorej môžete svoj Mac rozšíriť o ďalší displej. To je vec, ktorá pri práci na dizajne, či jeho prezentovaní nemusí byť na škodu. Ako na to?

Ak si chcete nastaviť iPad ako externý displej pre váš Mac, nemusíte nevyhnutne vlastniť najnovšie modely. Utilita je kompatibilná so širokou škálou nedávno vydaných iPadov či Macov:

iPad

 • všetky Pro modely
 • iPad 6. generácie a novší
 • iPad mini 5. generácie
 • iPad Air 3. generácie

Mac

 • MacBook Pro 2016 a novší
 • MacBook 2016 a novší
 • MacBook Air 2018 a novší
 • iMac 2017 a novší ako aj 5K 27-palcový iMac z roku 2015
 • iMac Pro
 • Mac mini 2018 a novší
 • Mac Pro 2019

Úvodne nastavenia

Pre správne fungovanie Sidecar je potrebné, aby obe zariadenia využívali rovnaký iCloud účet s dvojúrovňovým overovaním. Mac a iPad by sa mali od seba nachádzať do desiatich metrov – pre zabezpečenie stabilného bezdrôtového pripojenia. Aktívny Sidecar sa samozrejme prejaví na batérii, takže nie je na škodu byť na napájaní.

Ako zapnete Sidecar

Na výber máte hneď niekoľko spôsobov:

Kliknie na symbol  alebo  vpravo hore na vašom Macu. Následne zvoľte iPad.

Presuňte kurzor na ikonku  v rámci aktívneho okna. Zobrazí sa vám menu, ktoré ponúka možnosť Move to iPad.

Spustite SystemPreferencesa zvoľte Sidecar. Kliknie na Select Devicepod obrázkom.

 

Keď máte Sidecar spustený, môžete presunúť okná a súbory na displej iPadu, ktorý teraz funguje ako externý monitor.

Ako iPad odpojíte

Keď už druhú obrazovku nepotrebujete, stačí jednoducho kliknúť na ikonku  na Macu.

Niečo navyše

Sidecar ponúka aj ďalšie možnosti, ktoré vám môžu uľahčiť prácu na oboch zariadeniach. Utilita obsahuje napríklad bočný panel, ktorý ponúkne viacero dôležitých funkcií (napr. Command a Shift), vyvolá klávesnicu na displeji či zobrazí alebo skryje Menu bar a Dock a ďalšie.

Užitočnosť panelu je zrejmá najmä v situáciách, keď nesedíte pri počítači, ale chcete naďalej pokračovať v interakcii s rozrobenou prácou. Treba však pamätať na 10 metrov, ktoré sú maximálnou efektívnou vzdialenosťou pre konektivitu oboch zariadení.

Touch Bar

Okrem sidebaru ponúka Sidecar aj Touch Bar, ktorý môžete zobraziť priamo na displeji iPadu. Užitočné pre prístup k rýchlemu ovládaniu, ktoré poznáme z Touch Baru či v situáciách, kedy máte iPad spárovaný s Macom, ktorý Touch Bar nemá.

Umiestnenie či celkové skrytie Touch Baru môžete nastaviť v rámci System Preferences.

Apple Pencil

Treba myslieť na to, že iPad je pri takomto používaní stále rozmernou dotykovou obrazovkou. Pre pohyb kurzoru bez myši preto budete potrebovať Apple Pencil.

Pri dotykovom ovládaní sú tu samozrejme viaceré užitočné skratky:

Skrolovanie = swipe pomocou dvoch prstov

Kopírovať = pinch in tromi prstami

Vystrihnúť = pinch in tromi prstami dvakrát po sebe

Prilepiť = pinch out tromi prstami

Krok späť = swipe doľava tromi prstami / dvojité ťuknutie tromi prstami

Opakovať dopredu = swipe vpravo tromi prstami

Pencil samozrejme môžete využiť aj na kreslenie či písanie v rámci aplikácií. Druhá generácia stylusu ponúka aj prispôsobiteľné akcie pomocou dvojité ťuknutia ceruzkou.

Multitasking

Fajn vecou pri používaní Sidecar je, že váš iPad stále ponúka aj svoju primárnu funkcionalitu. Môžete sa tak vrátiť späť na Home scren a používať ho bežným spôsobom. Sidecar počas toho ostane aktívny na pozadí a môžete sa k nemu kedykoľvek vrátiť cez ikonku na ploche.

Sidecar môžete využiť aj na bezdrôtové zrkadlenie Macu na iPad – napríklad, keď chcete niečo prezentovať pohodlne a efektívne. Stačí si pomocou ikonky  v Menu bare na Macu vybrať, ktoré usporiadanie vám vyhovuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Anglicko na MS 2014 s novým dresom

Nike oslovilo britského dizajnéra Nevilla Brodyho ohľadom návrhu písma pre anglický futbalový dres, ktorý sa objaví na júnových…
pokračovanie článku

Budúcnosť tradícií

Na krste knihy o Antonovi Srholcovi som dostal okľukou knihu, ktorú k 350. výročiu kníhtlače v Skalici vydali tamojšie Západoslovenské tlačiarne. Pekná…
pokračovanie článku

Pozrite si online výstavu FILLA – FULLA

Výstava, ktorá sa venuje tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia je dostupná vo virtuálnej podobe aj s výkladom.