Luminar 4 robí z úprav fotiek zábavný a časovo efektívny proces

Segment foto editorov ponúka celkom široký výber rôznych softvérov. Dnes vám predstavíme novinku od Skylum, ktorá prináša viacero výkonných nástrojov pre úpravu fotografií.

Nová generácia Luminaru prináša efektívne nastavené prostredie, ktoré si navyše môžete do veľkej miery prispôsobiť podľa svojich potrieb. Máte tak pocit akoby bol softvér navrhnutý presne pre vás.

Rozhranie

Ako sme spomenuli Luminar ponúkal možnosť nastaviť si program podľa seba, čo však mohlo pre niekoho pôsobiť až príliš komplexne. V novej verzii sme sa tak dočkali zjednodušenia. K dispozícii máme 5 rôznych bočných panelov s nástrojmi, z ktorých si viete vybrať tie vhodné pre úpravy. Presun medzi nimi je jednoduchý a prehľadná navigácia urýchľuje proces editovania.

Export z programu

Tu by naopak mohla prísť väčšia komplexnosť vhod. Luminar 4 prináša vcelku úzke pole pre výber formátov a neumožňuje tvorbu predvolieb pre export.

Rýchlosť

Používatelia predošlej verzie programu, najmä na platforme Windows, sa sťažovali na pomalý chod programu. V novej verzii chce Skylum priniesť svižnejší chod pre obe platformy. Pokiaľ ide o úpravy na Macu, programu beží dobre a úpravy prebiehajú bez výrazného zdržania aj pri komplexnejších operáciách.

Funkcie a nástroje

Sky replacement

Prvým nástrojom, ktorý stojí za zmienku je tzv. Sky replacement. Ako už názov napovedá funkcia vám má pomôcť s úpravou oblohy, čo sa môže často hodiť – najmä v prípade komerčných zakázok. Tento proces často zahŕňal zdĺhavé maskovanie, následné pasovanie novej oblohy do záberu a ladenie nasvietenia.

V Luminar je tento proces nastavený viac automaticky. Kliknutím na tlačidlo skrátka zmeníte oblohu a následne doladíte detaily cez slidery. Funguje presne a pôsobivo. Nástroj funguje dobre aj v prípade detailov ako drobné časti oblohy presvitajúce cez koruny stromov. A v neposlednom rade – okrem presetov môžete použiť aj vlastnú oblohu.

Sky replacement dokonca znovu nasvieti celú scénu. Treba však pamätať na to, že program nedokáže premiestňovať tiene. Takže je potrebné vyberať oblohy, ktoré majú zdroj svetla na správnom mieste.

AI skin

Fotografie ľudí sú typom záberov, pri ktorých tento nástroje určite využijete. Ponúka možnosť rýchlych a dômyselných úprav, vďaka čomu je celý proces retuše výrazne rýchlejší. Napríklad pri nedokonalostiach pokožky objektu  stačí kliknúť na defects removal a nastaviť intenzitu slidera podľa potreby.

AI structure

Funkcia, ktorá poskytuje zdanlivé zostrenie obrazu bez reálneho doostrovania. Vďaka nej je možné zvýrazniť detaily pozadia bez toho, aby to malo negatívny vplyv na subjekt. Výhodou oproti klasickému zostreniu je, že sa neobjavujú žiadne sprievodné javy ako šum či odlesky. Nástroj je možné využívať aj inverzne, to znamená rozostriť pozadie v prípade potreby zadaním zápornej hodnoty. Slider Amount určuje rozsah úpravy, Boost zase jej intenzitu. 

Ak máte radšej veci celkom pod kontrolou a nie ste prívržencom automatizácie a AI, môžete samzorejme svoje úpravy robiť aj ručne:

Pokročilé maskovanie

Funkcia prináša viacero nástrojov ako maskovanie brushmi, či radial, gradient či luminosity masky. Posledný spomínaný typ vám dobre poslúži pri maskovaní na základe jasu (napríklad pri oblohách, či iných svetlých častiach záberu).

Úprava po vrstvách

Luminar 4 ponúka, podobne ako predošlé verzie softvéru, editovanie v rámci vrstiev. Vďaka tomu môžete svoje úpravy prehľadne radiť v rámci adjustment layerov. Program tak funguje ako niečo medzi Photoshopom a Lightroomom.

Podobne ako v Lightroome, úpravy predstavujú nedeštruktívny zásah do záberu, a kým ich neexportnete ostávajú vďaka knižnici v programe aj po zatvorení bez uloženia zmien.

Luminar Looks

To je názov presetov, ktoré môžete aplikovať na zábery. Predstavujú fajn východisko pri začatí úprav konkrétneho obrázku. Čiastočne môžu poslúžiť aj ako alternatíva k úpravám. Treba však pamätať na to, že stále ide o preset. Samozrejmosťou je tvorba vlastných predvolieb.

Záver – Luminar alebo Lightroom?

Táto otázka, resp. odpoveď na ňu môže byť problematická. Oba programy idú vlastnou cestou. Adobe ponúka softvér, ktorý vyniká pri spravovaní a práci s rozsiahlymi knižnicami záberov. Luminar osloví tým, ako zjednodušuje a urýchluje proces samotných úprav. Program ponúka naozaj efektívne fungujúce nástroje, ktoré využívajú AI na dosiahnutie pôsobivého výsledku.

Zaujímavá je aj cena. Luminar nefunguje na báze predplatného – môžete ho získať za jednorazovú sumu 89 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

InDesign tutorial 16: vlastný lorem ipsum

InDesign je výkonný nástroj, ktorý ponúka veľa možností pre zalamovanie a sadzbu dokumentov. Niekedy sa však môže zísť aj…