Dobrý grafický dizajnér – 02. vrstvy a vzhľad

V predchádzajúcom článku som písal, aké dôležité je mať prehľadné vrstvy. Chcem nadviazať a popísať možnosti, ktoré sa nám ponúkajú vo ‘Vrstvách‘ a taktiež si ukážeme ich kombináciu s paletkou ‘Vzhľad‘.

Vrstvy a vzhľad patria medzi paletky, ktoré používam asi najčastejšie a ponúkajú nám pri ich správnom použití množstvo zaujímavých možností.

 

PALETKA VRSTVY

Pracovať môžeme s vrstvamipodvrstvamiskupinamiobjektmiorezovými maskami, ktoré si vieme pomenovať, ale poznáme aj klasické masky krytia, ktoré sú priamo aplikované na objekt a ich možnosti sa nám zobrazia po ‘aktivovaní módu masky‘.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Aktivácia módu masky

 

V nastaveniach vrstiev a podvrstiev máme na výber farebné rozlíšenia, nastavenie viditeľnosti, uzamknutia, tlače atď. Vo vrstvách následne vytvárame objekty, z ktorých si môžeme podľa uváženia vytvárať skupiny. Objekty a skupiny môžeme uzamykať a vypínať im viditeľnosť. Orezové masky používame už v skupine objektov/objektu, ktorý chceme orezať.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Náhľad vrstiev

Masky

Orezovú masku vo vrstvách spozorujeme na prvý pohľad – táto vrstva je zvýraznená podčiarknutím názvu. Vektorový tvar nám vytvára ‘ostré‘ hranice pre zobrazenie objektu, ktorý maskujeme.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Orezová maska

 

Pokiaľ by sme chceli objekty maskovať ‘do stratena‘, musíme použiť masku krytia, ktorá nám pri pomenovaných vrstvách zvýrazňuje názov prerušovaným podčiarknutím. Táto maska je aplikovaná priamo na objekt a preto v paletke vzhľadu taktiež vidíme zvýraznenie prerušovanou čiarou.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Maska krytia

 

TIP: Vytvorenie masky krytia

Objekt s gradientom umiestnime nad maskovaný objekt (môžeme použiť aj bitmapový obrázok). Oba objekty si označíme » v paletke ‘Priehľadnosť‘ klikneme na ‘Vytvoriť masku‘.

 

Práca v paletke vrstvy

Pomenovanie vrstiev aktivujeme dvojklikom na ich názov, vyskakovacie okno s ponukou rozšírených nastavení privoláme dvojklikom za názvom.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Rozšírené voľby

 

Krúžok za názvom nám indikuje vzhľad vrstvy – plný krúžok nám oznamuje, že na objekt bolo aplikovaných viacero nastavení vzhľadu alebo sa môže jednať aj o zloženú cestu. Rád ju používam pokiaľ mám viac objektov rovnakého vzhľadu (napr. text v krivkách) a nechcem mať objekty po jednom v skupine. Kliknutím na ‘CMD+8‘ z objektov vytvoríme ‘Zloženú cestu‘ – s takýmto objektom sa jednoduchšie pracuje. Stlačením kláves ‘CMD+Alt+Shift+8‘ sa zložená cesta opäť rozdelí.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Skupina objektov

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Zložená cesta

 

Štvorec na pravej strane nám zvýrazňuje vybrané objekty – kliknutím na miesto štvorca sa automaticky vyberie objekt na kresliacom plátne, ktorý môžeme následne upravovať. Pokiaľ máme vybraný objekt na plátne a chceme ho nájsť v paletke vrstiev, klikneme na lupu v spodnom menu paletky vrstvy – objekt sa nám automaticky vyhľadá.

 

TIP: Presunutie vzhľadu v paletke vrstvy

Pretiahnutím krúžku na krúžok inej vrstvy rýchlo presunieme vzhľad do cieľovej vrstvy.

 

Pri vytvorených skupinách objektov je možná práca v izolovanom režime, ktorú najrýchlejšie aktivujeme dvojklikom na skupinu objektov na pracovnom plátne. V hornej časti plátna nám vyskočí lišta s cestou k objektom, na plátne máme aktívne len objekty obsiahnuté v skupine, ktorú upravujeme.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Izolovaný režim

 

PALETKA VZHĽAD

V paletke ‘Vzhľad‘ sú najzákladneším prvkom výplň a ťah, ktoré v sebe zahŕňajú niekoľko ďalších zaujímavých nastavení. Výplň a ťah môžeme mať použitý aj viacnásobne s rôznymi nastaveniami,  ktoré nám dokážu vytvoriť v jednom objekte napríklad viacnásobnú linku alebo kombinovanú výplň.

 

V nasledujúcom príklade som použil na jediný objekt viacnásobné nastavenia linky a výplne s pridaním efektov a rôzneho krytia. Z jednej zloženej cesty som vytvoril objekt, ktorý obsahuje obdĺžnikový podklad so zaoblenými rohmi, viacnásobnú linku, gradient, viacnásobnú výplň, efekty. Krytie a efekty môžeme nastaviť pre celý objekt, ale aj zvlášť pre výplň a ťah – dokážeme tak vytvárať zaujímavé kombinácie.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Vzhľad a efekty

 

Nastavenia dokážeme v paletke vzhľadu medzi sebou presúvať, to sa nám hodí aj pri textovom objekte, na ktorý aplikujeme ťah. Ten nám automaticky rozdeľuje linku na stred, ale keďže sa jedná o text nedokážeme použiť iné nastavenie ťahu. Ak chcem vytvoriť ťah do vonkajšej strany, presuniem ‘Ťah‘ pod ‘Znaky‘ a tým vytvorím textový objekt len s vonkajším ťahom.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Text a vzhľad

 

Vzhľad môžeme aplikovať na objekty, ale aj na skupiny objektov. Pri prehľadných vrstvách sa vám otvárajú nové možnosti, ktoré si môžete vyskúšať a možno objavíte zaujímavé doteraz nepoznané kombinácie týchto dvoch paletiek.

Vaše skúsenosti alebo pripomienky prosím vložte do komentárov pod článkom.

 

Peter Bučan, graphic designer

Web: www.bucan.sk
Linkedin: sk.linkedin.com/in/peterbucan

Zdroj článku: www.bucan.sk/dobry-graficky-dizajner-02-vrstvy-a-vzhlad/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Side project na dnes – Responsive Logos

Stále častejšie využívame na prezeranie webu a veci s tým spojené mobilné zariadenia. Tablety či mobily však majú oproti počítačom…