Písmo a font – jedno a to isté?

Je medzi nimi vôbec rozdiel alebo sú tieto dva termíny synonymá? Vraj tam predsa len určitá odlišnosť je. Čo je teda font a čo písmo?

V tradičnej tlači bolo (a je) rozlišovanie celkom jednoduché: Font je verziou konkrétneho písma, v príslušnej veľkosti, hrúbke a štýle. Je to sada kovových znakov. V tomto zmysle ste si nekupovali písmo, ale font: napr. Century Gothic Bold vo veľkosti 20.

Existuje však aj priestor, v ktorom to už nie je také jednoznačné. Miesto, kde sú fonty pružnejším materiálom a kde sa jasná hranica stráca. Digitálny svet. Premena fontu na písmo a naopak je tu oveľa častejším javom. Nie je ničím výnimočným, že sa oba pojmy zamieňajú.

Dosť to pripomína problém so sliepkou a vajcom. Tu je to však rozhodovanie o čosi jednoduchšie. Skrátka, font vychádza z písma. Na blogu, ktorý sa touto problematikou zaoberá, som si prečítal pekné prirovnanie, ktoré do celej veci vnáša jasno. Písmo je ako pieseň a font je jeho nahrávkou. Konkrétnym stvárnením.

Z tohto dôvodu je možné, že v repertoári viacerých typo štúdií možno nájsť fonty, ktoých predlohou je jedno a to isté písmo. Nejde pritom o nič nové. Už v minulosti boli populárne písma kopírované a viac či menej modifikované. Dnes si môžete napríklad taký Garamond kúpiť minimálne z desiatky rôznych miest. Je to jedno písmo, ale rôzne fonty. Jednoduché, nie? :)

 

zdroj: nerdplusart.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dropbox vstupuje na burzu

Cloudová služba Dropbox si prechádza ďalším míľnikom. Po rokoch vylepšovania svojich služieb firma, ktorá prevádzkuje cloudové riešenie obľúbené…
pokračovanie článku

Stiahnite si balík ovocných vzorov

Svieži set obsahuje okrem 12 patternov aj množstvo samostatných prvkov, ktoré môžete tiež využiť vo svojich projektoch.
pokračovanie článku

Animovaná komédia od MegaComputeur

MegaComputeur je animačný kolektív pozostávajúci zo 6 študentov, ktorí sa spoznali na stáži v parížskom Wizz Design. Ich prvý projekt…
pokračovanie článku

51. seminář UGD v Brně: I trust you!

Seminář povede Věra Marešová formou diskuze a úvah nad směřováním a roli grafického designu v současnosti. Stěžejním tématem bude důvěra klienta…