Back to The Future – zariadenie, ktoré vidí fonty aj farby

Určite ste to už zažili. Pozeráte si niečo v offline svete a zrazu – narazíte na úžasné písmo či farebný odtieň. Ak vás doteraz trápilo, ako prísť na ich pôvod, možno vás poteší toto riešenie.

Prišla s ním dizajnérka Fiona O’Leary, ktorej cieľom bolo vymyslieť spôsob, ako katalogizovať písma a farby, ktoré objavíte v reálnom svete. Jej šikovná pomôcka má príznačné meno Spector a jediným kliknutím vie idnetifikovať písma či odtiene. Ako zariadenie vzniklo?

Fionu vždy trápila skutočnosť, ktorá je možno známou skúsenosťou aj pre vás. Printové projekty, ktoré dizajnovala na počítači, podľa jej slov vo finále nikdy nevyzerali tak, ako na obrazovke. A naopak. Preto prišla so zaujímavou myšlienkou: Ak dizajnujete pre print, prečo nezačať práve tam?

spector1

Spojila sa preto s interaction dizajnérom Davidom van Gemeranom a spolu “vyškolili” Spector vo vnímaní rozličných fontov a farieb z offline priestoru. Všetko samozrejme plne interaktívne.

Ak sa už na vašej tvári zjavil radostný úsmev, prípadne tasíte platobnú kartu alebo heslo na PayPal, máte ešte chvíľu čas. Spector je totiž vo fáze prototypu. Technológia však vyzerá sľubne – pozrite sa na jej fungovanie vo videu:

Všetko potrebné na prvý pohľad

Zariadenie je vybavené fotoaparátom na zachytávanie vzoriek, ktoré následne algorytmus pretransformuje do informácií, ktoré vám budú užitočné v práci na počítači. Pri farbách ide predovšetkým o RGB či CMYK hodnoty a čo sa týka písma, senzor dokáže rozoznávať nielen jeho meno, veľkosť, kerning, leading ale aj to, kde ho môžete kúpiť. Jedinou podmienkou aktuálnej verzie Spectoru je, že písmo, ktoré ním snímate, musí mať veľkosť 48 bodov a menej.

spector4

A kedy sa teda snáď dočkáme verejne dostupného Spectoru? Fiona O’Leary a jej tím plánujú pokračovať vo vývoji a vylepšovaní ďalšie dva roky a následne projekt umiestniť aj na Kickstarter.

Čo poviete na takúto vychytávku? Uvítali by ste ju na svojom pracovnom stole?

 

zdroj: mymodernmet.com

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Obaly, ktoré zdobia účesy z cestovín!

Dnes by sme sa s vami radi podelili o jeden zaujímavý obalový dizajn. Funkčne spája dve nie príliš podobné veci…
pokračovanie článku

Handmade vizitky s originálnym výrobnym postupom

Nie všetky vizitky musia byť precízne vytvárané v profi softvéroch a tlačiarňach. Niektoré si vystačia s fantáziou a trochou starého dobrého DIY…
pokračovanie článku

Máme tu čosi pre seniorného arťáka

Ak si už toho urobil naozaj dosť, si samostatný seniorný šuchtič a si doma aj v online prostredí, napis@cosi.sk a poď…
pokračovanie článku

Abeceda na stránkach skicára

Typografia v sebe ukrýva takmer nekonečné možnosti ak ide o rôznorodosť písmen. Potvrdzuje to aj projekt, ktorý vám dnes predstavíme.…
pokračovanie článku

Adobe Day, Bratislava, 11. 8. 2016

Radi by sme vás pozvali na bezplatný seminár Adobe Day Bratislava. Akcia je rozdelená do dvoch tematických častí…
pokračovanie článku

Font dňa – Belda

zľava 33% do 20. januára