Pred časom sme si ukázali ako z grafikovej dlhej chvíle vznikla podarená kniha. Ak zvyknete mať pôžitok zo sledovania inak skrytých procesov zrodu výrobkov, tak nevynechajte ani nasledujúce video. Uvidíte, ako vo veľkej ruskej knihárni vzniká viazaná kniha.
Povolanie knihára nie je v dnešnej dobe práve z tých, na ktoré by ste bežne natrafili v pracovných ponukách. Väčšina výrobných úkonov, ktoré ste práve zhliadli, je už zmechanizovaných. Táto poctivá ručná práca sa uplatňuje predovšetkým pri výrobe kníh v limitovaných edíciách – šitých a zaobalených do drahého materiálu.
Kniha sa skladá z knižných dosiek, čiže väzby a knižného bloku – archy papierov. Štádiá vzniku knihy by sa dali zjednodušene vtesnať do troch krokov:
1. zhotovovanie knižného bloku
2. výroba knižných dosiek
3. spojenie bloku s doskami.
Tieto tri kroky však pozostávajú z niekoľkých ďalších menších prác, pričom každá má svoj dôležitý aj keď niekedy „iba“ estetický význam.
V ruskej knihárni Lamartis využívajú aj tradičné metódy. Niektoré z nich by ale nemohli prísť do úvahy, ak by sa jednalo o vysoko nákladný polygrafický výrobok. Napríklad tu využívané ručné skladanie archov papiera na formát knihy, by v prípade veľkých nákladov nebolo veľmi praktické.
Po skladaní nasleduje znášanie listov, čiže zoraďovanie strán, tak ako za sebou nasledujú. Knižný komplet (potlačené aj nepotlačené strany) je spájaný dokopy šitím. Vzniká tak knižný blok. Na dosiahnutie pevnosti bloku sa okrem šitia musí previesť aj glejenie. Chrbát bloku papierov sa tak niekoľkokrát prechádza štetcom namočeným v špeciálne upravenom lepidle. Výsledkom je zlepenie papiera s niťami. Bloky sa následne nechajú na čas lisovať. Po dostatočnom zaschnutí prichádza na rad orezávanie knižného bloku z troch strán.
Ako ste si všimli, chrbtová časť bloku má v tomto prípade oblý tvar. Oblý knižný chrbát sa využíva v tuhej (tvrdej) väzbe, napríklad aj na to, aby sa zamedzilo samovoľnému zatváraniu knihy. Na spevnenie okrajov chrbtu sa ešte lepí kapitálik (prúžok tkaniny), ktorý zároveň plní ozdobnú funkciu.
Finálne spracovaný knižný blok, teda vnútorná časť knihy, putuje do oddelenia pripravujúceho knižné dosky – obaly kníh. Na potiahnutie lepenkových dosiek bol použitý najvzácnejší, ale zároveň najtrvácnejší materiál – koža. Chrbát dosiek je ešte spevnený dutinkou, čo je papierová vložka slúžiaca k pevnejšiemu spojeniu bloku s doskami.
Nasleduje spájanie bloku s doskami. Najprv sa chrbát bloku prilepí na chrbát dosky a následne sa lepia zadné strany predsádky (prvej a poslednej čistej strany bloku) na vnútorné steny knižných dosiek (prídoštie).
Bežným prvkom okrasných obalov, ktorý vás má, okrem ceny, ohúriť v kníhkupectve je slepotlačový motív. Je však pravda, že decentné reliéfne odtlačky a zlatá fólia dodajú knihe ďalší rozmer, ktorému je ťažké nepodľahnúť aspoň letmým dotykom ruky.
Netreba ešte zabudnúť na dôležitého človeka v pracovnom reťazci. Aby sa celý proces mohol vôbec spustiť, je potrebný výstup od knižného grafika – zostavovateľa obrazovej predlohy. Grafická úprava ako základ.
Ak vám ruština nerobí problém, navštívte stránku moskovskej knihárne Lamartis – www.lamartis.ru