Notebook – ideálny pomocník pre študenta, či na prácu

Notebook patrí medzi nesmierne praktické a účelné zariadenia pre prácu. Dá sa totiž veľmi efektívne premiestňovať a tak viete pracovať kedykoľvek a kdekoľvek. Zároveň je notebook aj veľmi skladným zariadením na rozdiel od klasického počítača. Notebooky s vyšším výkonom pritom svojimi funkciami pripomínajú klasické počítače a dá sa na nich plnohodnotne pracovať aj s náročnejšími programami. Ako si vybrať kvalitný notebook a ako sa oň starať?

Ako si vybrať kvalitný notebook?

Výber notebooku ako takého by mala sprevádzať prehliadka rôznych alternatív v rámci vašej cenovej kategórie. Najprv si teda povedzte v akej cenovej kategórii si môžete notebook dovoliť. Následne si prezrite všetky možné alternatívy na notebooky v danej cenovej kategórie od rôznych značiek. Porovnajte si pritom rôzne parametre, čo sa týka vizuálu a funkcií, aby ste zvolili ten najlepší možný produkt.

Medzi dôležité parametre výberu notebooku patria predovšetkým procesor, operačná pamäť a úložisko. Kvalita procesu a dostatočná operačná pamäť zabezpečia pohodlnú a plynulú prácu. Najčastejšie medzi značkami procesorov dominujú Intel a AMD, pričom pre notebooky je ešte častejšou voľbou Intel. Operačná pamäť RAM je ideálna v kapacite 4 GB na bežné úkony, no na používanie zložitejších programov je lepšie siahnuť po kapacite 8GB.

Pri efektivite práce je tiež nesmierne podstatné úložisko, ktoré priamo vplýva na čítanie dát a preto má tiež nezastupiteľnú úlohu pre efektívnu prácu. Momentálne sa často využíva SSD úložisko, ktoré má lepšie vlastnosti ako staršie HDD úložiská. Pri výbere je potrebné dbať aj na kvalitu a rozlíšenie obrazovky – vhodné je vyberať si matný displej. Dnes je už väčšina lepších modelov notebookov disponuje Full HD rozlíšením, čo má tiež pozitívny vplyv na prácu, ale aj na zdravie Vašich očí.

Pre pohodlné užívanie na bežné formy práce je tiež potrebné, aby notebook spĺňal požiadavky na konektivitu. To sa týka predovšetkým toho, aby mal aspoň 2 USB porty na prenos obrazu a zvuku. Ak máte v pláne využívať notebook aj na niektoré grafické činnosti, určite by ste si mali všímať aj integrovanú grafickú kartu. Pre grafický softvér je potrebné vyberať notebooky s kvalitnejšou grafickou kartou.

Starostlivosť o notebook – odvďačí sa Vám dlhou životnosťou

Všetky spotrebiče, ako aj notebook si vyžadujú starostlivosť. Má to význam pre predĺženie ich životnosti, ale rovnako aj zaručenie kvalitného chodu počas užívania. Starostlivosť o notebook pozostáva predovšetkým z triedenia súborov. Je potrebné, aby ste prešli všetkými stiahnutými súbormi a tie ktoré nepoužívate vymazali. Dobrou investíciou môže byť aj kúpa externého disku, ktorý Vám poslúži na uchovanie potrebných dokumentov, bez zaťažovania Vášho počítača.

Rovnako sa to týka aj stiahnutých programov. Je potrebné vedieť, ktoré súbory a programy sú pre Vašu prácu podstatné a ostatných sa zbaviť. V závere môže byť výbornou formou čistenia aj defragmentácia disku a vysypať kôš. Váš notebook sa bude cítiť ako po poriadne relaxačnej kúre a bude pripravený na ďalšie úlohy, ktoré mu prinesiete.

Starostlivosť sa však týka aj vonkajšieho čistenia. Najlepšie je očistiť displej pomocou handričky na televízory a notebooky. Pre lepšiu starostlivosť môžete zvoliť aj rôzne druhy fólií, ktoré sa dajú pravidelne meniť. Pri preprave nezabudnite využívať tašku na notebook, ktorá Váš notebook ochráni pred mechanickým poškodením, vďaka čomu Vám dlhšie vydrží.

 

titulný obrázok: Freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Coffeemamma Cold Brew

Coffeemamma je nezávislá řemeslná pražírna a coffee shop se sídlem ve městě Izmir v Turecku. Jejich umění spočívá ve výrobě…
pokračovanie článku

Natiahni ruku a dotkni sa – nie je papier ako papier

Spoločnosť Europapier Slovensko si Vás dovoľuje spolu so SAPPI srdečne pozvať na videokonferenciu o haptike, jej význame v našom každodennom živote a papieri RAW, ktorý ju dokonale umocňuje.