Druhý ročník Sympozia ilustrace ponúkne to naj

Tohtoročné pokračovanie podujatia chce priniesť špičkových hostí aj bohatý sprievodný program. Na čo všetko sa oplatí do Broumova vyraziť?

Pestrá ilustrácia

Dvojtýždňové podujatie, ktoré štartuje v sobotu 21. marca, prinesie päticu významných českých autorov a jedného zahraničného hosťa. Okrem nich sa môžete tešiť aj na rôzne sprievodné akcie pre verejnosť. Sympózium chce svojim návštevníkom spomedzi laikov aj umelcov poskytnúť priestor, v ktorom sa môžu stretnúť, rozprávať ale aj nadviazať prípadnú spoluprácu. Ako hovoria organizátori:

„Ilustrace v současné době nabývá na popularitě a zažívá období rozmachu. Již dávno není jen výsadou knih, dnes na ni narážíme takřka všude – v médiích, v online i offline komunikaci, v produktovém designu… A právě tuto rozmanitost současné ilustrace chce sympozium v Broumově ukázat a přiblížit její fenomén široké veřejnosti.”

Dlhodobým cieľom sympozia je vytvoriť tradíciu a ponúknuť akciu, ktorá bude rešpektovaná medzi odborníkmi. Zaujímavá je i samotná lokalita, ktorá narúša koncetráciu podobných podujatí v hlavnom mesta Česka. Tím, ktorí stojí za konferenciou, chce fanúšikov ilustrácie motivovať k výletu do regiónu.

Zdroj: Dana Ledl / Sympozium ilustrace

Zdroj: Dana Ledl / Sympozium ilustrace

Zdroj: Dana Ledl / Sympozium ilustrace

Zdroj: Jiří Grus / Sympozium ilustrace

Zdroj: Jiří Grus / Sympozium ilustrace

Zdroj: Jiří Grus / Sympozium ilustrace

Kto sa v Broumove predstaví

Sympózia sa zúčastnia Patrik Antczak, Jiří Grus, Dana Ledl (Myokard), Nikola Logosová a Marek Rubec. Môžeme si ich v skratke predstaviť:

Patrik Antczak

Ilustrátor, grafik a kreatívec, ktorého tvorba je plná hravosti a humoru. Súbor pracovných listov pre deti ALFABETA, ktorý Patrik vytvoril, bol ocenený Zlatou stuhou. Venuje sa aj editorial ilustrácii pre magazíny, učebnice, alebo vizuálnym štýlom pre festivaly a neziskovky. Kniha Left and Right, ktorá vznikla spolu s newyorským nakladateľstvom, získala nomináciu Czech Grand Design v kategórii Ilustrátor roku. Najnovší počin, kniha A World Atlas of Ghosts & Friends vyšla v piatich svetových jazykoch.

Jiří Grus

Komiksový výtvarník, scenárista, maliar a ilustrátor absolvoval AVU v Prahe. Jeho komiksy od roku 1999 vychádzajú vo viacerých domácich aj zahraničných magazínoch. Je držiteľom Ceny Muriel za roky 2007, 2008, 2009, 2012 a 2016. Spolupracuje s vydavateľstvom Karolinum. V roku 2015 mu vyšiel komiks Drak nikdy nespí, okrem iného aj po francúzsky, a v roku 2018 komiks Ve stínu šumavských hvozdů. Čerstvo ilustroval aj nové vydanie Záhady hlavolamu od Jaroslava Foglara.

Dana Ledl (Myokard)

Rodáčka z Vysočiny vyštudovala Učiteľstvo výtvarnej výchovy pre ZUŠ na Jihočeskej Univerzite v Českých Budějovicích. Aktuálne žije a tvorí v Prahe. Pracovala v reklamných agentúrach, dizajnérskom štúdiu i na voľnej nohe. Od roku 2011 kreslí projekt Myokard, ktorý bol pôvodne denníkom so zameraním na ženské témy. Najčastejšie pracuje na obálkach kníh a ilustráciách pre české, slovenské aj americké nakladateľstvá. Spolupracuje s dizajnérmi, urbanistami a hudobníkmi.

Nikola Logosová

Študovala ateliér ilustrácie a grafiky na UMPRUM a v súčasnosti sa venuje ilustrácii a kresbe. Tvorí autorské projekty (ziny, cestovné denníky) aj knihy pre deti. Tou poslednou je Pozor, doktor! od Běžíliška. Za svoju tvorbu získala ceny v súťažiach Najkrajšia knihaZlatá stuha. Venuje sa aj tvorbe plagátov, najmä pre hudobné podujatia, či editorial ilustrácii.

Marek Rubec

Absolvent animovanej tvorby na zlínskej UTB sa venuje primárne komiksom, ilustrácii a animovanému filmu. Jeho tvorbu mohli vidieť čitatelia Labyrint revue, Art + Antiques, AARGH!, zborníku Stripburger či ďalších antológií. S Pavlom Kosatíkom stojí za grafickou novelou 1942, Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha. V roku 2017 zvítazil v medzinárodnej súťaži o najlepší krátky komiks na festivale FRAME v Prahe. O rok nato získal Cenu Muriel o najlepší krátky český komiks. V londýnskom nakladateľstve Centrala mu vyšiel autorský debut Jarmil. Jeho tvorbu prezentovali komiksové festivaly napríklad v Angoulême, Hamburgu a Kyjeve. Venuje sa aj ilustrácii pre rôzne periodiká a knižné nakladateľstvá.

Workshopy, prednášky, výstavy

Všetci menovaní strávia v miestnom kláštore dvojtýždenný rezidenčný pobyt. Ten však nebude spojený iba s prácou v ateliéri, ale aj s objavovaním lokality a jej zaujímavostí. Cez workshopy, prednášky či mestské intervencie predstavia autori a organizátori súčasnú ilustráciu nielen študentom, ale aj laickej verejnosti. Výstupom sympózia má byť aj samostatná výstava, ktorú bude možné vidieť na festivale LUSTR v Prahe.

Svoje výstupy predstavia účastníci sympózia v rámci slávnostného zakončenia, ktoré sa bude konať 4. apríla. Vtedy prebehne aj vernisáž výstavy z festivalu LUSTR vo výstavnej siene LokArt. Obe výstavy potrvajú do 30. apríla.

Zdroj: Marek Rubec / Sympozium ilustrace

Zdroj: Marek Rubec / Sympozium ilustrace

Zdroj: Marek Rubec / Sympozium ilustrace

Zdroj: Nikola Logosová / Sympozium ilustrace

Zdroj: Nikola Logosová / Sympozium ilustrace

Zdroj: Nikola Logosová / Sympozium ilustrace  

Zdroj: Patrik Antczak / Sympozium ilustrace

Zdroj: Patrik Antczak / Sympozium ilustrace

Zdroj: Patrik Antczak / Sympozium ilustrace

Organzátori

Sympozium ilustrace pripravujú Czech Illustrators, festival ilustrácie LUSTR spolu so Vzdelávacím a kultúrnym centrom Broumov. Viac info nájdete na Facebook profileoficiálnom webe podujatia.

zdroj: Sympozium ilustrace

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť