Festival Tehláreň vyhlasuje otvorenú výzvu na aktuálny ročník

Tretí ročník Tehlárne otvára prihlasovanie pre tvorbu mladých umelcov a umelkýň.

Pestrý program v nových priestoroch

Aktuálny ročník sa uskutoční 20. až 22. augusta 2021 v Liptovskom Mikuláši na úplne novom mieste, v priestoroch opustenej opravovne s rozlohou okolo 3000 m2, ktorá kedysi slúžila ako servis autobusovej a nákladnej dopravy. Festival je zameraný práve na súčasné umenie generácie mladých začínajúcich umelcov/umelkýň, študentov/študentiek umenia alebo absolventov/absolventiek umeleckých škôl.

Počas festivalu prebieha rozsiahla skupinová výstava a sprievodný program, ktorý tvoria prednášky, diskusie, premietania, koncerty, workshopy, predstavenia alebo performance, reflektujúce dôležité celosvetové a celospoločenské témy, zaujímavé pre umeleckú komunitu aj pre širokú verejnosť.

Kto sa môže prihlásiť

Výzva je otvorená pre jednotlivcov alebo skupiny zo Slovenska aj Čiech a pre všetky umelecké sféry; výtvarné, hudobné, filmové, literárne, odevné aj divadelné umenie. Nepodlieha žiadnej téme ani médiu, je možné prihlásiť sa s existujúcimi, už zrealizovanými dielami a projektmi alebo s novými, vytvorenými priamo pre festival. S mailovou prihláškou je nutné poslať portfolio s výberom autorských diel, životopis a v prípade že sa jedná o nové dielo alebo divadelný, performatívny projekt, je potrebné uviesť aj ich stručnú charakteristiku a technické parametre. Prihlášky posielajte na [email protected].

Otvorená výzva potrvá do 31. marca 2021.

Podrobnejšie informácie o výzve nájdete na FB udalosti.

O festivale

Festival Tehláreň organizuje už štvrtý rok nezávislý umelecký kolektív Clear Collective, ktorý funguje ako platforma pre mladých umelcov. Aktívnym spôsobom sa podieľa na budovaní kultúrneho povedomia v regióne Liptov a otvorene komunikuje lokálnej verejnosti aktuálne dianie na súčasnej umeleckej scéne prostredníctvom rôznych formátov podujatí. Kolektív tu založil v roku 2019 prvú nezávislú galériu s názvom Galéria lavička a usporadúval študentské sólové výstavy s vernisážou priamo na lavičkách v centre na námestí Liptovského Mikuláša.

Prvýkrát sa festival konal v roku 2018, od vtedy na ňom vystavilo svoje diela spolu približne 90 mladých umelcov a umelkýň, medzi nimi Kristína Čákyová, Martin Kačmarek, Jozef Pilát, Ema Lančaričová, Šimon Sýkora (CZ), Silvia Ďurovcová, Daniela Krajčová alebo Matúš Pisarčík a navštívilo ho vyše 1000 návštevníkov. V rámci sprievodného programu sa v priebehu štyroch rokov existencie festivalu zúčastnili osobnosti ako fotografka a pedagogička Olja Triaška Stefavović, kurátor Nitrianskej galérie Omar Mirza, platforma Stojíme pri kultúre alebo tvorkyne študentského časopisu Hmota. Každoročnou súčasťou programu sú prezentácie PechaKucha, premietania študentských filmov ale aj dokuemtov, jedným takým bol dokument Pezinská skládka, kedy jednou z hostiek diskusie k filmu bola aj Zuzana Čaputová alebo napríklad feministický muzikál Stabat Mater Dolorosa punkového performatívneho dua Siksa z Poľska. V hudobnej časti programu vystúpili kapela VBPS, kapela Ton Tron z Brna, banskobystrická kapela Sushicide, Dj-ské duo Cereal Rave alebo hudobníčka Pavla Bastl z Brna. So svojimi performance a performatívnymi dielami sa na festivale predstavili mladí umelci a umelkyne ako Claude Johan Čierny, Celestína Minichová, Míša Rožnovská, Viktor Ruman alebo Dočasný kolektív.

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou a zároveň sa stretnúť s osobnosťami už etablovanými v prostredí umenia a kultúry. Týmto spôsobom vystavujúci a účinkujúci nadväzujú kontakty dôležité pre profesionálnu kariéru a vedú plnohodnotný spoločný dialóg v rámci svojej komunity. Festival je zámerne situovaný do netradičných a dlhodobo opustených priestorov v prostredí regiónu Liptov, ktoré boli v priebehu času vytesnené na okraj záujmu, čím ponúka zaujímavú výzvu pre umeleckú a spoločenskú reflexiu.

Všetky ďalšie informácie o festivale nájdete na webovej stránke www.tehlaren.sk

Celestína Minichová – performance Formy a preskupenia (2020)

Matúš Pisarčík – inštalácia (2020)

Simona Folková – maľba (2020)

Martin Kačmarek & Miroslav Pelák – maľba (2020)

zdroj: Clear Collective

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Hľadá sa Digital Art director

Plávaš už dlhšie vo vodách art direction, si schopný potiahnuť ľudí v tíme a tvoje prvé slovo bolo wireframe? Poď…