Ako šiel čas – premeny filmových titulkov

Od doby, kedy sa na plátne objavili prvé filmy ubehol už celkom dlhý čas. Nemali ešte farebný obraz ani zvukovú stopu – ak nerátame klaviristu v rohu miestnosti či skromný orchester. Napriek tomu dokázali upútať svoje publikum. Zčasti za to vďačili nálepke niečoho nového ale okrem iného snáď aj nápaditej typografii. A tú možno na veľkom plátne pozorovať prakticky aj dnes. Nasledovná infografika vám ukáže zaujímavé míľniky v evolúcii písma vo filme.

Sumár sa objavil na blogu portálu Logo Design Guru, ktorý sa rozhodol zachytiť obdobie v rozmedzí nemých filmov až po digitálny vek. Môžeme tak sledovať zmeny, ktoré pre písmo priniesol „obja“ zvuku a farby vo filmovom remesle.

Nechýbajú klasické tituly a ich titulky. King Kong, Casablanca či Psycho alebo Star Wars. No a keďže je v infografike reč aj o epoche päťdesiatych rokov minulého storočia nemohol zostať bokom ani Saul Bass. Práve on sa totiž zvykne označovať za otca moderného dizajnu titulkových sekvencií. Tak sa na to pozrite:

 

Evolution-of-fonts-in-hollywood-Movie-Titles

zdroj: blog.logodesignguru.com

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Moo Iogurte

Minimalizmus. To je pojem, ktorý vystihuje obal tohto jogurtu. Veľa bieleho miesta, ktorému dominuje mono logo značky. Navyše,…
pokračovanie článku

Poster Frame MockUP zadarmo

Stiahnite si bezplatne PSD mockup horizontálneho plagátového rámu, s ktorým môžete svoje práce ukázať štýlovým a realistickým spôsobom! Ďalšie diely seriálu…