Fonty zadarmo – 6. časť

V najnovšej, šiestej časti seriálu o písmach dostupných bezplatne vám opäť ponúkneme prehľad niekoľkých zaujímavých kúskov. Dnes sú v presile serif fonty. Užívajte :).

 

55671

Banda

Semi-serif písmo, ktorého typickým prvkom je vyššia hodnota x-výšky a oblé tvary semi-serifov. Pôvodne bolo navrhnuté pre využitie najmä vo väčších veľkostiach, ale neskôr sa k nemu pridalo sedem ďalších rezov (v súčasnosti pozostáva dohromady zo 14 variánt).

Banda je teda použiteľná ako v headlinoch, tak aj v podporných (párriadkových) textoch. Vyšší počet rezov je predpokladom pre všestranné využitie. Máte na výber z elegantných a jemných, cez zlatú strednú cestu až po mierne infantilné oblinkové kúsky. Banda Regular je k dispozícii zadarmo.

Font na stiahnutie + Webfont
www.myfonts.com/fonts/typedepot/banda/

Autor
Alexander NedelevVeronika Slavova

 

79844

Fenix

Elegantný pätkový font s výraznými serifmi, ktoré svojím tvarom pripomínajú práve dravého vtáka. Ak chcete, tak pokojne fénixa. Toto písmo sa perfektne hodí pre veľké formáty ale aj dlhé bloky textu. Charakterizuje ho výborný pomer medzi eleganciou a čitateľnosťou. Krásne vyzerá vo všetkých printoch. Či už ide o knihy, noviny alebo čokoľvek, čo sa ocitne na papieri a chce dobre vyzerať. Je kompletne free pre súkromie aj prácu.

Font na stiahnutie
www.myfonts.com/fonts/tipotype/fenix/

Autor
Fernando Díaz

 

Snímka obrazovky 2013-04-12 o 10.55.33 

EB Garamond

Dizajnér Georg Duffner sa týmto písmom pokúsil oživiť klasický Garamond z prelomu 16. storočia, odkaz slávneho Claudea Garamonda. Ten bol svojho času jedným z popredných typografov a jeho písma sa dostali napríklad do kníh objednaných francúzskym kráľom. Žeby verejné obstarávanie? :)

Duffnerov dizajn je dôslednou reprodukciou pôvodného písma – autor čerpal zo skenu zachovaného exempláru. Ide o kvalitný, plnohodnotný font s využitím pre online i offline. Duffner na písme stále pracuje. Ak je vám jeho pokus o renesanciu Garamondovho písma sympatický, môžete ho podporiť.

Font na stiahnutie + Webfont
www.georgduffner.at/ebgaramond/download.html

Ukážka [pdf]
github.com/georgd/EB-Garamond/blob/master/specimen/Specimen.pdf?raw=true

Google fonts
www.google.com/fonts/specimen/EB+Garamond

 

Exkurziou do histórie sa táto časť seriálu o bezplatných písmach končí.
Čoskoro sme tu ale zas.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť