What the Font?!

Možno ho poznáte, možno nie. Nástroj What the Font?!, ktorý – ako už názov prezrádza – vám vie pomôcť zistiť, ako sa dotyčný krásavec (či už s pätkami alebo bez) volá. What the Font?! je tu práve pre tie chvíle, keď síce slintáte, no nemáte najmenšie tušenie, čo za font máte pred sebou.

Od oka

What the Font?! tak skutočne pracuje. Stačí vám nahrať obrázok a o chvíľu máte odpoveď. Podporované sú formáty PNG a JPG. Program analyzuje jednotlivé písmená a poskytne vám zoznam možných zhôd. Ak nájdete svoj vysnívaný font, či jeho veľmi podobnú alternatívu, môžete si prezrieť mapu znakov. Pri niektorých písmach je dokonca možné si tieto priamo kúpiť.

Keď nevieš, opýtaj sa

Nie vždy to samozrejme vyjde. Ak What the Font?! nenájde dostatočne podobný či rovnaký font, máte možnosť požiadať o pomoc na pridruženom fóre. Môžete buď postnúť obrázok s písmom a založiť tak nový thread alebo prezerať viac ako 490 000 vyriešených.

Čím je písmo na obrázku čistejšie, tým presnejšia je logicky i jeho identifikácia. Je dobré držať sa rád nástroja – používať maximálne 25 znakov a s písmenami vysokými do 100 pixelov. Písmená by sa takisto nemali dotýkať. V opačnom prípade sa budete len zdĺhavo prehŕňať množstvami návrhov. Program takisto zlyháva pri veľmi malých písmach, kedy je náročné dostatočne rozoznať kľúčové prvky jednotlivých znakov. Vďaka jednoduchej práci s týmto nástrojom, je však What the Font?! pomocníkom, ktorého sa oplatí vyskúšať.

Do mobilu

Ak máte iPhone, program si môžete stiahnuť aj do mobilného zariadenia. Vtedy stačí odfotiť si písmo, ktoré chcete rozpoznať. Je možné nahrať i fotku, ktorú máte v galérii. Najlepšie sa identifikujú veľké a dobre osvetlené fonty. Tu však treba povedať, že toto je viac kvôli fotoaparátu než samotnej aplikácii.

Ak už máte vybraný obrázok, následne vyznačíte text, ktorý chcete identifikovať. Nemusíte teda starostlivo smerovať mobil, aby ste odfotili práve časť, ktorú potrebujete. Resizing rámčeku by sa však určite hodil, keďže nie vždy sa vám podarí na prvý pokus text správne vyrezať.

Tak, máte už text správne vyznačený? Teraz kliknete na upload funkciu a aplikácia rozdelí text na jednotlivé znaky. Počas identifikácie môžete zvoliť, či so zisteniami súhlasíte alebo nie, prípadne opraviť znaky a poskytnúť tak What the Font?! ďalšie informácie. Aplikácia vám potom predloží niekoľko zhôd, ktoré si môžete prezrieť a kúpiť cez MyFonts.com.

What the Font?! je zaujímava appka, ktorá vám môže pomôcť nájsť font, ktorý túžite poznať i po mene, alebo vám nájde veľmi podobné alternatívy. V prípade lepších funkcií fotoaparátu a blesku je možné očakávať presnejšie výsledky.

What the Font – web aplikácia
What the Font – aplikácia pre iPhone

Link na web aplikáciu What the Font nájdete aj v menu DeTePe [dtp] webu –
odkazy > zistiť názov fontu – What the Font

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť