2xsp1501 cover 05 580x161@2x 1 580x161 - Naj MyFonts písma roka 2015 II.

Naj MyFonts písma roka 2015 II.

MyFonts nedávno zverejnilo rebríček najobľúbenejších písiem uplynulého roka. Pri jeho zostavovaní bolo dôležité najmä to, ako sa darilo písmu z hľadiska predajov – nielen počas uvedenie ale aj celého roka. Pozrite sa na druhú časť zoznamu.

2xsp-freeland-01

Freeland

Autorka písma Freeland, Laura Condouris z Baltimoru o sebe hovorí ako o kaligrafke a ilustrátorke, ktorej nechýba zmysel pre humor. V prospech tohto tvrdenia tak trochu vyznieva aj názov jej typografického štúdia – Trial by Cupcakes. Písma z jej produkcie v sebe spájajú rozmarnosť a presnosť, spontánnosť aj pútavosť. Doménou Laury Condouris sú neformálne script písma. Presne po roku od uvedenia fontu Quickpen prichádza s písmom, ktoré neskrýva svoju výraznú štruktúru poznačenú atramentovým štetcom.

Freeland si už stihol nájsť rozsiahlu základňu obdivovateľov a používateľov.

 

2xsp-amsi-pro-01

Amsi Pro

Stawix je ambiciózna typografická dielňa z thajského Bangkoku. Stawix Ruecha, zakladateľ po ktorom je pomenovaná, rád prináša do tradičných kategórií niečo vlastné a osobité. Amsi Pro predstavuje jeden z najväčších doterajších úspechov kolektívu okolo Stawixu. Jeho zhustené tvary majú inšpiráciu vo výrazovo bohatom štýle plagátov Plakatstil z nemeckých plagátov začiatku 20. storočia. Písmo z dielne Stawixu je sebavedomou interpretáciou historického základu. Rodina Amsi Pro obsahuje celkovo 48 štýlov. Tri rezy, každý s ôsmimi verziami od Thin po Heavy, doplnené Oblique variantmi. Práve vďaka pestrosti je môžné písmo aplikovať tak na nadpisy ako aj v rámci dlhšiích textov.

2xsp-blend-01

Blend

Sabrina Mariela Lopez z Buenos Aires sa svojimi počinmi nikam neponáhľa. Každý rok príde s približne jedným novým písmom, či už je to pôsobivý script alebo display písmo. Najnovšie predstavila písmo nazvané Blend, ktoré sa stretlo s veľmi pozitívnou odozvou. Názov odkazuje na techniku prípravy kávy, kedy sa zmiešajú rôzne zmesy, aby sa dosiahla vyvážená chuť. A taký je aj nový font argentínskej autorky. V rámci rodiny písmo obsahuje 21 štýlov, dingbats, ornamety, či dve subrodiny zhustených kapitálok, obe s inline variantom. Písmo je výrazne inšpirované prostredím pekární, cukrární a kaviarní, ale je možné ho dobre využiť aj v projektoch zameraných na branding, detské knihy a iné.

 

2xsp-neue-haas-unica-01

Neue Haas Unica

Jeden z najočakávanejších prírastkov v uplynulom roku. Písmo, ktoré bolo nedostupné po niekoľko desaťročí sa vrátilo. Pôvodné Haas Unica bolo navrhnuté ešte v sedemdesiatych rokoch pre Haas Type Foundry vo Švajčiarsku. Trojica dizajnérov spojených pod značkou Team ’77 spojila do funkčného celku to najlepšie z písiem HelveticaUnivers. Písmo uzrelo svetlo sveta v roku 1980, bolo však dostupné iba na súkromné účely. Stratilo sa s príchodom PostScriptu. V roku 2012 sa však Danovi RhatiganoviMonotype podarilo objaviť pôvodné matrice, ktoré obsahovali Unicu a tak sa dvorný dizajnér Toshi Omagari dal do práce na Neue Haas Unica. Písmu vdýchol nový, svieži digitálny vzhľad s pridanými rezmi, rozšírenou podporou jazykov a znakov. Tak, aby lepšie spĺňala potreby dnešných dizajnérov.

 

Chcete vedieť, aké ďalšie písma boli naj v minulom roku na MyFonts? Čítajte aj nabudúce.

zdroj: myfonts.com

  • Pozretí7436

pridaj komentár