Malina Studio predstavuje nový eco-friendly obal

Minulý rok sa zakladateľ grafického štúdia Adrián Juráček cielene venoval otázke trvalej udržateľnosti v oblasti obalového dizajnu pre kávu. Výsledkom bol projekt The Studio Berries, ktorý naplno využil dostupné eco-friendly možnosti lokálnej produkcie. Jeho riešenie oslovilo niekoľko bratislavských pražiarní, ktoré buď čiastkovo alebo komplexne využili tieto produkčné princípy.

Ukážkovým príkladom je aj obal pre Good Times Coffee Roasters, ktorý Malina Studio predstavilo koncom roka 2021. Poďme však pekne poporiadku. Samotnú pražiareň reprezentuje logo v štýle monogramu, ktorý je doplnený minimalistickou štylizáciou kávovníka. Tento prvok sa neskôr aplikuje aj na samotnú etiketu.

Najviac ekologicky priateľským riešením v obalovom dizajne pre kávu sú vrecká vyrobené z jednodruhového plastu bez hliníkovej bariéry. Znamená to, že všetky časti obalu, ako ventil, membrány a vonkajšia vrstva, sú vyrobené z jedného druhu plastu. Vďaka takémuto zloženiu je obal jednoducho recyklovateľný a môžete ho s kľudným svedomím hodiť do žltého kontajnera. Samozrejme bez akýchkoľvek samolepiek z vonkajšej strany.

Pre samotné etikety použil artdirector štúdia upcyclingové papiere od talianského výrobcu Faviny. Pre kávu určenú na filter sme vybrali papier Remake Oyster a pre espresso tmavšiu verziu Remake Smoke. Väčšinou sa pri obaloch snažia dizajnéri odlíšiť každú odrodu kávy. Vznikne tak potom pestrá paleta etikiet. My v Malina Studio sme sa rozhodli odlíšiť iba profily praženia – filter a espresso. Takto vznikol jednoduchý rozlišovací spôsob a obalom sme ponechali decentný minimalistický look, dodáva Adrián Juráček. Papierový rukách je na vrecko iba nasunutý, takže sa dá jednoducho sňať dole a odhodiť do papiera.

Etiketa je potlačená minimalistickou typografiou. Vďaka tomuto prístupu sa na tlač spotrebovalo nutné minimum farby. Punc exkluzivity dodáva obalu slepá razba. Tou bol vyrazený práve symbol kávovníka, ktorý sa nachádza aj v samotnom logu pražiarne. Slepá razba taktiež patrí ku trvalo udržateľným zušľachťovacím technológiám. Tlačoviny s razbou sa dajú bez problémov recyklovať ak je razbou pokrytých maximálne 15-20% plochy. Samotná raznica sa vyrába frézovaním, pri ktorom sa nepoužívajú chemikálie ako pri leptaných typoch.

Mgr. art. Adrián Juráček
www.malinastudio.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Jazz Wine Bottle

Jazz Kamp Kranj je malý neziskový jazzový festival, kde je vstup zdarma. Po 15 letech provozování a s novými většími…
pokračovanie článku

Čerstvá a křupavá identita Plenty od kreativní agentury &Walsh

Newyorská kreativní agentura &Walsh stojí za rebrandingem pro udržitelnou zemědělskou společnost Plenty zaměřující se na vertikální pěstování potravin. Značka sází na vlastní písmo inspirované rostlinami a na identitu a obal ovlivněný chutí svých produktů.
pokračovanie článku

Supha: med priamo z plástu

Produkcia medu má v Thajsku veľkú tradíciu a na trhu existuje množstvo značiek. Tento obal však určite medzi nimi vynikne.
pokračovanie článku

Barberian (koncept)

Dlouhé vousy, pánské culíčky a copy neustále nabírají na popularitě i mimo hipstery a metalové hudební subkultury. Úředníci v bílých košilích, podnikatelé,…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Botanical Coffee Co.

Botanical Coffee Co. je koncept značky kávy, která čerpá inspiraci z matky přírody, konkrétně botanických studií. Se zaměřením na…