Používate tieto pojmy správne?

Počúvame ich denne alebo takmer denne. Čítame a píšeme ich v mailoch. Ale vieme, čo skutočne znamenajú?Font vs. Typeface (písmo)
V časoch kedy mali hlavné slovo tlačiarenske stroje, sa pojmom typeface označoval vzhľad, dizajn vyrazený na povrchu kovových blokov, ktorými sa otláčali na papier jednotlivé písmená. Font bol termín pre kompletnú sadu týchto písmen.

Font je teda skupinou znakov a typeface je ich dizajn.

Lettering vs. Kaligrafia
Letteringu sa venuje človek, ktorý napríklad zapisuje príbeh do komiksových bublín. Lettering je tak o “kreslení” písiem ako aj o ich písaní. Kaligrafia na druhej strane berie samotné písmená ako formu umenia.

Leading vs. Tracking vs. Kerning
Leading, alebo aj riadkovanie označuje priestor medzi jednotlivými riadkami textu, resp. ich baselines (základná výšková hodnota písmen bez presahujúcich častí). Tracking sa týka rozostup medzi slovami textu. Kerning označuje medzery medzi znakmi.

Vektor vs. raster
Vektorová grafika využíva matematické prepočty na vykresľovanie tvarov pomocou bodou, čiar a kriviek. Raster naproti tomu tvoria stovky (tisícky, milióny) malých štvorcov, ktoré obsahujú informácie o farbe. Označujú sa aj ako pixely.

Dodge vs. Burn
Pridaním Dodge layeru môžete grafiku zosvetliť, Burn layerom zase o niečo stmaviť.

Opacity vs. Translucency
Opacity označuje v podmienkach grafického dizajnu ovládanie viditeľnosti konkrétnej vrstvy. Translucency je zase označenie čiastočnej priehľadnosti.

Letterpress vs. rytina
Prvé je technika, pri ktorej sa do papiera vykroja farebné texty či grafika. Rytina funguje na inverznom princípe – zatlačený je celý papier, vďaka čomu texty a ostatný obsah vystúpi opticky do popredia v podobe reliéfu.

OTF vs. TTF
TTF – TrueType Format značí, že písmo má verzie pre obrazovku a tlač v jednom súbore. Písmo vo formáte OTF (OpenType Format) má podporu rozšírenej sady znakov.

X-height vs. Line height
Prvý pojem sa týka výšky malého x z konkrétneho písma. Druhý termín zase označuje výšku línie textu.

Italic vs. Oblique
Oblique je výraz pre rezy, ktorých znaky sú oproti Regular, resp. ostatným rezom, ľahko naklonené, no inak sa ich podoba nemení. Naopak pri Italic rezoch sa okrem sklonu mení aj vzhľad konkrétnych písmen.

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Intenzívny Workshop Kaligrafie 2014

Workshop III (aj pre začiatočníkov) 8. – 9. 11. 2014 Foajé, Štefánikova 16, Bratislava 4 x 1,5 hod. 10:00 – 11:30;…
pokračovanie článku

Čo prinesie Illustrator pre iPad?

Na vydanie jednej z vlajkových lodí Adobe pre tablety si ešte nejaký čas počkáme. Nezaškodí však vedieť, čo by…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Moods Coffee

Moods Coffee sa pohráva s myšlienkou, ako káva dokáže človeka nabudiť a zlepšiť mu náladu. A taký je aj obal, ktorý…