Neviem ako pre vás, ale pre mňa je Penguin vydavateľstvom, ktorého obaly kníh ma vedia zaujať. Samozrejme, super sú aj tie knihy. Dnes však budeme hovoriť najmä o tom, čo sa nachádza na povrchu. Nech sa páči, prvý diel seriálu o skvelých knižných prebaloch od Penguinu.
Prvý paperback vydáva toto britské vydavateľstvo ešte v roku 1935 a odvtedy môžeme sledovať, ako sa dokázalo podieľať na formovaní britskej kultúry i samotného dizajnu. Počas takmer osemdesiatich rokov sa podarilo Penguinu priniesť naozaj mnoho ikonických dizajnov. Pozrite sa niektoré z nich:
Compleat Angler
V čase, keď vznikala táto obálka s dizajnom využívajúcim tzv. horizontálny grid, sa ešte úlohy dizajnéra, art directora a tlačiara prekrývali. Prebal z tridsiateho deviateho navrhol Edward Young, ktorý stojí aj za pôvodným tučniakom v znaku spoločnosti.
Farebná paleta mala význam v diferenciácii kníh podľa žánrov. Pôvodne bola fikcia oranžová, detektívky zelené, tmavomodrá pre životopisy, čerešňová pre dobrodružnú literatúru, červená pre drámu a – žltá pre psychologické novely.
The Rights of Man
Opäť niečo z produkcie Edwarda Younga, tentoraz z roku 1940. Kniha bola súčasťou rady Specials, ktorá vychádzala od roku 1937. Zmena dizajnu je naozaj viditeľná – niektoré dokonca s krátkou ukážkou knihy a promo textom. Čo sa týka typografie, zreteľný je presun k výraznejším rezom. V tomto i mnohých iných prípadoch nájdeme na obálke Gill Sans.
A Book of Toys
Titul, ktorý bol pre Penguin vstupnou bránou k tvrdej väzbe. Séria Kings bola zamýšľaná ako zbierková edícia. Napriek vojnovým časom sa jej darilo – v službe zostala až do roku 1959 a na konte mala 72 knižiek. Väčšina prebalov sa inšpirovala ilustráciou a vzormi. Názov knihy bol zásadne v ohraničenom poli, ktoré bolo vizuálne vyňaté zo zvyšku prednej strany. Samozrejme, našli sa aj odchýlky, ktoré boli o to vyhľadávanejšie zberateľmi.
Tak, to bola prvá séria pekných obálok kníh od Penguinu. Nezabudnite čítať aj ďalší diel – už čoskoro :)!
zdroj: creativebloq.com, spitalfieldslife.com