Mladí slovenskí filmári spájajú sily s tvorcami BBC, aby zachránili karpatské rysy

Mladí slovenskí dokumentaristi spustili crowdfundingovú zbierku na dokončenie ambiciózneho dokumentárneho filmu „Mysli ako rys“. Ten odhaľuje doposiaľ nevídané zábery zo života jednej z našich najvzácnejších šeliem. Za projektom stoja dvaja filmári Jakub Mrocek a Lukáš Holásek, ktorí spojili sily s oceňovanými tvorcami z BBC a držiteľmi cien Emmy Awards.

„Mysleli sme si, že my sledujeme rysa. Až kým sme si neuvedomili, že on sleduje nás,“ hovorí Jakub Mrocek, ktorý spolu s Lukášom Holásekom strávil zatiaľ viac ako 570 dní a nocí v slovenských horách, aby zachytili život týchto plachých šeliem. Ich vytrvalosť priniesla prelomové dôkazy o sociálnom živote rysov.

Kvalitu projektu potvrdzuje účasť svetových osobností dokumentárnej tvorby. „Počas rokov som pracovala na mnohých filmoch o divočine, takže viem, že Jakub a Lukáš robia niečo naozaj výnimočné,“ vysvetľuje Sue Western, scenáristka so skúsenosťami z produkcie viac ako 100 filmov pre BBC, Netflix a Disney. Na filme sa podieľa aj Tim Martin, držiteľ štyroch cien Emmy Awards, či Sam Rogers, strihač legendárnej série Planet Earth a aktuálne aj držiteľ dvoch ocenení Zlatá Panda.

Ale film k sebe nepriťahuje len osobnosti dokumentaristiky. Ambasádorom projektu je aj herec Jakub Jablonský, ktorý je známy svojim vrelým vzťahom k prírode. “Od malička ma príroda fascinuje nielen kvôli svojej kráse, ale hlavne pre svoju neskrotiteľnosť a divokosť. Moju pozornosť vždy priťahovala aj divoká zver, obzvlášť tá, ktorá žije tajomne a ľuďom sa ‘zadarmo’ neukáže. Verím, že ak takúto prírodu chceme správnym spôsobom chrániť, musíme ju opatrne spoznať a aj o to sa tento dokument snaží, preto má moju plnú podporu.”

O filme „Mysli ako rys“

●      4 roky intenzívneho natáčania v slovenskej divočine

●      570 dní strávených v teréne

●      37 priamych stretnutí s rysom

●      Spolupráca s tvorcami z BBC, Netflix a držiteľmi Emmy Awards

●      Plánovaná premiéra: september 2026

Slovensko ako európska veľmoc

Na Slovensku žije približne 400 rysov, pričom jeden jedinec potrebuje teritórium až do 200 kilometrov štvorcových. Aj napriek tomu, že to je málo, v európskom meradle je to paradoxne úspech – máme viac rysov ako mnohé iné krajiny, čo predstavuje výnimočnú príležitosť aj zodpovednosť pre ochranu tohto druhu.

Situácia rysa ostrovida v Európe je však komplikovaná. V mnohých krajinách bol tento druh v minulosti úplne vyhubený. V súčasnosti prebiehajú viaceré reštitučné programy, ktoré sa snažia vrátiť rysa do pôvodných oblastí výskytu. Slovenské rysy pritom zohrávajú kľúčovú úlohu v týchto programoch obnovy populácií.

Rys ostrovid je totiž dôležitým druhom pre zdravie lesného ekosystému. Ako vrcholový predátor reguluje počty bylinožravcov, čím nepriamo chráni mladé stromčeky a podporuje prirodzenú obnovu lesa. Jeho prítomnosť v prírode je znamením zdravého ekosystému a indikátorom biodiverzity.

Zaujímavé fakty o rysoch:

●      Rys dokáže skočiť až 7 metrov do diaľky a 3 metre do výšky

●      Jeden rys potrebuje teritórium veľké ako 28 000 futbalových ihrísk

●      Každý rys má jedinečné sfarbenie srsti, podobne ako ľudské odtlačky prstov

●      Rysí zrak je šesťkrát citlivejší než ľudský

●      Rys ostrovid je najväčšou voľne žijúcou mačkovitou šelmou v Európe

Crowdfunding s medzinárodným presahom

Cieľom crowdfundingovej kampane je získať do polovice decembra 50 000 eur na dokončenie filmu. „Tieto prostriedky použijeme na prenájom špičkovej techniky, ďalšie natáčanie v teréne a profesionálnu postprodukciu,“ vysvetľuje Holásek. Film by mal mať premiéru v septembri 2026.

Film už teraz vzbudil záujem medzinárodných televíznych staníc. „Tento film pomôže ľuďom po celom svete pochopiť, aké úžasné sú tieto zvieratá a aké dôležité sú pre lesnú ekológiu,“ hovorí Tim Martin, výkonný producent s dvadsaťročnými skúsenosťami z BBC Natural History Unit.

Spoluprácu zvažuje aj National Geographic, ktorý už viac ako 130 rokov financuje najlepších tvorcov venujúcich sa vedeckému objavovaniu.

Na Slovensku je koproducentom filmu Slovenská televízia a rozhlas a vývoj filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Podporiť vznik filmu môže verejnosť na crowdfundingovej platforme Donio.sk. Všetky aktuality o projekte a jeho zákulisí nájdu záujemcovia na oficiálnej stránke www.mysliakorys.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť