Retro ponuka – Photoshop 1.0.1 zadarmo

Čo ste robili v roku 1990? Bratia Thomas a John Knollovci vtedy vypustili von do sveta jednu z verzií softwaru, ktorý pôvodne pomenovali Display. Program bol spočiatku zamýšľaný exkluzívne pre Macintosh s kompatibilitou pre systém Mac OS 6 a vyšším. Hádate správne, reč je o softe, ktorý sa stal celosvetovo známy ako Photoshop. Aj vďaka 128 000 riadkom zdrojovému kódu prvej verzie s označením 1.0.1 je dnes počítačová grafika na takej úrovni.

Photoshop vo verzii 1.0.1 sa tak zaradil medzi „exponáty“ Múzea počítačovej histórie v Mountain View v Kalifornii. Nejde pritom o prvú spoluprácu Adobe s týmto múzeom. V roku 2010 kalifornskí vývojári odovzdali do „vitríny“ MacPaint. Photoshop tak pokračuje v nastolenom trende.

To, čo pôvodne pracovalo na báze assembleru, je dnes top nástrojom pre drvivú väčšinu grafikov. Pochopiteľne, táto verzia, jedna z prvých, ktoré boli vytvorené, je v porovnaní so svojim príbuzným, ktorý sa používa dnes, skôr jednoduchšieho charakteru.

V minulosti na jeho uskladnenie po skompilovaní stačila klasická disketa s kapacitou 1,44 MB. Na týchto nosičoch bol neskôr aj predávaný. Prvú komerčne úspešnú verziu 0.87 distribuovala spoločnosť Barneyscan vyrábajúca skenery. V roku 1989 vývoj Photoshopu zastrešila spoločnosť Adobe a tak vznikli podmienky pre to, aby sa program naďalej rozvíjal a zdokonaľoval.

krabica

balenie verzie 1.0.1

Ako vyzerá PS pod povrchom? Kód je z približne 75 % tvorený v Pascale a z 15 % v assembler jazyku. Zvyšok tvoria iné typy dát. Jeho reálne využitie v dnešných podmienkach teda určite nebude veľké. Ide skôr o akúsi formu nostalgie. Tú samozrejme cítiť, o tom niet pochýb. Pohľad na program starý vyše dvadsať rokov môže človeku dať jedinečnú príležitosť pochopiť, o čom vtedy tie grafické dizajny boli :).

Kód verzie 1.0.1 je pre všetkých, čo majú chuť na trochu retro feelingu, dostupný na webových stránkach kalifornského múzea. Treba však podotknúť, že software je licencovaný výlučne pre nekomerčné účely. Veď čo ak by si niekto zaumienil, že počítače vo svojom štúdiu vybaví týmto „starčekom“?

K programu sú vám k dispozícii i doplnkové materiály – užívateľská príručka a návod na prácu s programom.

Užívateľská príručka vo formáte PDF:
http://www.computerhistory.org/collections/accession/102640940

Manuál vo formáte PDF:
http://www.computerhistory.org/collections/accession/102640945

Zdrojový kód Photoshopu 1.0.1:
http://www.computerhistory.org/adobe-ps-source/license/
stačí akceptovať licenčné podmienky

Akú najstaršiu verziu programu ste používali?

[myo_poll poll =2960 type = bar perc = yes]

 

zdroj: www.neowin.netwww.computerhistory.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Pohyblivá inšpirácia: The Silence Within

Dnešný motion tip vám ukáže absolventské video Kevina Herrmanna. Napriek tomu, že ide “iba” o bakalársky projekt, vizuál a jedinečná forma rozprávania vám vyrazia dych.
pokračovanie článku

Krása v detailoch: Tres Flechas

Obalový dizajn tohto mezcalu obsahuje viacero zaujímavých prvkov, ktoré začína samotnou fľašou a pokračuje na etikete.
pokračovanie článku

Psychológia farieb v marketingu

Či už premýšľate, akou farbou vymaľovať kanceláriu, alebo hľadáte spôsob ako na redesign obchodných priestorov, vybrané farby môžu…