Nadčasový symbol funguje už viac ako storočie bez vizuálnej zmeny

Olympijský symbol – vo svete všeobecne známy ako olympijské kruhy – je vizuálnym ambasádorom olympizmu pre miliardy ľudí. Na základe návrhu, ktorý prvýkrát vytvoril Pierre de Coubertin v roku 1913, sú olympijské kruhy globálnou reprezentáciou olympijského hnutia a jeho aktivít už viac ako storočie. 

Pri pohľade na symbol musí byť každému jasné, že Pierre de Coubertin obľuboval minimalizmus. Každý kruh v logu reprezentuje jeden kontinent. Spoločne tak symbolizujú stretnutie atlétov z celého sveta. Hoci bolo 5 kruhov navrhnutých už skôr, svoju premiéru zažili až na VII. olympijskych hrách v roku 1920 v Antverpách. Napriek jemným grafickým zmenám z roku 1986, kedy boli zadefinované malé medzery medzi jednotlivými kruhmi, bola podoba symbolu nezmenená. V roku 2010 sa od týchto medzier upustilo a piatim kruhom prinavrátili pôvodnú víziu autora.

Každý ročník olympijskych hier je špecifický vlastnou vizuálnou identitou. Základným kameňom je samozrejme logo, ktorého súčasť nevyhnutne tvorí nadčasový geometrický symbol. Vytvoriť takéto logo nie je pre dizajnéra ľahkou úlohou. Pozrite sa, ako sa s touto výzvou vysporiadali dizajnéri od začiatku 70. rokov po dnešok.

Rôznorodé prístupy, ktoré z veľkej časti definovali technologické možnosti doby, je možné vidieť aj na plagátoch. Niektoré z nich boli vytvorené ešte skôr, ako bol svetu predstavený prvý Apple Macintosh.

Za zmienku určite stojí aj plagát z dielne štúdia Unimark International, ktorý bol vytvorený pre kandidatúru mesta Denver. Modernistický dizajn, typický pre Spojené štáty v neskorších 60. rokoch, v sebe nesie rukopis Massima Vignelliho, jedného zo zakladateľov štúdia. Plagát bol jednoduchý, nápadný a samozrejme nadčasovo navrhnutý. Škoda, že svet nemohol spoznať potenciál tohto konceptu v komplexnejšom zmysle. Nepopierateľne by sa zapísal do dejín dizajnu. XII. olympijske hry sa v roku 1976 nakoniec konali v Innsbrucku. Ich vizuál je… úplne iná šálka kávy.     

Mgr. art. Adrián Juráček
www.malinastudio.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Bozal Mezcal

Název Bozal znamená divoký nebo nezkrotný. Odkazuje na právě divoký druh agáve pěstované ve vzdálených oblastech Oaxaca a Guerrero.…