Dizajn z Trnavy boduje. Získal ďalšie ocenenia „red dot“

Čaje Mistral Spicy Tea a vína Chateau Rúbaň sa zaradili k najlepším dizajnom sveta. 24. októbra 2014 na súťaži Red Dot Design Award v Berlíne dostali za dizajn obalu prestížne ocenenie „red dot“. Za úspechom stojí trnavské grafické štúdio Pergamen.

Kreatívny tím z Trnavy má na konte spolu už „5 červených bodíkov“. V predošlých ročníkoch súťaže ich získal za dizajn obalov Tatratea, bandasiek Dynamax a detských nápojov Jupík.

V tomto roku nadchli nezávislú medzinárodnú porotu riešením obalu Mistral Spicy Tea a  etiketami vín Chateau Rúbaň. Obidva výrobky súťažili v kategórii Komunikačný dizajn. Do súťaže bolo prihlásených spolu 7 096 projektov zo 49 krajín, zatiaľ najviac v histórii súťaže. Vyznamenanie na Red Dot Design Award je celosvetovo uznávanou značku kvality za vynikajúci dizajn. Oceneniu „red dot“ niektorí hovoria aj „dizajnový Oscar.“

Mistral Spicy Tea 1

Kreatívny riaditeľ dizajnérskeho štúdia Juraj Demovič: „ Pri navrhovaní obalu pre Mistral Spicy Tea sme sa inšpirovali exotickými krajinami v Afrike a Ázii, ktoré sú veľkými producentmi korenín. Na prednej strane obalu je veľká silueta slona nesúceho šálku čaju s jemnou vintage textúrou.“ Do detailu sú prepracované aj bočné strany výrobku. „ Tie sme doplnili kolážami zo známok z exotických krajín, poštových štítkov či pečiatok, ktoré pomáhajú evokovať dojem cestovateľských zážitkov a spomienok na staré dobré časy.“

Mistral Spicy Tea 4

Zatiaľ čo v prípade čajov bolo zadaním od klienta, aby bol výrobok viditeľný na preplnených regáloch, sympatický zblízka a prijemný na dotyk, pri vínach Chateau Rúbaň bolo úlohou grafikov vytvoriť identitu vinárstva, ktorá by zdôrazňovala pôvod vína a terroir.

05 ruban familly

Juraj Demovič pokračuje: “Etikety sme navrhli tak, aby čo najlepšie zobrazili južanský región. Na každej etikete je nakreslený iný symbol typický pre tento kraj – konský záprah naložený senom, ovocné stromy, tradičná studňa, malá železničná stanica.“ Logo, štylizovaný peň s písmenom R uprostred, odkazuje na región a názov obce Rúbaň (rúbanisko). Unikátne je aj nadväzovanie motívov jednotlivých vínnych etikiet. „Každá dvojica fliaš vína jednej odrody spolu vytvára panorámu typickej rovinatej krajiny a minimalistická kompozícia vystihuje južanskú atmosféru pomaly plynúceho času.“

03 ruban rizling detail2

Štúdio Pergamen v posledných rokoch opakovane uspelo na domácej pôde i vo svete svojím osobitým štýlom. Na začiatku októbra 2014 získalo na medzinárodnej dizajnérskej súťaži v Tokiu bronzové ocenenie Pentawards za etikety vín Chateau Rubáň v kategórii Luxusný tovar a zlato za dizajn farmárskeho jogurtu Malý Gazda v kategórii Potraviny. Na konte má aj tri čestné uznania v Národnej cene za dizajn a veľa ďalších cien. Slovenský dizajn z Malého Ríma sa tak radí k svetovej dizajnérskej špičke.

01 ruban noria double

Ako na záver hodnotí Juraj Demovič, pri dizajne je najdôležitejšia idea. „Sme presvedčení, že dobrý dizajn nie je iba ozdobou, ale nesie so sebou aj zapamätateľné posolstvo. Máme radi jednoduché riešenia, ktorým však predchádza množstvo práce. Keď je potom naša snaha ocenená na medzinárodnom poli, je to obrovská radosť pre všetkých v tíme. “

Ocenenie „red dot“ sa udeľuje v Nemecku pod záštitou Design Zentrum Nordrhein Westfalen už od roku 1955 v troch kategóriách – produktový, komunikačný a koncepčný dizajn.

Štúdio Pergamen

Venuje sa návrhom a redizajnu obalov, tvorbe logotypov, značiek aj komplexných dizajnérskych riešení. Má vlastný nezameniteľný štýl, ktorý zároveň dokáže rešpektovať zadania klientov. Dizajn nie je ozdoba, ale posolstvo – to je krédo najoceňovanejšieho štúdia grafického dizajnu na Slovensku aj v Česku. Štúdio Pergamen vzniklo v roku 1993 a sídli v Trnave.

Výber ocenení:

  • Red Dot Design Award (5x)
  • Gold Pentawards (3x)
  • Designpreis Deutschland nominee
  • Národná cena za dizajn – čestné úznanie (3x)
  • European Design Awards
  • Art prix
  • Zlatý a Strieborný klinec
  • BIO_22
  • Mimoriadna cena UNESCO 2001
  • Najkrajšie knihy Slovenska

 

6 comments
  1. Keby ste ale vedeli ze red dot je uz len cisto biznis. Ocenenie si kupujete. Cize pokial produkt nie je uplny bulshit ale ako tak vyladeny tak to mate v kapse.
    Bohuzial uz to nie je o tom, co v minulosti, kde reddot urcoval trend.
    Ved takychto obalov a podstatne lepsich a napaditejsich je kopec a nemusia si za drahe prachy kupovat cenu :) ak mar tisic € nazvys tak vam to odporucam.
    Red dot sa stal znamkou pre zvysenie ceny produktu, a akoze tiptop prestiznej ceny dizajnu pre ZAKAZNIKOV a nie dizajnersku obec!

  2. Gratulujem!
    Vínové etikety sú nádherné! V jednoduchosti je čaro… skláňam sa!
    Mistral je tiež krásny, štýlový, v duchu súčasných retro / vintage trendov, jedine nechápem ten akože zrkadlový kurzívový podnadpis :p

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Good Idea sa nedostavila

Ako sme už tou predsedníckou krajinou Európskej únie a zrak celej Európy sa upiera na nás, tak som myslel,…
pokračovanie článku

Fotoštúdio, ktoré si zbalíte so sebou

Tvorcami tejto vychytávky sú ľudia z dizajnérskeho štúdia Orange Monkie, ktorý sa tomuto projektu venujú už dlhšie. Foldio3 predstavuje…
pokračovanie článku

75 rokov Marvelu na jedinom webe

Komiksové vydavateľstvo Marvel tento rok oslavuje 75 rokov od svojho založenia. Okrúhle číslo inšpirovalo množstvo ľudí k vytvoreniu ešte…