Najkrajšie obálky od Penguinu I.

Neviem ako pre vás, ale pre mňa je Penguin vydavateľstvom, ktorého obaly kníh ma vedia zaujať. Samozrejme, super sú aj tie knihy. Dnes však budeme hovoriť najmä o tom, čo sa nachádza na povrchu. Nech sa páči, prvý diel seriálu o skvelých knižných prebaloch od Penguinu.

Prvý paperback vydáva toto britské vydavateľstvo ešte v roku 1935 a odvtedy môžeme sledovať, ako sa dokázalo podieľať na formovaní britskej kultúry i samotného dizajnu. Počas takmer osemdesiatich rokov sa podarilo Penguinu priniesť naozaj mnoho ikonických dizajnov. Pozrite sa niektoré z nich:

penguin1

Compleat Angler

V čase, keď vznikala táto obálka s dizajnom využívajúcim tzv. horizontálny grid, sa ešte úlohy dizajnéra, art directora a tlačiara prekrývali. Prebal z tridsiateho deviateho navrhol Edward Young, ktorý stojí aj za pôvodným tučniakom v znaku spoločnosti.

Farebná paleta mala význam v diferenciácii kníh podľa žánrov. Pôvodne bola fikcia oranžová, detektívky zelené, tmavomodrá pre životopisy, čerešňová pre dobrodružnú literatúru, červená pre drámu a – žltá pre psychologické novely.

 

penguin3

 

The Rights of Man

Opäť niečo z produkcie Edwarda Younga, tentoraz z roku 1940. Kniha bola súčasťou rady Specials, ktorá vychádzala od roku 1937. Zmena dizajnu je naozaj viditeľná – niektoré dokonca s krátkou ukážkou knihy a promo textom.  Čo sa týka typografie, zreteľný je presun k výraznejším rezom. V tomto i mnohých iných prípadoch nájdeme na obálke Gill Sans.

 

penguin2

A Book of Toys

Titul, ktorý bol pre Penguin vstupnou bránou k tvrdej väzbe. Séria Kings bola zamýšľaná ako zbierková edícia. Napriek vojnovým časom sa jej darilo – v službe zostala až do roku 1959 a na konte mala 72 knižiek. Väčšina prebalov sa inšpirovala ilustráciou a vzormi. Názov knihy bol zásadne v ohraničenom poli, ktoré bolo vizuálne vyňaté zo zvyšku prednej strany. Samozrejme, našli sa aj odchýlky, ktoré boli o to vyhľadávanejšie zberateľmi.

Tak, to bola prvá séria pekných obálok kníh od Penguinu. Nezabudnite čítať aj ďalší diel – už čoskoro :)!

 

zdroj: creativebloq.com, spitalfieldslife.com

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Handmade vizitky s originálnym výrobnym postupom

Nie všetky vizitky musia byť precízne vytvárané v profi softvéroch a tlačiarňach. Niektoré si vystačia s fantáziou a trochou starého dobrého DIY…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Black Hammer Brewery

Výzvou bylo navrhnou obal pro jedno z nejzajímavějších a nejchutnějších piv v San Franciscu během jednoho měsíce. Designérka Celina Oh si…
pokračovanie článku

Intenzívny Workshop Kaligrafie VII.

Intenzívny workshop kaligrafie je zameraný na praktické zvládnutie kaligrafie zrezaným pierkom (broadnib). Naučíte sa konštrukciu jednotlivých znakov a tvorbu slov. Okrem…
pokračovanie článku

Dnes zľava 75% na písmo Caecilia

Dnes môžete získať výraznú zľavu na písmo PMN Caecilia Selection Pack. Platí pre prvých 400 zákazníkov.