Písma z neďaleka – Greta Text

Pekné písma nevznikajú iba v štúdiách ďaleko odtiaľto. Aj v tých tuzemských tvoria talentovaní dizajnéri, ktorých projekty sa od prvotného konceptu dostávajú do fázy, kedy sú často a s obľubou využívané. Takéto fonty pritom majú širokospektrálnu podporu mnohých jazykov, či obsahujú mnohé znaky, ktoré zase tak často v sadách znakov nevidno.

Písmo vytvorené slovenským dizajnérom Petrom Biľakom je príkladom písma, ktoré je skvelé vo svojej nenápadnosti. Nie vždy totiž chcete, aby text takpovediac na čitateľa zo stránky vyskakoval, aby bol príliš vizuálne dominantný a extravagantný. Nápadité a štýlové písma často trpia práve týmto neduhom. Strhávajú na seba pozornosť vo väčšej miere, než by mali.

Snímka obrazovky 2014-02-09 o 22.58.59

Pri Greta Text je možné, že po prvom pohľade na znaky stojace osamotene v jednotlivých políčkach náhľadovej tabuľky, nebudete nijak zvlášť ohromený. To sa však môže ľahko zmeniť počas čítania telového textu, ktorý je sádzaný týmto fontom. Práve tu sa ukazuje jeho potenciál.

Snímka obrazovky 2014-02-09 o 22.59.15

Text je čitateľný, dokonale zrozumiteľný – bez najmenších problémov. Napriek tomu pôsobí sviežo, vďaka primeranej hravosti tvarov. Ak sme spomenuli čitateľnosť, je nutné dodať, že písmo Petra Biľaka si poradí aj s veľmi malými veľkosťami. Ostatne, to bolo aj hlavným účelom, keďže hovoríme o písme, ktoré je s obľubou využívané v tlači. Hovorí plynulým jazykom, bez toho, že by to či ono písmeno vytŕčalo a narúšalo tok textu do čitateľovho oka. Greta Text pôsobí ľudským dojmom, ktorý robí z čítania príjemný zážitok.

O dizajnérovi

Peter Biľak sa narodil v Československu, aktuálne však žije a pracuje v Holandsku. Pred založením štúdia Typotheque v Haagu pôsobil v minulosti v Studio Dumbar. Venuje sa grafickému a type dizajnu. Zároveň prednáša na Kráľovskej umeleckej akadémii.  Píše pre rôzne magazíny zaoberajúce sa dizajnom a vydáva aj jeden vlastný. Volá sa Works that work. Viac o ňom a jeho tvorbe nájdete TU.

Greta Text – viac informácii a kúpa

 

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Získaj zľavu až do 203 € na Mac

Zľavu za svoj starý počítač vo výške až do 203 € na vybrané modely nových počítačov Mac je…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Cantina Colli Morenici

Redesign teritoriálních vín Cantina Colli Morenici byla skvělou příležitostí pro designéra Stefana Torregrossa k práci s papírem a jeho povrchovou úpravou nejvyšší…
pokračovanie článku

Ako na CMYK pomocou profilu

S nástupom color managementu a štandardizácie farebných profilov v predtlačovej príprave došlo síce k mnohým nedorozumeniam a lapsusom, vyplývajúcim z nesprávneho pochopenia a používania…