Naj MyFonts písma roka 2015 II.

MyFonts nedávno zverejnilo rebríček najobľúbenejších písiem uplynulého roka. Pri jeho zostavovaní bolo dôležité najmä to, ako sa darilo písmu z hľadiska predajov – nielen počas uvedenie ale aj celého roka. Pozrite sa na druhú časť zoznamu.

2xsp-freeland-01

Freeland

Autorka písma Freeland, Laura Condouris z Baltimoru o sebe hovorí ako o kaligrafke a ilustrátorke, ktorej nechýba zmysel pre humor. V prospech tohto tvrdenia tak trochu vyznieva aj názov jej typografického štúdia – Trial by Cupcakes. Písma z jej produkcie v sebe spájajú rozmarnosť a presnosť, spontánnosť aj pútavosť. Doménou Laury Condouris sú neformálne script písma. Presne po roku od uvedenia fontu Quickpen prichádza s písmom, ktoré neskrýva svoju výraznú štruktúru poznačenú atramentovým štetcom.

Freeland si už stihol nájsť rozsiahlu základňu obdivovateľov a používateľov.

 

2xsp-amsi-pro-01

Amsi Pro

Stawix je ambiciózna typografická dielňa z thajského Bangkoku. Stawix Ruecha, zakladateľ po ktorom je pomenovaná, rád prináša do tradičných kategórií niečo vlastné a osobité. Amsi Pro predstavuje jeden z najväčších doterajších úspechov kolektívu okolo Stawixu. Jeho zhustené tvary majú inšpiráciu vo výrazovo bohatom štýle plagátov Plakatstil z nemeckých plagátov začiatku 20. storočia. Písmo z dielne Stawixu je sebavedomou interpretáciou historického základu. Rodina Amsi Pro obsahuje celkovo 48 štýlov. Tri rezy, každý s ôsmimi verziami od Thin po Heavy, doplnené Oblique variantmi. Práve vďaka pestrosti je môžné písmo aplikovať tak na nadpisy ako aj v rámci dlhšiích textov.

2xsp-blend-01

Blend

Sabrina Mariela Lopez z Buenos Aires sa svojimi počinmi nikam neponáhľa. Každý rok príde s približne jedným novým písmom, či už je to pôsobivý script alebo display písmo. Najnovšie predstavila písmo nazvané Blend, ktoré sa stretlo s veľmi pozitívnou odozvou. Názov odkazuje na techniku prípravy kávy, kedy sa zmiešajú rôzne zmesy, aby sa dosiahla vyvážená chuť. A taký je aj nový font argentínskej autorky. V rámci rodiny písmo obsahuje 21 štýlov, dingbats, ornamety, či dve subrodiny zhustených kapitálok, obe s inline variantom. Písmo je výrazne inšpirované prostredím pekární, cukrární a kaviarní, ale je možné ho dobre využiť aj v projektoch zameraných na branding, detské knihy a iné.

 

2xsp-neue-haas-unica-01

Neue Haas Unica

Jeden z najočakávanejších prírastkov v uplynulom roku. Písmo, ktoré bolo nedostupné po niekoľko desaťročí sa vrátilo. Pôvodné Haas Unica bolo navrhnuté ešte v sedemdesiatych rokoch pre Haas Type Foundry vo Švajčiarsku. Trojica dizajnérov spojených pod značkou Team ’77 spojila do funkčného celku to najlepšie z písiem HelveticaUnivers. Písmo uzrelo svetlo sveta v roku 1980, bolo však dostupné iba na súkromné účely. Stratilo sa s príchodom PostScriptu. V roku 2012 sa však Danovi RhatiganoviMonotype podarilo objaviť pôvodné matrice, ktoré obsahovali Unicu a tak sa dvorný dizajnér Toshi Omagari dal do práce na Neue Haas Unica. Písmu vdýchol nový, svieži digitálny vzhľad s pridanými rezmi, rozšírenou podporou jazykov a znakov. Tak, aby lepšie spĺňala potreby dnešných dizajnérov.

 

Chcete vedieť, aké ďalšie písma boli naj v minulom roku na MyFonts? Čítajte aj nabudúce.

zdroj: myfonts.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Zaujímavé zdroje z HungryJPEG

Portál HungryJPEG, na ktorom môžete nájsť množstvo užitočných zdrojov pre vaše projekty, aktuálne ponúka aj tento týždňový výber…