Dobrý grafický dizajnér – 02. vrstvy a vzhľad

V predchádzajúcom článku som písal, aké dôležité je mať prehľadné vrstvy. Chcem nadviazať a popísať možnosti, ktoré sa nám ponúkajú vo ‘Vrstvách‘ a taktiež si ukážeme ich kombináciu s paletkou ‘Vzhľad‘.

Vrstvy a vzhľad patria medzi paletky, ktoré používam asi najčastejšie a ponúkajú nám pri ich správnom použití množstvo zaujímavých možností.

 

PALETKA VRSTVY

Pracovať môžeme s vrstvamipodvrstvamiskupinamiobjektmiorezovými maskami, ktoré si vieme pomenovať, ale poznáme aj klasické masky krytia, ktoré sú priamo aplikované na objekt a ich možnosti sa nám zobrazia po ‘aktivovaní módu masky‘.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Aktivácia módu masky

 

V nastaveniach vrstiev a podvrstiev máme na výber farebné rozlíšenia, nastavenie viditeľnosti, uzamknutia, tlače atď. Vo vrstvách následne vytvárame objekty, z ktorých si môžeme podľa uváženia vytvárať skupiny. Objekty a skupiny môžeme uzamykať a vypínať im viditeľnosť. Orezové masky používame už v skupine objektov/objektu, ktorý chceme orezať.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Náhľad vrstiev

Masky

Orezovú masku vo vrstvách spozorujeme na prvý pohľad – táto vrstva je zvýraznená podčiarknutím názvu. Vektorový tvar nám vytvára ‘ostré‘ hranice pre zobrazenie objektu, ktorý maskujeme.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Orezová maska

 

Pokiaľ by sme chceli objekty maskovať ‘do stratena‘, musíme použiť masku krytia, ktorá nám pri pomenovaných vrstvách zvýrazňuje názov prerušovaným podčiarknutím. Táto maska je aplikovaná priamo na objekt a preto v paletke vzhľadu taktiež vidíme zvýraznenie prerušovanou čiarou.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Maska krytia

 

TIP: Vytvorenie masky krytia

Objekt s gradientom umiestnime nad maskovaný objekt (môžeme použiť aj bitmapový obrázok). Oba objekty si označíme » v paletke ‘Priehľadnosť‘ klikneme na ‘Vytvoriť masku‘.

 

Práca v paletke vrstvy

Pomenovanie vrstiev aktivujeme dvojklikom na ich názov, vyskakovacie okno s ponukou rozšírených nastavení privoláme dvojklikom za názvom.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Rozšírené voľby

 

Krúžok za názvom nám indikuje vzhľad vrstvy – plný krúžok nám oznamuje, že na objekt bolo aplikovaných viacero nastavení vzhľadu alebo sa môže jednať aj o zloženú cestu. Rád ju používam pokiaľ mám viac objektov rovnakého vzhľadu (napr. text v krivkách) a nechcem mať objekty po jednom v skupine. Kliknutím na ‘CMD+8‘ z objektov vytvoríme ‘Zloženú cestu‘ – s takýmto objektom sa jednoduchšie pracuje. Stlačením kláves ‘CMD+Alt+Shift+8‘ sa zložená cesta opäť rozdelí.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Skupina objektov

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Zložená cesta

 

Štvorec na pravej strane nám zvýrazňuje vybrané objekty – kliknutím na miesto štvorca sa automaticky vyberie objekt na kresliacom plátne, ktorý môžeme následne upravovať. Pokiaľ máme vybraný objekt na plátne a chceme ho nájsť v paletke vrstiev, klikneme na lupu v spodnom menu paletky vrstvy – objekt sa nám automaticky vyhľadá.

 

TIP: Presunutie vzhľadu v paletke vrstvy

Pretiahnutím krúžku na krúžok inej vrstvy rýchlo presunieme vzhľad do cieľovej vrstvy.

 

Pri vytvorených skupinách objektov je možná prácaizolovanom režime, ktorú najrýchlejšie aktivujeme dvojklikom na skupinu objektov na pracovnom plátne. V hornej časti plátna nám vyskočí lišta s cestou k objektom, na plátne máme aktívne len objekty obsiahnuté v skupine, ktorú upravujeme.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Izolovaný režim

 

PALETKA VZHĽAD

V paletke ‘Vzhľad‘ sú najzákladneším prvkom výplň a ťah, ktoré v sebe zahŕňajú niekoľko ďalších zaujímavých nastavení. Výplň a ťah môžeme mať použitý aj viacnásobne s rôznymi nastaveniami,  ktoré nám dokážu vytvoriť v jednom objekte napríklad viacnásobnú linku alebo kombinovanú výplň.

 

V nasledujúcom príklade som použil na jediný objekt viacnásobné nastavenia linky a výplne s pridaním efektov a rôzneho krytia. Z jednej zloženej cesty som vytvoril objekt, ktorý obsahuje obdĺžnikový podklad so zaoblenými rohmi, viacnásobnú linku, gradient, viacnásobnú výplň, efekty. Krytie a efekty môžeme nastaviť pre celý objekt, ale aj zvlášť pre výplň a ťah – dokážeme tak vytvárať zaujímavé kombinácie.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Vzhľad a efekty

 

Nastavenia dokážeme v paletke vzhľadu medzi sebou presúvať, to sa nám hodí aj pri textovom objekte, na ktorý aplikujeme ťah. Ten nám automaticky rozdeľuje linku na stred, ale keďže sa jedná o text nedokážeme použiť iné nastavenie ťahu. Ak chcem vytvoriť ťah do vonkajšej strany, presuniem ‘Ťah‘ pod ‘Znaky‘ a tým vytvorím textový objekt len s vonkajším ťahom.

Dobrý dizajnér - 02. vrstvy a vzhľad - Text a vzhľad

 

Vzhľad môžeme aplikovať na objekty, ale aj na skupiny objektov. Pri prehľadných vrstvách sa vám otvárajú nové možnosti, ktoré si môžete vyskúšať a možno objavíte zaujímavé doteraz nepoznané kombinácie týchto dvoch paletiek.

Vaše skúsenosti alebo pripomienky prosím vložte do komentárov pod článkom.

 

Peter Bučan, graphic designer

Webwww.bucan.sk
Linkedin: sk.linkedin.com/in/peterbucan

Zdroj článku: www.bucan.sk/dobry-graficky-dizajner-02-vrstvy-a-vzhlad/

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Fest Anča sa rada hrá

Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča na svojom siedmom ročníku po prvý raz uvíta českých a slovenských tvorcov videohier. Paralelné…
pokračovanie článku

Fontstand – písma na prenájom?

To ako pracujeme s písmami sa možno čoskoro zmení. Dôvodom by mohla byť aplikácia, ktorá ponúka celkom nové spôsoby…