České Národní muzeum má nový orientačný systém

Národní muzeum predstavilo svoj nový informačný systém. Jeho autorom a víťazom súťaže je tím Romana Černohousa.

Nová podoba komunikácie

Múzeum otvorilo svoje brány po rozsiahlej rekonštrukcii. Ruka v ruke s oslavami 100-ho výročia republiky prišiel čas aj na novú etapu a s ňou aj na aktualizáciu informačného jazyka inštitúcie.

Cieľom nového systému má byť v prvom rade ľudskou formou uľahčiť  orientovanie sa v priestoroch múzea – či už pre návštevníkov alebo zamestnancov.

Uzavretej súťaži predchádzala otvorená, do ktorej sa však neprihlásilo dostatočné množstvo relevantných prác. Druhé kolo, z ktorého víťazný návrh vzišiel, organizoval CZECHDESIGN a zúčastnilo sa na ňom 5 týmov, v ktorých pracovali grafickí a produktoví dizajnéri či architekti.

Flexibilné, nenápadné a funkčné

Autor Roman Černohous spolupracoval so štúdiom esté architekti a spolu vytvorili koncept panelov, ktoré sa dajú dobre adaptovať konkrétnemu miestu a podmienkam a v priestore nepôsobia rušivo.

Systém využíva jednotnú farebnú podkladovku v bordovej/vínovej farbe s informačnými obsahmi v bielej. Výsledkom je konzistentne pôsobiaci vizuál, ktorý je navyše prehľadný a dobre čitateľný. Farba plôch dáva dobre vyniknúť informáciám a nepriťahuje prílišnú mieru pozornosti.

Okrem samotného grafického stvárnenia navigácie a informácií bolo potrebné taktiež navrhnúť ďalšie prvky ako stojany a informačné plochy, kde sa výborne osvedčili práve produktoví dizajnéri či architekti – čo bola jedna z podmienok zloženia tímu autorov.

 

zdroj: czechdesign.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Tropicana koncept

Ve světě existují tisíce návrhů pro obaly džusů. Každý z nich má svůj úkol – jeden demonstruje přirozenost nápoje…
pokračovanie článku

Rozprávanie o dizajne a eko papieroch – online workshop Dve Lamy

Papier je súčasťou našich každodenných životov. Pri tvorbe značky zohráva dôležitú úlohu, pretože doň balíme produkty, posielame na ňom faktúry či poďakovania. Výber papiera je súčasť kreatívneho procesu a je dôležité naň myslieť už od začiatku.