S VŠVU na rezidenciu do Paríža už tento rok

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave sa ako prvá vysoká škola v regióne stala partnerom Cité internationale des arts, medzinárodného centra pre umelecké rezidencie v Paríži. V spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži už tento rok vyšlú do Francúzska prvú rezidentku alebo rezidenta.

Cité internationale des arts v Paríži je najväčším centrom umeleckých rezidencií na svete, aktívnym už od roku 1965. Spolupracuje s vyše 130 francúzskymi a zahraničnými organizáciami, ktoré sem vysielajú stovky umelkýň a umelcov z celého sveta. Rezidentom a rezidentkám sú k dispozícii ateliéry v dvoch budovách – v štvrtiach Marais a Montmartre, rovnako ako aj pomoc pri kariérnom rozvoji či nadväzovaní profesionálnych kontaktov.

VŠVU sa stala jedným z partnerov Cité internationale des arts, čo jej umožní vysielať slovenské umelkyne a umelcov na trojmesačné pobyty do Paríža. Na príprave a organizácii rezidencií VŠVU spolupracuje so Slovenským inštitútom v Paríži, ktorý tento projekt inicioval a bude jeho aktívnym partnerom. 

“Podľa mňa je pre školu nesmierne dôležité, aby sa neuzatvárala do svojho vnútra, aby vnímala potreby doktorandov a absolventov umeleckých škôl. Mať ateliér v Paríži je samozrejme mimoriadne prestížna vec, ale oveľa dôležitejšie je, aby škola mala oveľa širší presah do umeleckej obce, aby vytvárala podmienky pre rast a napredovanie našich absolventov. Spevňuje sa tak naša vernosť vo vzťahoch”, hodnotí nový projekt rektorka VŠVU Bohunka Koklesová.

Podmienkou pre výber uchádzača alebo uchádzačky o rezidenciu bude okrem predloženia projektu aj absolvovanie štúdia na VŠVU či aktuálne štúdium na doktorandskom stupni. Vek a výtvarná technika nebudú rozhodujúce – do otvorenej výzvy sa budú môcť prihlásiť výtvarné umelkyne/umelci, ako aj dizajnérky/dizajnéri i architektky/architekti všetkých vekových kategórií.

“Okrem toho, že je to pre umelca výborná skúsenosť, je to aj úžasná príležitosť presadiť a ukázať sa. Francúzski galeristi a zberatelia si konečne začínajú byť vedomí kvality, ktorú doma máme a nehovoria už iba o najznámejších menách. Exkluzívne zastúpenie podpísali okrem umelcov strednej generácie už aj mladí výtvarníci a čerství absolventi umeleckých škôl”, dodáva Jakub Urik, riaditeľ Slovenského inštitútu v Paríži.

VŠVU v najbližších mesiacoch zverejní otvorenú výzvu na prvú rezidenciu, ktorá by sa mala uskutočniť v druhej polovici roku 2021. Odporúčame preto sledovať ich sociálne sieteweb.

zdroj: VŠVU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť