Nová kniha o Lesnej Saune vás nechá zašpiniť si ruky

Osobný projekt fotografa Lukáša Procházku a dizajnéra Dušana lookin Chmeliara mapuje neobvyklú stavbu v Spišskom Hrhove. A neobvyklá (v dobrom) je aj samotná knižka, ktorú vám priblížime.

Zážitok pre zmysly

Sauna, ktorú navrhli architekti z WOVEN v spolupráci s občianskymi združeniami Centrum architektúryČierne Diery, sa nachádza na odľahlom mieste v lese. Zaujme už z diaľky – vďaka asymetrickému tvaru, ktorý návštevníkovi napovedá, na aký typ stavby natrafil.

Podobnú atmosféru sa podarilo dostať aj do prevedenia knihy, ktorá saunu približuje. Tajomne dávkuje podstatu stavby, ktorú neukáže hneď na prvých stranách, ale pracuje s rôznymi polygrafickými a grafickými prvkami.

“Chceli sme vytvoriť netradičnú a technicky prepracovanú publikáciu, s pridanou hodnotou dizajnu, ktorý nemusel podliehať mantinelom masovej výroby. Všetky knihy sú tak viazané ručne.”

Lukáša Procházka

Keď knihu vezmete do rúk, na obálke vás zaujme fotografia uhlíka pripomínajúceho tvar stavby. Uhlík je s ňou priamo spätý – pochádza zo saunovej piecky. Prvok odkazuje na oheň a teplo, ktoré sú základným ťaziskom sauny.

Tlač na obálke nie je obyčajná. Autori aplikovali spomínaný uhlík v rozdrvenom stave do parciálneho laku fotografie. Pri dotyku ostáva tak na prstoch čierna šmuha, ktorá prehlbuje zážitok. Pre flexibilné pridanie tlačových prvkov do celého viazania bola zvolená väzba švajčiarskeho typu oranžovou niťou.

Premyslené do detailov

Vnútro knihy dopĺňajú aj ďalšie formáty. Predsádka venovaná geografickým informáciám obsahuje napodobeninu turistickej mapy s lokáciami prírodných prekážok, ktoré návštevníka sauny čakajú. Rozkladacie strany kopírujú uhol knihy, vnútri je všitá mini knižka, ktorá zachytáva zahmlievanie okuliarov pri vstupe do sauny alebo z nej (rovnako to platí aj pre objektív). Všetky drobnosti a zaujímavé prvky dopĺňajú a kompletujú príbeh tejto zaujímavej stavby.

Kniha je pestrá aj z pohľad papiera. Autori použili až 7 druhov. Jednotlivými kapitolami vás teda prevedú recyklovaný Crush aj snehobiely Munken. Pri voľbe písiem chceli Lukáš a Dušan takisto podčiarknuť objekt, ktorým sa kniha zaoberá. Nadpisy sú sádzané voľnejším a svojským písmom Syne. Ostatný obsah pracuje s písmom Sometype Mono. Jeho technický rez má zdôrazniť racionálny prístup v architektúre.

Na podporu stupňovania dejovosti v knihe, ktorá vám saunu odhaľuje po kúskoch, nechá vás ju objaviť a následne opustiť, sa postupne mení aj hustota mriežky na pozadí strán. Pohybuje sa od 1 po 42 mm a nahrádza tradičné číslovanie. Mriežka pod uhlom 16° vypĺňa geometrickosť niektorých fotiek a definuje formálny rámec pre texty a ďalšie informácie.

Farebnosť prítomná v knihe, ktorá pracuje pri formálnych aspektoch dizajnu pracuje s monochramtickou oranovou je inšpirovaná ohňom na záberoch. Zaujímavosťou je definovanie v CMYK-u – je násobkom čísla 16, ktoré vychádza z uhlového náklonu sauny (C: 16, M: 32, Y: 96 K: 0).

 

Autori

Dušan “lookin”Chmeliar je idea maker a grafický dizajnér pôsobiaci v Bratislave. V dizajnovej tvorbe sa sústreduje na koncept, funkčnosť a sofistikované prevedenie s dôrazom na materiály.

www.lookin.sk

@touchtheartist

Lukáš Procházka je študentom Ateliéru reklamnej fotografie na zlínskej univerzite. V komerčnej tvorbe sa zameriava na produktový a priemyselný dizajn. Vo volnej tvorbe sa sústredí na temporalitu fenoménov vo verejnom priestore. 

www.pro-chazka.com

@lukasprophoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – RYGR Brygghús

RYGR Brygghús je nový pivovar Norske Bryggerier (Norwegian Breweries) a je součástí strategie společnosti. Chtěli založit místní pivovar podél…