Výber písma môže ovplyvniť veľa vecí. Ak už nič iné, tak určite to, či bude výsledný dizajn vnímaný pozitívne alebo negatívne. Dobrý font na správnom mieste dokáže rozhodnúť o tom, či bude posolstvo, ktoré sa ľuďom snažíte povedať, pochopené alebo nie. Dizajnéri, ktorí už majú čo-to za sebou, obvykle vlastnia zbierku fontov, po ktorých pri práci s obľubou siahajú. Iní zase radi skúšajú niečo nové. Nie vždy však takéto experimenty dopadnú najlepšie. Prinášame vám teraz názor viacerých dizajnérov na to, čo je podľa nich najhoršie písmo, ktoré kedy vzniklo.
Papyrus
Dizajnér Chris Lions si vybral font Papyrus. Kombinácia s filmom ako je Avatar podľa neho hovorí za všetko.
Brandon Grotesque
Roxanne Danner považuje písmo Brandon Grotesque za naozaj pekný font, ktorý je však nutné používať uvážlivo. Pretože je veľmi obľúbené a hojne využívané, rovnako často sa objavujú aj prípady, kedy sa objaví niekde, kde sa to celkom nehodí. Dôležité je pritom aj nechať jeho znakom priestor, aby mohli “dýchať”.
Curlz
Áno, skutočne existuje množstvo písiem, ktoré sú fakt strašné. Podľa Hishama Baroocha však koruna sedí na kapitálkach písma Curlz MT. Jeho využitie vidí maximálne v menu lístku nejakej hippie reštaurácie. V ohavných farbách a s pozadím v nízkom rozlíšení, stiahnutom z internetu.
Myriad Pro
Pre Liz Meyerovú nebolo jednoduché vybrať ten najhorší. Práve preto si úlohu trochu prispôsobila. Nie je to teda font, ktorý by vám priamo prekážal, je však používaný až príliš často. Podľa nej mu chýba nejaký štýl. Je nudné a pri čítaní rozsiahlych textov sádzaných Myriadom pozornosť čitateľa okamžite klesá.
Birth of A Hero
Podľa Chucka Andersona, ktorý tento font skutočne nenávidí, je Birth of A Hero ako vystrihnutý z korporátnej identity metalcore kapely. Vidí v ňom čosi z Avant Garde, s troškou použitého vzhľadu. Niečo mu skrátka chýba. Alebo má niečo navyše. Záleží na tom, ako sa na to pozriete.
A čo vy? Máte nejaké písmo, ktoré by ste nechceli stretnúť v tmavej uličke o štvrť na dve ráno? Písmo, ktoré naozaj nemusíte?
10 comments
Z mojho pohladu je nahorsie pismo vsetkych cias, vesirov, zivota a vobec Comic Sans.
Comic Sans je len jedno smutne, nepochopene pismo, ktore podla mna kazdy nepravom nenavidi.
Napriklad aj upiri su v pohode (Hellsing a pod.) ale boli v poslednych rokoch znasilneni nespravnym pouzitim :)
Brandon a Myriad mi tam prídu capnuté len aby sa malo o čom hovoriť.. ak sa máme baviť o najhorších fontoch tak väčšinu z nich ani nepoznáme, pretože sú až také zlé, že ani dafont.com ich nepovolia do svoje zbierky.
Na Curlz je očivdný komplex Comic Sans, teda že každé hravé písmo musí byť ihneď zlé. Jasné že to nie je korporátny font ale to ani nemá byť, a sú situácie kde sa hodí (Poster bábkového divadla a pod.), aj napriek tomu že väčšina z nás by skôr na tie situácie zvolila vlastný lettering (keď sme pri tom, aký je slovenský ekvivalent toho slova? :D )
Na druhú stranu Papyrus a Birth of a Hero sú určite strašné fonty.. aj keď som už videl horšie (DARK CRYSTAL preboha)
Myriad je priklad casto pouzivaneho pisma, jednoducho okukane.
Myriad si nezaslúžil miesto v tomto článku.
Myriad je velmi pouzivany preto, ze je pribaleny k aplikaciam od Adobe. Na jeho miesto v tomto clanku by som urcite zaradil radsej Arial, pretoze ten je nielen vela pouzivany, ale este je to aj dost zla kopia pisma Helvetica.
Pri každom písme je (takmer) vždy veľký priestor na debatu o jeho kladoch a záporoch. Je to fak subjektívna vec a nedá sa – až na pár výnimiek – celkom povedať, toto písmo je zlé a tamto je dobré.
Aj to, že sa v tomto článku objavili tieto konkrétne písma, je iba výsledok osobného pohľadu niekoľkých dizajnérov, ktorým bola položená otázka, čo pokladajú za najhoršie písmo. Samozrejme, nie je možné na vzorke piatich ľudí objektívne zhodnotiť obrovské univerzum fontov, ktoré dnes máme k dispozícii.
Ale teší nás, že sa tu rozbehla taká diskusia, z ktorej zase vidno to známe – koľko ľudí, toľko chutí :)
Áno, dá sa povedať, že Myriad a Brandon sú používané až prehnane často, ale to z nich predsa nerobí “hrozné fonty”. S týmto prístupom by bol potom iPhone hrozný telefón a Škoda Octavia najhoršie auto na slovenských cestách. Chápem to “alternatívne” poňatie tej odpovede, ale potom si ten článok vyžaduje aj trochu alternatívnejší názov :) Napríklad: http://www.webdesignerdepot.com/2011/02/10-iconic-fonts-and-why-you-should-never-use-them/
Mas pravdu Ondrej, preto ludia casto ludia nadavaju na tu Octaviu a iPhone, len preto ze ich je moc. A pritom si to nezasluzia. Takto sme to pomenovali ten titulok. Nabuduce si dame vacsi bacha. Diky za kritiku.
Budem trocha OT ale neda mi… Ale zasluzia (minimalne octavia ano)