Kníhtlačiareň na chate – The Sherwood Press

Jami Heinricher tento rok oslávila desiate výročie ako majiteľka The Sherwood Press, nevšedne situovanej kníhtlačiarne na okraji Olympie, hlavného mesta štátu Washington.

Táto neveľká budova má svoje počiatky už v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Čerstvá absolventka Jocelyn Dohm vtedy, podľa návrhov svojej sestry Virgie, postavila s otcovou pomocou chatu. Tá mala slúžiť ako dielňa, v ktorej by mohli Jocelyn s kamarátkou Betty občas niečo vytlačiť pre svojich známych. „Bokovka“ však, vďaka nadšeniu pre tlač z výšky, spôsobila, že kamarátky jedného dňa dali výpoveď vo svojich zamestnaniach v meste a naplno sa začali venovať kníhtlači.

Betty sa neskôr vydala a odišla s manželom na sever. Jocelyn tak ostala v chate s výhľadom na jazero Capitol Lake sama. Celých šesťdesiat tri rokov pracovala na zákazkách zahŕňajúcich tlač vizitiek, pozvánok, etikiet, ale napríklad aj plagátov. Tlačiareň síce viedla sama, nikdy však úplne sama nezostávala. V The Sherwood Press sa za šesť desiatok rokov vystriedalo niekoľko pomocníkov – študentov z polygrafickej školy, ktorí si neskôr sami založili tlačiareň, alebo prešli do veľkých podnikov. Jednou z dobrovoľníčok bola aj Jami Heinricher. Tá prišla do útulnej kníhtlačiarne v roku 1989 a celých štrnásť rokov pomáhala Jocelyn. Počas tohto obdobia sa ich spolupráca a priateľstvo prehĺbili natoľko, až sa dohodli, že sa Jami stane Jocelyninou nástupkyňou. Jocelyn tak v posledných troch rokoch svojho života učila Jami, okrem údržby starého Heidelbergu Windmill, aj napríklad, ako viesť účtovníctvo, kde nakupovať potrebné suroviny… prosto všetky záležitosti nutné na fungovanie malej firmy.

Po Jocelyninej smrti pracovala Jami dlho ako jej predchodkyňa –  sama, s občasnou výpomocou od študentov. Neznamená to ale, že rukopis The Sherwood Press ostal tiež v rovnakej tónine. Jaminina tvorba (logá, ilustrácie…) je podstatne farebnejšia a rôznorodejšia ako výstupy od Jocelyn, ktorá sa držala rovnakého štýlu už od päťdesiatych rokov.

Napriek láske k tomu, čo robí a presvedčeniu o zmysle toho, čo robí, by Jami rovnakú prácu neodporučila každému. Ste síce sám sebe pánom, ale to aj znamená, že ste na všetko sám. Pri tomto druhu biznisu tiež nikdy nezbohatnete. Dôležitá je pokora a zároveň je nevyhnutné brať svoju vášeň vážne.

The Sherwood Press od minulého roka tvoria už dvaja stáli zamestnanci zdieľajúci potešenie z toho, ako pod ich rukami prichádzajú na svet kreatívne veci. K Jami pribudol Terry, manžel a teraz už aj kolega. Terry zo sebou priniesol aj ďalší muzeálny typ Heidelbergu ročník 1958.

V rovnakom príbytku, ktorý postavila rodina Dohmovcov v lete roku 1940, stihol The Sherwood Press pod Jamininým desaťročným vedením poslúžiť už viac ako 400 rozdielnym klientom. Tí sa radi navracajú do príjemného prostredia kníhtlačiarne, nad ktorou sa vypínajú vysoké javory.

7782363944_964d9f2a56_c

img_1253

img_0261

jocelyn_jami1

 

3 comments
  1. Je pol jednej ráno. Spôsob akým je to písané a o čom sa píše vo mne vyvolal akýsi pokoj a krbové teplo a to doslova. Mám chuť čítať ďalej o tak pre mňa ” ” veci akou sú články o písme a tlači. Je to pre mňa oddych a čistá neutralita z ktorej vzíde nadšenie.

    Sám sa divím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – péče Wise Men

Wise je řada vysoce kvalitních, přirozeně dodávaných a ekologicky zodpovědných výrobků v péči pro muže. Ďalšie diely seriálu Ach tie…
pokračovanie článku

Creative Mornings Bratislava: Štefan Klein

24. september 2014 Urban House, Laurinská 14, 811 01 Bratislava, Slovakia Celosvetový projekt už mieri aj do Bratislavy! Inšpiratívni ľudia z domova…
pokračovanie článku

Font dňa – Sancoale Slab

Dizajnér: Jeremy Dooley Vydavateľ: insigne Dátum vytvorenia: 2012
pokračovanie článku

Font dňa – iogen

zľava 60% do 28. novembra
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Mister Chocoloco

Šéfkuchař, který miluje čokoládu. Šéfkuchař, který trvá pouze na kvalitních surovinách a čistě manuálním duchu personálu. Každý hotový výrobek…