Nielen hra s písmenkami – Context of Diacritics

Context of Diacritics je projekt, ktorý vyvinul grafický a type dizajnér Ondrej Jób. Slúži na analýzu diakritiky, ktorá ukáže dizajnérom, ako vylepšiť sady znakov ich písiem. Hlavnou ideou bolo pritom vytvoriť platformu, ktorá by uľahčovala vytváranie (najmä) multilingválnych fontov, ktoré majú byť adaptabilné do čo najviac jazykov.

Zjednodušenie spočíva v tom, že Context of Diacritics pre vás zistí všetky možné variácie ligatúr, ktoré sa v daných jazykoch využívajú. Nemusíte tak prácne „kresliť“ jednu po druhej, ale len tie, ktoré majú pre použitie v konkrétnej reči reálny význam. Práve tieto reálne kombinácie, ktoré sa naozaj v praxi používajú, si môžete prezrieť v databáze projektu.

Dáta, s ktorými systém pracuje, boli získavané prostredníctvom frekvenčných analýz článkov na portáli Wikipedia. Doteraz boli analyzované asi 2 milióny znakov pre každý jazyk. To sa rovná knihe s viac ako tisíckou strán. Východiskom pre určovanie reálneho využitia konkrétnej kombinácie znakov boli tzv. absolútna a relatívna frekvencia. Pri absolútnej ide o celkovú hodnotu všetkých prípradov, kedy sa daná kombinácia v texte objavila. Relatívna zase predstavuje údaj absolútnej frekvencie vo vzťahu k počtu ľudí, ktorí reálne tým-ktorým jazykom hovoria. Tento údaj je v zozname odlíšený i farebne. Červená znamená vysokú relatívnu frekvenciu, modrá naopak nízku.

01

Náhľad tabuľky s kombináciami znakov

V rámci tabuliek možno nájsť pri niektorých políčkach aj symbol bodky. Tá značí, že daný znak, resp. kombinácia znakov existuje v tomto jazyku aj ako samostatné slovo. Zoznamy si môžete pri prezeraní rozdeliť podľa písmen, kombinácií, jazykov či zdrojov. Všetky kategórie je ďalej možné zoradiť podľa určitých ďalších kritérií. Context of Diacritics pôsobí skutočne veľmi premysleným dojmom. Ako však sám autor naznačuje, nejde pritom o vedecký výskum a teda ani jeho závery nie sú stopercentne presné. Na čom však záleží viac je to, že dokážu niekomu naozaj uľahčiť prácu.

Context of Diacritics

O autorovi

Ondrej Jób je type a grafický dizajnér, ktorý v súčasnej dobe žije a tvorí v Bratislave. Medzi jeho aktivity patrí retail design a dizajn vlastných písiem, lettering, korporátna identita a ďalšie. V roku 2009 založil typografické štúdio Urtd.

www.urtd.net
dribbble.com/urtd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Pantone Universe Art

Pantone Universe Art je projekt, ktorý umožňuje ľuďom zbierať Pantone odtiene na plátne tak, ako sme na to…