Návrh redizajnu fínskych bankoviek vyznáva rodovú rovnosť a jasné farby

Zdá sa, že škandinávsky dizajn vo sfére štátneho aparátu, má stále čo povedať. Po nórskych bankovkách, ktoré obleteli svet a nórskych pasoch, ktoré obsahovali detaily viditeľné UV lampou, tu máme redizajn platidla z krajiny tisícich jazier.

Za projektom stojí dizajnové štúdio Merkytis, ktorá sa špecializuje na tvorbu identít značiek pre veľké i malé spoločnosti. Ľudia, ktorí tieto identity tvoria, si skúsili predstaviť ako by vyzerali bankovky v prípade, že by sa krajina rozhodla skartovať tie so symbolom Eura.

Inšpiráciu pritom čerpali práve z aktuálne dostupných papierových peňazí. Aspoň čo sa týka farieb. Konceptu, ktorý vytvorili, dominujú jasné odtiene, ktoré ihneď pritiahnu pozornosť k bankovkám. Tváre, ktoré môžete na jednotlivých peniazoch vidieť, patria známym osobnostiam z viacerých oblastí verejného života – vedy, umenia, či športu. V rámci konceptu rodovej rovnosti je počet veľkých mužov i žien vyobrazených na bankovách vyrovnaný.

5 3 6 2 4 uudet-markan-seteli50

Ako sa páči redizajn vám? Zaujal vás, alebo máte radšej nenápadnejšiu podobu platidiel?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Stiahnite si zadarmo florálne stuhy

Dnes pre vás máme tip na set motívov, ktoré môžete využiť vo svojich dizajnoch. Či už pôjde o print alebo online.
pokračovanie článku

Ako vzniká kniha

Dnes máme pre vás toto video, ktoré podrobným spôsobom dokumentuje tvorbu knihy. Je to skutočné umenie, ako hovorí…
pokračovanie článku

Piaty ročník Mouvo bude o hre a zábave

Záver februára prinesie aj do pražského divadla Archa ďalší ročník motion design konferencie Mouvo. Čo si pre návštevníkov pripravili…
pokračovanie článku

Studio Allotment přivedlo značku ginu k naprosté dokonalosti

O londýnské, velmi oceňované agentuře Allotment nebylo už dlouho slyšet. O to víc nás teď potěšila jejich brilatní práce pro značku Shivering Mountain Gin – ručně vyráběný prémiový gin pocházející z oblasti Peak District.