Systems – pocta práci dvornému dizajnérovi Braunu

Posledný mesiac uplynulého roku sa v Londýne konala výstava pod názvom Systems. Venovaná bola svetoznámemu nemeckému dizajnérovi Dieterovi Ramsovi, ktorý sa preslávil prácou pre výrobcu elektroniky značky Braun.

Vystavených bolo celkom tridsaťštyri plagátov, ktorých autormi boli ľudia z dizajnových štúdií po celom svete. Každé štúdio pristupovalo k tvorbe výstupov ako aj k samotným princípom Ramsovej práce odlišne. Švédske Lundgren+Linqvist využilo pixely, ktoré majú odrážať metodológiu Bramsovej práce, Tom Hingston Studio zase siahlo po niečom celkom inom. Ich plagát znázorňuje ikonický šľahač pokrytý farbou, ktorá ostro kontrastuje s minimalistickým výzorom zariadenia a zdôrazňuje nadčasovosť dizajnového riešenia. Všetky plagáty sú aj dostupné ako printy a je možné si ich kúpiť.

Na výstave sa podieľal aj špecialista z Braunu, Peter Kapos. Súčasťou sú preto i klasické kúsky z šesťdesiatych rokov minulého storočia, ktoré dopĺňajú zvyšok dvojrozmerných papierových exponátov. Ako vystavovací priestor poslúžil londýnsky showroom európskej značky Walter Knoll, ktorá obchoduje s nábytkom.

James Charles-Edwards z tejto spoločnosti, hovorí: „V šesťdesiatych rokoch bol celý Braun jedným systémom, ktorý obsahoval dizajn všetkého od produktu, obalu, záruky a brožúr. Čo je zaujímavé, je fakt, že dnes existuje spôsob ako prepojiť tento veľký rozsah produktov do jedného nadväzujúceho celku.“

Za zmienku stojí i fakt, že nie všetci dizajnéri, ktorí autorsky podporili vznik tejto výstavy skladajú Ramsovej práci hold. Pre niektorých zostáva jeho neohybný prístup k priemyselnému dizajnu až príliš zameraný na formu spracovania, ktorá nie vždy viedla k logickým výsledkom. Iní sa zase domnievajú, že súčasné produkty značky sú viac dekoratívnymi záležitosťami než úžitkovými objektmi. Charles-Edwards dokonca vidí spojitosť i medzi dizajnom Braunu a smerovaním spoločnosti Apple, ktorá podľa neho odkazuje na niečo z Ramsových postupov.

Zopár kúskov z výstavy Systems

5 6 4 8 2

 

zdroj: designtaxi.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Typotipy 2: Serify pre vaše projekty v roku 2020

Písma predstavujú jeden zo základných materiálov pre väčšinu grafického dizajnu. V súčasnosti má dizajnér pri svojej práci na výber…
pokračovanie článku

Plumb – zápisniky od umelcov pre kreatívcov

Výrobca papierových záležitostí, Knock Knock vytvoril v spolupráci s dizajnérom Tuckerom Nicholsom a štúdiom MacFadden & Thorpe sériu zápisníkov pre všetkých…
pokračovanie článku

PANTONE farba roka 2013

Vedeli ste, že PANTONE farbou roka 2013 je PANTONE 17-5641 Emerald?
pokračovanie článku

Karty inšpirované kultovými filmami

Londýnska kreatívna agentúra Human After All vytvorila balíček kariet, ktorý namiesto tradičných motívov využíva ikonické postavy z filmov.