V predošlom diele sme vám predstavili niekoľko písiem, ktoré by sa vám mohli hodiť. Ako tvrdí taliansky dizajnér Massimo Vignelli – dobrých písiem vám stačí pár. Ak sú vybrané pozorne a primerane, viac by ste nemali potrebovať. Čo ak však chcete niečo trochu iné, než je zaužívaná klasika? Tu je opäť zopár písiem, ktorými môžete oživiť svoju knižnicu.
Franklin Gothic
Pôvodne bol navrhnutý ešte v roku 1903, prekreslený v roku 1980 a nakoniec v roku 1991. V USA sa mu hovorí aj Grotesque. Obsahuje viacero variant, vďaka čomu je dobre prispôsobiteľný pre rôzne účely. Využijete ho pre print aj web.
Rooney
Modern font, ktorý sa hodí najmä pre účely display textov a využitie na obrazovke. Jeho jemne zaoblené serify spôsobujú, že písmo vyzerá priateľsky, navyše bez toho, aby pôsobilo lacno. Rodina obsahuje šesť variantov.
Didot
Alternatívne riešenie k Bodoni. Rovnako ako dielo talianskeho typografa vzniklo na sklonku osemnásteho storočia a v súvislosti s oboma písmami možno hovoriť o vzájomnej inšpirácii a vplyve. Oba majú spoločné charakteristické ostré pätky a uhly, Didot však pôsobí ako štíhlejšie Bodoni. Vašej práci dodá nádych klasického a nadčasového dizajnu.
Mrs Eaves
Písmo navrhnuté v roku 1996 Zuzanou Licko, ktorá síce aktuálne pôsobí v San Franciscu, ale narodila sa v Bratislave. Jeho zaujímavý názov však nie je jediné, čo si môže získať vašu pozornosť. V prípade Mrs Eaves ide o modernú interpretáciu diela Johna Baskervilla. Meno dostal font po Sarah Eaves, ktorá bola pôvodne Baskervillovou domácou a neskôr sa zaňho vydala. Možno ho spoznávate. Správne, používa ho WordPress vo svojom logu.
Bembo
Predlohou tohto písma je old-style serif, ktorý vytvoril v pätnástom storočí Francesco Griffo. Bembo sa dočkalo oživenia pod Monotypeom v roku 1929. Výborne poslúži pre účely knižných textov.
Modern No. 20
Skvelé, ak chcete svojim nadpisom dodať štýl. Koniec koncov – používa ho i agentúra Pentagram. Vo svojom logu.
Ďalšie zaujímavé písma už čoskoro :)
zdroj: creativebloq.com