Creative Cloud – mraky nad Creative Suite

V Adobe sú presvedčení, že klasickej distribúcii softvéru pomaly ale isto zvoní hrana. Preto sa rozhodli investovať nemalé prostriedky do vývoja produktu, ktorý možno celkom zmení spôsob, akým doteraz ľudia s ich programami pracovali. Creative Cloud, koncept ktorý je následníkom Creative Suite, je tak nielen novinkou, ale zároveň definuje celkom nový biznis model.

Creative Suite končí číslom 6 – siedmej generácie nástrojov sa už nedočkáme. Nájdeme ich v rámci Creative Cloud, ktorého dokončenie je ohlásené na 17. júna tohto roku. Nový systém nebude už naďalej označovaný číslami tak, ako sme na to boli doteraz zvyknutí. CS6 je zatiaľ stále dostupná, nie je však známe na ako dlho.

Od predstavenia projektu v minulom roku získal Creative Cloud viac ako pol milióna užívateľov, ktorý odoberajú platené služby a dva milióny tých, ktorí využívajú bezplatné súčasti. Z tohto pohľadu sa javí nové smerovanie Adobe ako správne.

Práve tento úspech, nečakaný aj pre samotných vývojárov, bol pravdepodobne tým impulzom, vďaka ktorému dospeli k rozhodnutiu venovať sa výlučne Creative Cloudu. Pôvodný zámer bolo totiž vyvíjať paralelne novú verziu každého nástroja pre obe platformy – Creative Suite i Creative Cloud.

Scott Morris, šéf oddelení Creative Cloud a Creative Suite si myslí, že užšie zameranie umožní spoločnosti sa viac sústrediť na vývoj a uľahčiť tak prácu svojim zamestnancom. Verí, že vďaka tomu bude možné prinášať softvérové vylepšenia omnoho rýchlejšie, než doteraz a Adobe sa stane inovatívnejšou spoločnosťou.

Napriek tomu, že neplánujú pokračovať vo vydávaní nových verzií CS, ubezpečuje Adobe všetkých užívateľov, že všetky nástroje sady CS6 budú fungovať i na nových verziách OS X a Windows. Taktiež budú k dispozícií opravy bugov a bezpečnostné patche, avšak žiadne nové súčasti alebo nástroje nepripravujú.

Takéto náhle zastavenie dlhoročného vývoja Creative Suite môže byť pre niekoho menším šokom. Dalo sa však čakať. Faktom totiž je, že prakticky každý, kto nový Creative Cloud vyskúšal, bol z neho nadšený a okamžite si ho obľúbil. V online shope dokonca získal vyššie hodnotenia než najznámejší program od Adobe – Photoshop.

Morris počíta s tým, že sa vyskytnú aj užívatelia, pre ktorých prechod na nový koncept nebude jednoduchý. Vládne zložky či školy môžu mať výhrady k umiestňovaniu svojho obsahu na verejne dostupnej platforme. Pre nich je pripravená špeciálna licencia i verzia Creative Cloudu. Obsahuje síce prvky online distribúcie ale zároveň nie je vybavená tými, ktoré môžu byť pre týchto zákazníkov tŕňom v oku.

Adobe ponúka za Creative Cloud všetkým vlastníkom nástrojov CS3 a vyšších dočasne zvýhodnenú cenu 29.99 dolárov za mesiac (oproti klasickým 49.99 dolárom). Zčasti marketingový krok, zčasti snaha uľahčiť ľuďom prechod na novinku. Za túto sumu získate prístup ku všetkým aplikáciám v rámci balíka.

V prípade záujmu o jedinú z nich si Adobe vypýta 19.99 dolárov. Rovnakú sumu zaplatia mesačne študenti za celý balík. Príťažlivé by pre nových užívateľov mohli byť i nové funkcie, ktoré budú dostupné hneď po spustení (napr. redukcia otrasov fotoaparátu a i.).

Predpovedať, či bude projekt nakoniec globálne úspešný, je priskoro. Jedno je však isté – prináša nový pohľad na to, ako by v budúcnosti mohli služby Adobe fungovať.

Prehľad výhod Creative Cloudu nájdete na tomto linku
http://www.adobe.com/sk/products/creativecloud.html

CC je možné si objednať napríklad aj na rok
www.swp.sk/shop_category/cloud

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Jameson Cold Brew – když whisky potká kávu

To nejlepší ze dvou zcela odlišných světů – Jameson Cold Brew kombinuje dvě řemesla v nové elegantní kombinaci, která demonstruje inovativní myšlení značky. Irská whisky i káva připravená za studena – to jsou bohaté chutě, které vytvářejí skutečně energetickou směs, ideální pro příležitosti, kde by whisky obvykle nebyla první volbou.
pokračovanie článku

Side project na dnes: 99 Wine Bottles

Side projects, alebo veci, ktorým sa človek venuje, keď zhasne lampu na svojom pracovnom stole, som vždy považoval…
pokračovanie článku

Písmo inšpirované banánovou šupkou

Je to presne päťdesiat rokov, čo začala spoločnosť Chiquita ako prvá lepiť na banány 2,7 centimetrové označenia. Modro-žltá…