Polep grafík vyrezaných do samolepiacej fólie ponúka ďalší príklad prepájania manuálnej práce s tou, pri ktorej využívame grafické editory. Alex Fowkes je tiež jedným zo zástancov tohto spojenia. A tak vyzdobil steny londýnskeho sídla jednej z najstarších hudobných spoločností na svete jediným materiálom – vynilovou fóliou. Stopäťdesiat metrov štvorcových dokumentuje 125. výročie založenia Columbia Gramophone Company, teraz známej ako Sony Music.
Angličan Alex Fowkes požiadal krajana- fotografa a filmára Roba Antillu, aby zaznamenal celý priebeh tvorby od príprav cez navrhovanie až po realizáciu. Proces vzniku tejto dokumentujúcej inštalácie od dvadsaťšesťročného freelancera Alexa trval takmer pol roka.
Proces
Výhody samolepiacich fólií, ako dlhá životnosť a výborná priľnavosť k povrchu, boli aj dôvodom, prečo si Alex zvolil a, ako jeho portfólio odhaľuje, aj často využíva práve tento čistý a elegantný materiál. Samotná práca s fóliou si však vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a matematickú presnosť. Zlé rozmeranie a vypočítanie dĺžok môže byť osudné, ak si nepresnosť všimnete až na mieste vylepovania. Aj v Alexovom prípade sa to začína dôsledným rozmeraním všetkých podkladových plôch, na ktorých sa majú grafiky objaviť.
S údajmi zo zmapovaného prostredia sa Alex mohol na niekoľko týždňov posadiť pred obrazovku svojho Macu, kde virtuálne zaplnil steny míľnikmi spoločnosti a menami takmer všetkých umelcov vydávajúcich pod hlavičkou teraz už korporácie. Hudobníkov rozdelil do jednotlivých desaťročí. Nehľadel pritom na žánrovosť a hudobné zaškatuľkovanie. A tak vedľa seba umiestňoval legendy popu s tými označovanými ako alternatívne. Hra s fontami, ktoré evokujú jednotlivé obdobia, sa strieda s logami skupín, ako aj samotnej spoločnosti a jej pridružených vydavateľstiev (Columbia Records, RCA Records…). Všetko doplnené o ilustrácie gramofónov, rádií, kaziet, či iPodu. A nechýba ani legendárny predchodca súčasných osobných prehrávačov všakovakých digitálnych formátov, ktorý sa kedysi nachádzal snáď v každej domácnosti – walkman.
Navrhnuté a rozvrhnuté. Alex po úspešnom elektronickom rozložení grafík na jednotlivé steny pristúpil k ich preneseniu na svetlo sveta pomocou vyrezávania na plotri. Ploter s optickým zameriavaním mimoriadne presne a precízne vyreže požadovaný tvar vyrobený v grafickom programe. Dôležitý je správne nastavený prítlak. Predídeme tak tomu, aby ploter prederavil samolepiacu fóliu aj s papierom, na ktorom je umiestnená.
Po vyrezaní prichádza fáza vyberania nepotrebných častí, pričom sa musí dať pozor na to, aby sa tie už odlepené neprichytili na plochy, ktoré majú byť neskôr nalepené na steny v Sony Music. Na takto vyrezané grafiky sa potom lepí priesvitná prenášacia fólia – prenoska, ktorá poslúži na ich jednoduchšie a celoplošné nalepenie.
Nalepovanie na steny je poslednou fázou, v ktorej platí pravidlo sústredenosti a trpezlivosti. Po nalepení je nutné materiál prejsť špeciálnou stierkou pre jeho vyhladenie. Aby grafiky cez prenosku správne priľnuli, pritláčajú sa stierkou od stredu smerom ku krajom. Zabráni sa tak zvlneniu. Po opatrnom odlepení prenosky môžeme niekedy zaregistrovať vzduchové bublinky na nalepených grafikách. Tie sa odstraňujú jednoduchým prepichnutím tenkým ostrým predmetom (ihla, orezávač) a následným pritlačením handričkou.
Výsledkom Alexovej práce je inštalácia pozostávajúca z viac ako piatich desiatok dvojmetrových stĺpcov. Vďaka nim steny hlavného átria v pobočke Sony Music na Derry Street v Londýne od minulého roku dýchajú jej bohatou históriou. A Alex Fowkes sa teší na pokračovanie spolupráce, keďže Sony Music sa s mladým freelancerom dohodla na postupnom zapĺňaní stien novými menami a ilustráciami.