Back to The Future – zariadenie, ktoré vidí fonty aj farby

Určite ste to už zažili. Pozeráte si niečo v offline svete a zrazu – narazíte na úžasné písmo či farebný odtieň. Ak vás doteraz trápilo, ako prísť na ich pôvod, možno vás poteší toto riešenie.

Prišla s ním dizajnérka Fiona O’Leary, ktorej cieľom bolo vymyslieť spôsob, ako katalogizovať písma a farby, ktoré objavíte v reálnom svete. Jej šikovná pomôcka má príznačné meno Spector a jediným kliknutím vie idnetifikovať písma či odtiene. Ako zariadenie vzniklo?

Fionu vždy trápila skutočnosť, ktorá je možno známou skúsenosťou aj pre vás. Printové projekty, ktoré dizajnovala na počítači, podľa jej slov vo finále nikdy nevyzerali tak, ako na obrazovke. A naopak. Preto prišla so zaujímavou myšlienkou: Ak dizajnujete pre print, prečo nezačať práve tam?

spector1

Spojila sa preto s interaction dizajnérom Davidom van Gemeranom a spolu “vyškolili” Spector vo vnímaní rozličných fontov a farieb z offline priestoru. Všetko samozrejme plne interaktívne.

Ak sa už na vašej tvári zjavil radostný úsmev, prípadne tasíte platobnú kartu alebo heslo na PayPal, máte ešte chvíľu čas. Spector je totiž vo fáze prototypu. Technológia však vyzerá sľubne – pozrite sa na jej fungovanie vo videu:

Všetko potrebné na prvý pohľad

Zariadenie je vybavené fotoaparátom na zachytávanie vzoriek, ktoré následne algorytmus pretransformuje do informácií, ktoré vám budú užitočné v práci na počítači. Pri farbách ide predovšetkým o RGB či CMYK hodnoty a čo sa týka písma, senzor dokáže rozoznávať nielen jeho meno, veľkosť, kerning, leading ale aj to, kde ho môžete kúpiť. Jedinou podmienkou aktuálnej verzie Spectoru je, že písmo, ktoré ním snímate, musí mať veľkosť 48 bodov a menej.

spector4

A kedy sa teda snáď dočkáme verejne dostupného Spectoru? Fiona O’Leary a jej tím plánujú pokračovať vo vývoji a vylepšovaní ďalšie dva roky a následne projekt umiestniť aj na Kickstarter.

Čo poviete na takúto vychytávku? Uvítali by ste ju na svojom pracovnom stole?

 

zdroj: mymodernmet.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – La Brava Cava

Statečnost. To je slovo, které ve Španělsku znamená mnoho věcí, od temperamentu až po stav moře nebo náladu…
pokračovanie článku

ctrl+alt+del

re:START re:FRESH re:LOADED Spoločnosť Europapier Slovensko si Vás dovoľuje spolu s partnermi srdečne pozvať na raňajky plné čerstvých noviniek a vizuálnych lahôdok z…
pokračovanie článku

25 celebrít, ktorých tajný talent vás prekvapí

Celebrity žijú pod drobnohľadom verejnosti a médií. Často sa o nich dozvieme len negatívne a škandalózne informácie zo súkromného života. Napriek…
pokračovanie článku

Custom brushes s aplikáciou od Adobe CC

Po tom, čo ste si nedávno mohli na DeTePe prečítať o aplikácie Adobe Shape CC, máme pre vás ďalšiu…