Okresky: kilogram obrázkov z naj ciest – v pôsobivom prevedení

Knižná séria OKRESKY dokumentuje na 300 stranách najkrajšie cesty doma i v zahraničí.

5 dní a vyše 1500 kilometrov

Kniha v šitej väzbe a vo formáte 20 x 25 cm, ktorý akurát sadne do priehradky v aute, vás prevedie päťdňovým roadtripom v textovej aj obrazovej podobe. Každému dňu je venovaná jedna kapitola, namiesto tradičného číslovania zvolil dizajnér Dušan Chmeliar navigáciu v kilometroch. Tie nasledujú vždy za fotkami a informáciami o polohe a dávajú tak prehľad o najazdených kilometroch na trase.

Netradičnou navigáciou po stranách však zaujímavé aspekty knihy nekončia. Zvolené papiere podčiarkujú farebnosť fotografií a ilustrácie. Pre obálku a hlavnú časť knihy, mapujúcu päť dní roadtripu bol použitý Munken Pure, ktorý zdôrazňuje jemné žltnutie a tvorí “vypraný” efekt. Munken dopĺňa Crush Citrus s novinovým nádychom pre uvoľnenejšie kapitoly v závere knihy – Backstage a kapitolu o autodrome. Po typografickej stránke sú OKRESKY ešte rozmanitejšie. Primárne sú texty sádzané písmami ProphetFranklin Gothic. Prophet je zároveň hlavným brand písmom projektu OKRESKY.

V knihe nájdete aj mapu v rozmere 70 x 36 cm, na ktorej si môžete prezrieť celý výlet s vyznačenými zastávkami na zaujímavých miestach uvedených v knihe.

Záver v kapitole Backstage dokumentuje roadtrip uvoľnenejšie, z „druhej strany“. To je dôvod, prečo je kniha orientovaná hore nohami, čo pripomína otáčanie volantom. Čitateľ prevracia strany zľava doprava, teda opačne ako zvyčajne.

Limitka ide ďalej

Limitované vydanie knihy ponúka viacero polygrafických bonusov. Hlavným rozdielom je tvrdá väzba. Tá je pokrytá asfaltovou textúrou s čiernou potlačou oriezky. Názov vznikol pomocou cestárskej farby. Výsledná obálka tak pomáha čitateľovi priblížiť sa k cestám, na ktorých sa odohrávajú príbehy z knihy. Ilustrácie z pôvodného paperbacku boli prenesené aj do limitovanej edície. Každá kapitola obsahuje stranu s priehľadnou fóliou, pripojenú k textovému bloku, ktorá ponúka doplňujúce info o ceste.

Autor kníh Miloš Fusek má v pláne pokračovať s projektom pri mapovaní ďalších európskych ciest, na ktoré sa môžete už teraz tešiť. Aktuálne je vonku kniha o Slovensku a Česku. Česká verzia je už dvojjazyčná (v slovenčine a angličtine). Rovnako bude dvojjazyčný aj nový diel, ktorý dorazí z tlačiarne už tento týždeň. Čitateľov vezme na roadtrip po Chorvátsku. Knihy nájdete na webe projektu OKRESKY, odkiaľ si ich môžete aj objednať. Pozrieť si ich budete môcť aj na výstave v rámci NCD 2022.

zdroj: Dušan Chmeliar

foto: Lukáš Procházka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Moderní redesign Starobrna

Starobrno si po mnoho let zachovává výrazný styl komunikace i výrazný design. Ten je autentický a nezaměnitelný. Stejně jako samotné…
pokračovanie článku

Knižný tip: Workshop herního designu

Tento kreativní průvodce herním designem odhaluje tajemství tvůrčího procesu a nabízí přehlednou a srozumitelnou analýzu formálních i dramatických systémů s pomocí příkladů…
pokračovanie článku

Jedna z najkrajších etikiet na svete je zo Slovenska

Tohtoročný ročník prestížnej medzinárodnej súťaže Digital Labels and Packaging Awards 2023 pozná svojich víťazov. V kategórii Excelencia v dokončovaní a zušľachťovaní ako aj celkovým víťazom súťaže sa stala etiketa Pomfy Sekt od známej slovenskej tlačiarne Litograf. Bola tak vyhodnotená ako jedna z najkrajších tohtoročných etikiet na svete.