Sensorium je medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry v Bratislave. Témou štvrtého ročníka je Rozšírená myseľ, ktorá na jednej strane skúma technológie ako rozšírenie ľudského kreatívneho potenciálu a na strane druhej rozšírenie človeka v kontexte jeho tela a prostredia v ktorom sa nachádza. Tému budú z rôznych uhľov adresovať prednášky, diskusie, predstavenia a inštalácie. Centrálnym hubom podujatia bude Pistoriho Palác a City Stage na námestí SNP kde je program prepojený s Bratislava Design Weekom. Inštalácie nájdete na Filozofickej Fakulte UK, Hodžovom námestí a v Pistoriho Paláci.
Prednášky
Elliot Woods – Kimchi and Chips (KOR/UK)je zakladateľom slávneho kórejského multimediálneho štúdia Kimchi & Chips. Tvorí fascinujúce veľkoplošné inštalácie, ktoré napríklad vykresľujú hmatateľné obrazy slnka zo slnečného svetla, pary a 600 kalibrovaných projektorových lúčov. Štúdio získalo ocenenie Ars Electronica za význam pre pole mediálneho umenia. (8.6. – 16.40, Pistoriho Palác)
Stefanie Posavec (UK) je londýnska dizajnérka ktorej obľúbeným kreatívnym materiálom sú dáta. Jej projekt Dear Data v spolupráci s Giorgiou Lupi, ročný proces posielania pohľadníc vizualizujúcich rôzne časti života dizajnérok, zožal svetový úspech. Stefanie vystavuje vo svetových galériách vrátane MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paríž). (7.6. – 17.00, Pistoriho Palác)
Christopher Csíkszentmihályi (PT/USA)je umelcom, technológom a dizajnérom zaoberajúcim sa interakciou medzi človekom a strojom. Založil Centrum pre budúce občianske médiá na svetovej univerzite Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktoré vyvíja technológie budúcnosti pre občanov. Aktuálne pôsobí na Madeira Interactive Technologies Institute. (8.6. – 10:00, Pistoriho Palác)
Aleksandra Przegalińska (PL) je filozofka, odborníčka na futurológiu a AI. Skúma takzvané “wearable” technológie a dôsledky zavedenia umelých bytostí a systémov do spoločenskej a profesionálnej sféry. (7.6. – 17.00 – Pistoriho Palác)
George Profenza (UK) sa zaujíma o to, ako sa umenie, dizajn a technológie prelínajú a vytvárajú unikátne diela. Na dennej báze sa venuje tvorbe nemožného v štúdiu Hirsch & Mann, premosťujúc víziu dizajnérov s realitou inžinierov. Štúdio tvorí interaktívne zážitky a priestory pre podujatia, videoklipy a klientov ako Google. (8.6. – 11.50 – Pistoriho Palác)
Inštalácie
*highlight*Πton – Cod.Act – πTon spája to najlepšie zo sveta veľkoplošných kinetických inštalácii a tzv. sound artu. Nadrozmerné elastické teleso v reálnom čase reaguje na ľudský hlas formovaním a deformovaním sa a tak rozkmitáva úvahy nad čoraz užšími hranicami medzi človekom, strojom a umelou inteligenciou. (7.6. – 9.6. – Rôzne časy – Pozor rezervácia potrebná! – Filozofická Fakulta UK, Átrium, Gondova 2, Bratislava)
The Inflovable Machine – Mónica Rikić: Je to interaktívne umelecké dielo založené na koncepte lásky a predstavuje jej tri etapy. Ide o kolaboratívny hudobný (ná)stroj ktorý sa prostredníctvom interakcie rozoznie a rozpohybuje. Táto inštalácia bola špeciálne vytvorená pre Sensorium Festival 2019. (7.6. – 9.6. – Hodžovo námestie)
Écal
Prestížna švajčiarska univerzita écal prinesie na festival projekty štyroch svojich absolventov. Sú nimi hravé inštalácie ale aj konceptuálne dizajny pre každodenný život.
Performance program
6.6. – A4 – Sensorium Special – Štvrtok: Everywhen
Sensorium v spolupráci s A4 vo štvrtok 6. júna predstaví autorskú intermediálna performance s originálnou 3D animácia o neustálej rotácii dejín, v réžii tria Ferienčíková, Júdová, Timpau.
7.6. – A4 – Sensorium Noc – Piatok: Jonathan Reus – iMac Music, Fero Kiraly
Zvuková neuro-chirurgia v priamom prenose: oceňovaný americký umelec Jonathan Reus predstaví projekt iMac Music. Ozvučený skalpel sa hrabe v “hlavách” vintage iMac počítačov a moduluje procesy s výsledkom senzibilnej audio-vizuálnej performance.
8.6. – FUGA – Sensorium Noc – Sobota: Evitceles, Stix, Isama Zing ai.
Futuristická elektronika projektu Evitceles je pozoruhodným javom Bulharskej scény. V klube FUGA predstaví Evitceles ruka v ruke s domácim umelcom Borisom Vitázkom audiovizuálnu meditácia na tému rozpúšťania fyzikality v digitálnom priestore. Sekunduje domáci projekt Isama Zing, o ktorom The Independent píše ako o “jednej z najpohlcujúcejších produkcii”.
City Stage
Na City Stagepred Starou tržnicousa cez víkend 8-9. júna vystriedajú hostia z rôznych oblastí digitálnej kultúry – od umenia, dizajnu až po aktivizmus. V rámci zvukovej prechádzky FLUKS, od nemeckého umelca Jan Phillip Leys-a budú môcť návštevníci zažiť, aké by to bolo keby sme vnímali priestor pomocou zvuku. Performance Weather Thingy od absolventa univerzity écal Adriena Kaesera, bude na modifikáciu zvuku využívať aktuálne počasie.
O tom ako chrániť digitálne prostredie od neprávd a trollov budú diskutovať spoluautori online projektu Checkbot.skJuraj Smatana, Peter Jančaríka novinárka Zuzana Hanzelová. Ďalšími hosťami budú Boris Vitázek, Jozef Vasko (Fablab), Zuzana Zmatek, Matej Dubiš. O digitálnej architektúre porozprávajú Ján Pernecký, Viliam Zajíček, Roman Hajtmanek, Tomáš Tholt a Jiři Vitek. City Stage vznikol vďaka spolupráci s Bratislava Design Week a Bratislavským kultúrnym letom.
Workshop (9.6. – 10:00 – 18:00 – Goeteho Inštitút)
AI pre rozšírenú kreativitu – Cristóbal Valenzuela (USA)
Počas jednodňového workshopu Cristóbal Valenzuela umožní nahliadnuť do možností nástroja Runway, vďaka ktorému je jednoduché a intuitívne využívať komplexné technológie ako je umelá inteligencia alebo strojové učenie pre kreatívne účely dizajnérom, umelcom a ľuďom pracujúcim s médiami.
Záštitu nad podujatím zobrali primátor Hlavného mesta Matúš Vallo a starostka Starého mesta Zuzana Autrichtová.
Sensorium Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Sensorium Festival je zároveň programovou súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019.
Inštaláciu πTon finančne podporili 365.bank, Pro Helvetia a Bratislava Design Week.