Písmo a font – jedno a to isté?

Je medzi nimi vôbec rozdiel alebo sú tieto dva termíny synonymá? Vraj tam predsa len určitá odlišnosť je. Čo je teda font a čo písmo?

V tradičnej tlači bolo (a je) rozlišovanie celkom jednoduché: Font je verziou konkrétneho písma, v príslušnej veľkosti, hrúbke a štýle. Je to sada kovových znakov. V tomto zmysle ste si nekupovali písmo, ale font: napr. Century Gothic Bold vo veľkosti 20.

Existuje však aj priestor, v ktorom to už nie je také jednoznačné. Miesto, kde sú fonty pružnejším materiálom a kde sa jasná hranica stráca. Digitálny svet. Premena fontu na písmo a naopak je tu oveľa častejším javom. Nie je ničím výnimočným, že sa oba pojmy zamieňajú.

Dosť to pripomína problém so sliepkou a vajcom. Tu je to však rozhodovanie o čosi jednoduchšie. Skrátka, font vychádza z písma. Na blogu, ktorý sa touto problematikou zaoberá, som si prečítal pekné prirovnanie, ktoré do celej veci vnáša jasno. Písmo je ako pieseň a font je jeho nahrávkou. Konkrétnym stvárnením.

Z tohto dôvodu je možné, že v repertoári viacerých typo štúdií možno nájsť fonty, ktoých predlohou je jedno a to isté písmo. Nejde pritom o nič nové. Už v minulosti boli populárne písma kopírované a viac či menej modifikované. Dnes si môžete napríklad taký Garamond kúpiť minimálne z desiatky rôznych miest. Je to jedno písmo, ale rôzne fonty. Jednoduché, nie? :)

 

zdroj: nerdplusart.com

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Tropicana koncept

Ve světě existují tisíce návrhů pro obaly džusů. Každý z nich má svůj úkol – jeden demonstruje přirozenost nápoje…
pokračovanie článku

Pocta klasickému plagátu

Máte radi éru klasického plagátu? Štýlové vizuály, ktoré lákali na rôzne podujatia či miesta v minulom storočí? Potom by ste…
pokračovanie článku

Workshop tvorby letteringu vypredaný

Workshop tvorby letteringu sa vypredal už za pár hodín od spustenia predaja. Info o predaji sme žiaľ ani nestihli…
pokračovanie článku

Bratislava Design Week 2014

Termín: 22.- 28. september Miesto konania: Bratislava – Staré Mesto Hlavná centrála: Laurinská 14, dočasná intervencia v nevyužívanom 7. poschodovom objekte…