„Braille Neue“ je typ písma, ktorý navrhol japonský dizajnér Kosuke Takahashi. Je to písmo môžu prečítať vidiaci aj nevidiaci. Je to preto, lebo Takahashi spojil viditeľné písmená s Braillovým systémom.
Kosuke Takahashi vo veku len 24 rokov navrhol túto typografiu, v ktorej japonská a latinská abeceda majú na každom z písmen príslušný braillovský systém.
“Braille Neue je univerzálny písací text, ktorý zjednocuje viditeľné znaky a Braillovo písmo spôsobom, ktorý sprístupňuje text všetkým,„zdôrazňuje jeho tvorca.
Ako píše na svojej stránke: “Skombinovať Braillovo písmo s latinskou abecedou sa už pokúšali rôzni dizajnéri po celom svete. V tomto projekte sme navrhli sadzby, ktoré zodpovedajú nielen latinským abecedám, ale aj japonskému písmu.”
Prístupnosť pre všetkých
Aby vyvinul písmo Braille Neue, Takahashi zmenil anglické a japonské písmená tak, aby ich prispôsobil braillovskej mriežke. Výsledkom je dizajn, ktorý je futuristický a k tomu väčšinou ľahko čitateľný, s výnimkou niekoľkých písmen, ktoré si vyžadujú nejaké zvláštne zdvihy vrátane “i”.
Narážajúc na limity typografického dizajnu je to úctyhodný výkon. Existuje napríklad 26 rôznych znakov v anglickej abecede, zatiaľ čo v anglickom braillovom písme existuje až 250 rôznych symbolov, ktoré reprezentujú písmená, čísla, články a kombinácie písmen.
Cieľom, ktorý sleduje tento typ písma je podľa tvorcu to, že môže byť súčasťou verejných priestorov, aby tak mohli byť informácie prístupné pre všetkých ľudí.
„Naším cieľom je používať túto univerzálnu sadzbu pre olympijské a paralympijské hry v Tokiu 2020, aby sme vytvorili skutočne univerzálny priestor, kde ktokoľvek bude mať prístup k informáciám,“ povedal Takahashi na svojich stránkach. „Zameriavame sa na inkluzívnu spoločnosť, v ktorej sa používanie Braillového písma stane bežným spôsobom.”
Braillovo písmo v digitálnom veku
Pôvod tejto myšlienky vznikol – podľa Takahashiho – počas jeho 30-minútových minút brainstormingu, kde sa sám spýtal: „Prečo nemôžem čítať v Braillovom písme?“. V tomto čase japonský dizajnér pokračuje v testovaní rôznych foriem tlače a hľadaní najnižších nákladov na prezentáciu písma.
Projekt má potenciál aj ako spôsob, akým nasmerovať väčšiu pozornosť na Braillovo písmo, ktorého gramotnosť naďalej klesá v dôsledku vzostupu počítačov, inteligentných telefónov, a hlasových asistentov.
Táto „prebiehajúca práca“ zatiaľ nie je k dispozícii ako stiahnuteľné písmo, ale ďalšie informácie nájdete TU.
zdroje: graffica.info, gizmodo.com, kosuke.tk, brailleneue.com