PRVÝCH DESAŤ ROKOV

VŠVU v rokoch 1949-1959 vo svetle umenia, archívnych dokumentov a osobných výpovedí

V roku 2014 VŠVU oslavuje svoje 65.výročie založenia školy. Pri tejto príležitosti sme pripravili výstavu Prvých desať rokov, ktorá mapuje život jej aktérov na pôde VŠVU. Škola bola založená na prahu „stalinskej éry“ a preto neraz čelila politickým a ideologickým tlakom, čo malo samozrejme dopad na charakter umeleckých výkonov študentov i pedagógov školy.

Termín: 9. júl – 31.august 2014
Miesto: Galéria Medium VŠVU Bratislava
Kurátori: Bohunka Koklesová, Iva Paštrnáková, Silvia L. Čúzyová, Noro Lacko

 

V súčasnosti sme svedkami historického i umeleckého prehodnocovania 50. rokov 20. storočia (Prerušená pieseň (SNG), Zaujatí krásou (SNG)). Preto i táto výstava má za úlohu pomenovať širšie spoločensko-politické záujmy a ich dopad na hodnoty a výsledky umeleckého vzdelávania na VŠVU. Výstava má interdisciplinárny charakter. Pozostáva z fotografických a filmových reportáží realizovaných v tej dobe na pôde školy, ďalej z  dobovej dokumentácie – prevažne písomnej formy – zápisnice, doklady politického vplyvu na škole, ale aj študijných programov, tém a úloh, ktoré sa v jednotlivých ateliéroch riešili. Konkrétne diela študentov sú nám známe len fragmentárne, preto väčšina diel je na výstave prezentovaná prostredníctvom fotografických reprodukcií. Z originálnych realizácií výstava predstaví dva albumy grafických listov pripravených študentmi pod vedením pedagógov k 10.výročiu SNP a 30.výročiu VOSR. Istým pohľadom späť je i projekcia rozhovoru akademického sochára Jozefa Jankoviča spomínajúceho na dobu 50.rokov.

Hoci ide o výstavu školy, ktorou sa pripomína jej výročie založenia, vonkoncom nenesie patetický, či heroický apel smerujúci ku koreňom školy a „otcom“ zakladateľom. Zmyslom výstavy je aj kritická reflexia toho ako sa umenie dostávalo do služieb propagandy, ako nie všetci dokázali vzdorovať týmto tlakom, alebo naopak ako fungoval dvojitý život na škole – ten oficiálny i ten opačný.

Pozvánka na stiahnutie

Ďalšie výstavy realizované k 65. výročiu založenia VŠVU

Titulné foto: 
Ladislav Roller: Z prác na výzdobe Bratislavy k IX. zjazdu Komunistickej strany Slovenska. Študent VŠVU maľuje portrét Viliama Širokého. 15.5.1950

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Rozprávanie o letterpresse a dizajne – online event Dve Lamy

Letterpress (kníhtlač) je najstaršia tlačiarenská technika, ktorá pôvodom pochádza z Číny a v Európe ju preslávil známy Johannes Gutenberg, ktorého poznáme zo školských učebníc. V čom je táto tlač jedinečná a prečo sa k nej aj v 21.storočí s nadšením vraciame?