História nalepená na stene – Sony Music Timeline

po - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

Polep grafík vyrezaných do samolepiacej fólie ponúka ďalší príklad prepájania manuálnej práce s tou, pri ktorej využívame grafické editory. Alex Fowkes je tiež jedným zo zástancov tohto spojenia. A tak vyzdobil steny londýnskeho sídla jednej z najstarších hudobných spoločností na svete jediným materiálom – vynilovou  fóliou. Stopäťdesiat metrov štvorcových dokumentuje 125. výročie založenia Columbia Gramophone Company, teraz známej ako Sony Music.

Angličan Alex Fowkes požiadal krajana- fotografa a filmára Roba Antillu, aby zaznamenal celý priebeh tvorby od príprav cez navrhovanie až po realizáciu. Proces vzniku tejto dokumentujúcej inštalácie od dvadsaťšesťročného freelancera Alexa  trval takmer pol roka.

Proces

Výhody samolepiacich fólií, ako dlhá životnosť a výborná priľnavosť k povrchu, boli aj dôvodom, prečo si Alex zvolil a, ako jeho portfólio odhaľuje, aj často využíva práve tento čistý a elegantný materiál. Samotná práca s fóliou si však vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a matematickú presnosť. Zlé rozmeranie a vypočítanie dĺžok môže byť osudné, ak si nepresnosť všimnete až na mieste vylepovania. Aj v Alexovom prípade sa to začína dôsledným rozmeraním všetkých podkladových plôch, na ktorých sa majú grafiky objaviť.

S údajmi zo zmapovaného prostredia sa Alex mohol na niekoľko týždňov posadiť pred obrazovku svojho Macu, kde virtuálne zaplnil steny míľnikmi spoločnosti a menami takmer všetkých umelcov vydávajúcich pod hlavičkou teraz už korporácie. Hudobníkov rozdelil do jednotlivých desaťročí. Nehľadel pritom na žánrovosť a hudobné zaškatuľkovanie. A tak vedľa seba umiestňoval legendy popu s tými označovanými ako alternatívne. Hra s fontami, ktoré evokujú jednotlivé obdobia, sa strieda s logami skupín, ako aj samotnej spoločnosti a jej pridružených vydavateľstiev (Columbia Records, RCA Records…). Všetko doplnené o ilustrácie gramofónov, rádií, kaziet, či iPodu. A nechýba ani legendárny predchodca súčasných osobných prehrávačov všakovakých digitálnych formátov, ktorý sa kedysi nachádzal snáď v každej domácnosti – walkman.

Navrhnuté a rozvrhnuté. Alex po úspešnom elektronickom rozložení grafík na jednotlivé steny pristúpil k ich preneseniu na svetlo sveta pomocou vyrezávania na plotri. Ploter s optickým zameriavaním mimoriadne presne a precízne vyreže požadovaný tvar vyrobený v grafickom programe. Dôležitý je správne nastavený prítlak. Predídeme tak tomu, aby ploter prederavil samolepiacu fóliu aj s papierom, na ktorom je umiestnená.

Po vyrezaní prichádza fáza vyberania nepotrebných častí, pričom sa musí dať pozor na to, aby sa tie už odlepené neprichytili na plochy, ktoré majú byť neskôr nalepené na steny v Sony Music. Na takto vyrezané grafiky sa potom lepí priesvitná prenášacia fólia – prenoska, ktorá poslúži na ich jednoduchšie a celoplošné nalepenie.

Nalepovanie na steny je poslednou fázou, v ktorej platí pravidlo sústredenosti a trpezlivosti. Po nalepení je nutné materiál prejsť špeciálnou stierkou pre jeho vyhladenie. Aby grafiky cez prenosku správne priľnuli,  pritláčajú sa stierkou od stredu smerom ku krajom. Zabráni sa tak zvlneniu. Po opatrnom odlepení prenosky môžeme niekedy zaregistrovať vzduchové bublinky na nalepených grafikách. Tie sa odstraňujú jednoduchým prepichnutím tenkým ostrým predmetom (ihla, orezávač) a následným pritlačením handričkou.

Výsledkom Alexovej práce je inštalácia pozostávajúca z viac ako piatich desiatok dvojmetrových stĺpcov. Vďaka nim steny hlavného átria v pobočke Sony Music na Derry Street v Londýne od minulého roku dýchajú jej bohatou históriou. A Alex Fowkes sa teší na pokračovanie spolupráce, keďže Sony Music sa s mladým freelancerom dohodla na postupnom zapĺňaní stien novými menami a ilustráciami.

hd 2db7856d9d44d2200eb676c4799febbb - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

hd 5c3589435bbbeb050e97f53fd1e9aff0 - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

8b99824d7bcdfb2f286c591ba2f2dc00 - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

hd 77be048fd695810eb013618a76084008 - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

42901a460d04008e82d02e253afa4390 - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

hd 320ebab6944fccf3130a6797ad5f4664 - História nalepená na stene – Sony Music Timeline

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
ed41be591536d0ce039bc7b6e2e01316 260x220 - Logokvíz V. – víťaz
pokračovanie článku

Logokvíz V. – víťaz

Zo správnych odpovedí sme vyžrebovali jedneho štastlivca, ktorý získa knihu Super Graphic: A Visual Guide to the Comic Book Universe. Tým…
hviezdny taxik 380x220 - Pozrite si ocenený slovenský animák
pokračovanie článku

Pozrite si ocenený slovenský animák

Možno si ešte spomínate na animovaný film pre deti, o ktorom sme písali dávnejšie. Animák s názvom Hviezdny taxík bol…
4 1 380x220 - Leica prichádza s dotykovou TL2
pokračovanie článku

Leica prichádza s dotykovou TL2

Leica nedávno predstavila svoj nový model TL2 – nástupcu prvej generácie TL. Je vybavený rozmernou LCD dotykovou obrazovkou s uhlopriečkou…
e40eae8f9e2cf865e840fd9d6f0e54f9 380x220 - Ročenka 365typo 2014-2015 je tu!
pokračovanie článku

Ročenka 365typo 2014-2015 je tu!

Aj tento september vychádza zásadná publikácia typografie. Ako už názov naznačuje, zachytáva to najdôležitejšie, čo sa udialo v tejto oblasti…