Pergamen opäť ukázal, že aj u nás sa robí dobrý dizajn

Po oceneniach Red DotPentawards si trnavský pergamen pripísal na svoje konto ďalšie úspechy. Prvým je ocenienie v súťaži FAB Awards a druhým uverejnenie v publikácii 200 najlepších obalov sveta.

Ocenenia FAB (The International Food And Beverage Creative Excellence Awards) je akousi obdobou nášho Zlatého klinca, súťaž sa však zameriava na značky z oblastí Jedlo a Nápoje. V kategórii obalový dizajn získal Pargamen v súťaži FAB Awards nomináciu za dizajn obalov Malý gazda a odniesol si aj ocenenie za dizajn etikiet pre vinárstvo Chateau Rúbaň.

02

Ceny sa už po 17. krát odovzdávali v londýnskom Hurlingham Clube. Tento rok sa zišlo v súťaži 3500 príspevkov z viac ako 60 krajín sveta. Podľa slov Neeraja Nayara, prezidenta FAB Awards, aj porote doslova “vyrazila dych kvalita prác natoľko, že jej členovia museli zvýšiť svoje vlastné nároky, aby mohli rozhodnúť spravodlivo”.

V rebríčku víťazov z hľadiska krajín dominovala Veľká Británia a to najmä v kategóriách obalového dizajnu. Medzi nimi sa umiestnili agentúry z New Yorku, Mexika, Sydny, Toronta ale aj z Trnavy.

Dostať sa do výberu najlepších 200 obalov sveta, Lürzer´s Archive, nie je vôbec jednoduché – v roku 2015 sa totiž prihlásilo viac ako 3000 svetových dizajnových diel. Do výberu 200 Best Packaging Design worldwide sa prebojoval dizajn detských nápojov Jupík a etikety vinárstva Chateau Rúbaň, ktoré sú návrhom Pergamenu.

03

Prestížna reklamná publikácia a webový portál Lürzer´s Archive uverejňuje od roku 2004 každé dva roky 200 najlepších diel v odbore grafika. Porota zložená z odborníkov vyberá vždy v jednotlivých kategóriách najlepšie práce z celého sveta. Zatiaľ čo v prípade Jupíka bolo zadaním od klienta, aby sa nové obaly páčili deťom aj ich rodičom a aby svojou jednoduchosťou vyčnievali v záplave iných značiek, pri vínach Chateau Rúbaň bolo úlohou grafikov vytvoriť identitu vinárstva, ktorá by zdôrazňovala pôvod vína a terroir.

Máme samozrejme veľkú radosť a tešíme sa, že aj na Slovensku resp. v Čechách sú klienti, ktorí nepoužívajú cieľovú skupinu ako výhovorku, ktorá bráni vzniku kultivovanejšieho dizajnu obalov. Je sympatické, že hľadajú cesty ako sa odlíšiť a majú odvahu meniť zaužívané stereotypy v prospech svojej značky,” vyjadril sa k úspechu trnavského štúdia jeho kreatívny riaditeľ, Juraj Demovič.

Štúdio Pergamen
Venuje sa návrhom a redizajnu obalov, tvorbe logotypov, značiek aj komplexných dizajnérskych riešení. Má vlastný nezameniteľný štýl, ktorý zároveň dokáže rešpektovať zadania klientov. Dizajn nie je ozdoba, ale posolstvo – to je krédo najoceňovanejšieho štúdia grafického dizajnu na Slovensku aj v Česku. Štúdio Pergamen vzniklo v roku 1993 a sídli v Trnave.

Výber ocenení:

  • Red Dot Design Award (2010, 2012, 2013, 2014)
  • Gold Pentawards (2010, 2013, 2014)
  • Designpreis Deutschland nominee
  • Národná cena za dizajn – čestné úznanie (1997, 2001, 2011)
  • European Design Awards
  • Art prix
  • Zlatý a Strieborný klinec
  • BIO_22
  • Mimoriadna cena UNESCO 2001
  • Najkrajšie knihy Slovenska

Viac informácií na www.pergamen.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

What the Font?!

Možno ho poznáte, možno nie. Nástroj What the Font?!, ktorý – ako už názov prezrádza – vám vie pomôcť zistiť, ako sa dotyčný krásavec (či už s pätkami alebo bez) volá. What the Font?! je tu práve pre tie chvíle, keď síce slintáte, no nemáte najmenšie tušenie, čo za font máte pred sebou.
pokračovanie článku

Rozprávanie o letterpresse a dizajne – online event Dve Lamy

Letterpress (kníhtlač) je najstaršia tlačiarenská technika, ktorá pôvodom pochádza z Číny a v Európe ju preslávil známy Johannes Gutenberg, ktorého poznáme zo školských učebníc. V čom je táto tlač jedinečná a prečo sa k nej aj v 21.storočí s nadšením vraciame?
pokračovanie článku

Pohyblivá inšpirácia – Covers

Dnes pre vás máme v rámci pohyblivej inšpirácie video, ktoré oživuje inak statickú, ale inak dokonalú krásu obálok starých…
pokračovanie článku

Stylusy Creative Intuos 2 už v predaji!

Stylusy Intuos Creative 2, o ktorých sme na DeTePe písali v čase ich predstavenia sú už dostupné aj u domácich predajcov.…