Najlepší notebook s Windowsom? Macbook Pro.

Tomu sa hovorí irónia. Pri tom množstve laptopov s nainštalovaným operačným systémom Windows je celkom prekvapením, že prvú priečku tabuľky obsadilo práve zariadenia vyvinuté najväčším konkurentom Microsoftu. A pre niekoho možno ani nie.

Spoločnosť Soluto, ktorá sa zaoberá IT riešeniami a optimalizáciou hardvéru i softvéru, uskutočnila prieskum, v ktorom sa snažila priniesť jednoznačnú odpoveď na otázku: „Ktorý notebook je naspoľahlivejší?“ (z pohľadu pádov systému, zamrznutí a pod.). Svoju štúdiu príhodne nazvali ‘frustration analytics‘.

Macbook Pro 13‘‘ – benefity čistej inštalácie

Macbook obstál v teste najlepšie – za sebou nechal stroje značiek Dell, Lenovo a Acer. Všetky notebooky dlhodobo preverovali v najrôznejších modelových situáciách. Vyskúšali asi všetko – od pádov aplikácií, zamrznutí, časov odozvy, bootovania, až po náročné procesy na pozadí.

Ako zdroj informácií im dobre poslúžil i feedback od reálnych užívateľov, ktorí majú najviac skúseností s prevádzkou zariadení v každodenných podmienok. Celkovo sa im podarilo zaznamenať cez 200 000 pádov aplikácií a takmer 90 000 tzv. modrých obrazoviek na viac ako 150 000 počítačoch v rozmedzí troch mesiacov.

Za svoje umiestnenie Mac vďačí aj skutočnosti, že neobsahuje okrem operačného systému žiaden bloatware, ktorý naopak nie je problém nájsť na notebookoch iných značiek v porovnaní. Soluto zdôrazňuje aj bezkonkurenčný trackpad a celkové kvalitné spracovanie zariadenia.

Win?

Na druhej strane, je jasné, že pri inštalácii Windowsu na Macbook treba počítať s istými komplikáciami. Je potrebné nainštalovať Bootcamp, môžu sa vyskytnúť problémy s ovládačmi ako aj s klávesnicou. Tá nie je optimalizovaná pre Windows. Je teda na každom človeku, aby takéto spojenie dvoch konkurenčných produktov  zvážil a našiel vlastný pomer medzi výhodami a nevýhodami.

Druhý skončil Aspire E1-571 od Aceru, keďže sa v priebehu testovania preukázal ako „veľmi stabilný a výkonný“. Laptopy od spoločnosti Dell obsadili presnú polovicu priečok v hodnotení. Najlepšie z nich skončil Dell XPS 13 – hneď za Aspire E1-571.

V hodnotení sa neumiestnili žiadne notebooky od HP, Samsungu, Toshiby či Asusu,  Top 10 uzatvára Lenovo ThinkPad X1. Testov sa nezúčastnili dotykové zariadenia od Microsoftu, ale podľa oficiálnych informácií sa to má v budúcnosti zmeniť.

Predstava užívateľa, ktorý vymení laptop s Windowsom za Macbook s Windowsom je mierne vzdialená realite. Napriek tomu, takéto testovanie výborne poukazuje na výhody čistej inštalácie operačného systému bez zbytočných predinštalovaných doplnkov, ktoré systém v konečnom dôsledku často iba spomaľujú.

 

Kompletné poradie notebookov v teste Soluto

soluto

Vlastníte niektorý zo spomínaných laptopov alebo máte skúsenosť s Windowsom na platforme Mac?

Aký operačný systém používate pri svojej práci?

 

Zdroj: www.neowin.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť