Prestížna súťaž dnes v rámci galavečera predstavila to najlepšie z oblasti produktového dizajnu. Kto si odniesol ocenenie v tomto roku?
Profesionálny dizajn
1. miesto: SUVERÉN
Víťažom v tejto kategórii sa stal Marcel Holubec W. s projektom SUVERÉN. Ide o urbánnu kolekciu, ktorá je navrhnutá pre značku mestských bicyklov SUVERÉN. Je určená fanúšikom aktívneho životného štýlu a ponúka cyklistické oblečenie, ktoré je funkčné a zároveň minimalisticky elegantné. Materiálovo aj farebne sú odevy inšpirované prírodou a nechýbajú ani oranžové signálne akcenty a reflexné prvky.
2. miesto: Torsus Praetorian
Druhý v kategórii zaparkoval terénny autobus Torsus Praetorian 4×4 od Šimona Kozičku, Miroslava Melichárka a Bystríka Míčeka z WERKEMOTION. Ich dizajn dopravného prostriedku je navrhnutý do tých najnáročnejších terénov a technicky vychádza z nákladných vozidiel MAN. Základný model dopĺňa 20 variácií, prispôsobených pre rôzne potreby. Ide najmä o hasičské či záchranné špeciály či vozidlá bezpečnostných zložiek.
3. miesto: Fullove
Tretiu priečku obsadili Lenka Sršňová a Ondrej Jób, ktorý sa na projekte podieľal ako spoluautor. Fullove je módna kolekcia inšpirovaná tvorbou ikonického slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Prináša estetiku hravých farieb a geometrie, figurálnych i rozprávkových motívov, ktoré sú s citom preštylizované do rukopisu dizajnérky. Vznik kolekcie podporila Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku.
Študentský dizajn
Druhou kategóriou bol dizajn, ktorého autormi sú študenti. Cenu získala Mária Fialková so svojim The Kit for an Urban Kid. Za hravým názvom stojí súbor interaktívnych hracích súprav pre deti. Je inšpirovaný ročnými obdobiami a detskými spomienkami autorky na chvíle v prírode. Deti v súlade s rokom môžu zažiť rôzne aktivity. Na jar sadiť bylinky, v lete za zahrať na stopárov, na jeseň si vytvoriť vlastný herbár a v zime stavať kŕmidlo a pozorovať vtáky. Cieľom pomôcky je vrátiť deti do prírodného prostredie, ktoré ponúka pestré zmyslové podnety a kreatívnu slobodu.
Dizajn s pridanou hodnotou
Kategória, v ktorej zvíťazil projekt Solar Tiles Igora Žáčka. Ide o systém solárnych panelov, ktoré odkazuje na tradíciu keramických obkladov. Systém bol navrhnutý pre stavebné riešenia, kde je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektriny. Produkt navyše ponúka pestré možnosti prispôsobenia na mieru. Obkladačka je zložená z dvoch častí fotovoltickej, ktorá produkuje elektrickú energiu a chladiacej s potlačou, ktorá zvyšuje jej efektivitu.
Cena poroty
Tú si v roku 2019 odnáša Zuzana Zmateková s projektom conTEXt. Interdisciplinárny projekt spája digitálne médiá s tkaním na žakárovom tkáčskom stave. Cieľom má byť predstaviť alternatívy v textilnom dizajne. Autorka prostredníctvom interaktívnej aplikácie zapája do procesu výroby textílii samotného používateľa. Aplikácia prepojená so senzorom Kinect generuje vizuálne obrazy, ktoré slúžia ako referencie pre tvorbu nových vzorov.
Cena za opraviteľný dizajn
V tejto kategórii bodoval Model 16 od Pavla Mikuláša. Celoodpružený bicykel pre deti vytvoril podľa jeho návrhu konštruktér Jiří Marján z Mladej Boleslavi. Konštrukcia z brezovej preglejky s predným aj zadným odpružením výrazne redukuje vibrácie a tým znižuje negatívny dopad otrasov na zdravie dieťaťa. Celý bicykel je konštruovaný z robustných dielov, ktoré sú jednoducho pospájané a tým uľahčujú proces rozoberania a skladania, ako aj samotnej opravy.
Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu
Ocenenie získal akademický sochár, profesor František Burian. Jeho tvorba v sebe zahŕňa priemyselný dizajn aj práce polemizujúce s tradičným vymedzením oblasti dizajnu.
Cena SCD za mimoriadny prínos vo výskume dizajnu
Túto cenu udelili PhDr. Ive Mojžišovej, Dr. h. c., ktorá bola výnimočnou osobnosťou slovenskej umenovedy. Uznávaná výtvarná teoretička, historička a kritička vo svojej práci dbala na náročné kritériá odbornosti a jasné morálne postoje. Venovala sa súčasnej slovenskej moderne aj tvorbe európskych a amerických umelcov. Písala eseje, kritiky a štúdie pre odborné časopisy
zdroj: scd.sk