Keď hry pre deti tvoria kreatívni rodičia

S tým, ako sa svietiace obrazovky posúvajú do čoraz menších rúk prichádza aj potreba hier a aplikácií, ktoré by dokázali deti nielen zabaviť či rozosmiať ale ich aj niečo naučiť. Príkladom takéhoto zodpovedného ale aj kreatívneho prístupu k navrhovaniu softvéru zameraného na ratolesti je aj malé rodinné štúdio Mr. Fox and Friends. Ich aplikácie sú zárukou, že čas, ktorý dieťa strávi hraním sa na mobile či tablete, mu zábavnou formou vysvetlí veci, ktoré sa mu v živote fakt zídu. Môže byť predsa rozlišovanie tvarov, či spoznávanie častí dňa na škodu? Podťe sa zoznámiť s pánom Lišiakom a jeho kamaratmi trochu bližšie.

Za značkou Mr. Fox and Friends stoja Alex a Edit, pre ktorých bolo impulzom pre založenie ich štúdia práve narodenie syna Adama. No a keďže hry vyvíjané špeciálne pre deti sa im veľmi nezdali, povedali si – prečo neurobiť vlastnú? Alex sa okrem reklamnej fotografie venuje aj programovaniu a má za sebou štúdium aplikovanej matematiky a informatiky. Edit je zase šikovná detská ilustrátorka. Skrátka, skvelá kombinácia ak chcete dať dokopy tím pre vývoj detských hier!

Úplne prvou bola jednoduchá hra na princípe peek-a-boo. Čosi ako hra na skrývačku – môžete si napríklad skryť tvár do dlaní, potom sa pýtať dieťaťa, kde ste a zrazu vykuknúť spoza rúk. Deti to fakt baví. A malý Adam nebol výnimka. Hra, ktorú preňho vytvorili jeho rodičia sa mu veľmi páčila.

Edit a Alex sa teda rozhodli, že budú vo výrobe hier pokračovať a prispôsobili ich tomu, o čo sa ich syn práve zaujímal. Šlo o veci, ktoré bežne fascinujú aj iné deti, ale Adam mal zážitok ozvláštnený tým, že v hrách spoznával napríklad aj veci, ktoré majú u nich doma.

03

What’s the time, Mr. Fox? Práve teraz – Adventure time!

Pôvodný plán bol spraviť niekde office a najať aj pár ďalších ľudí do týmu ako programátorov a ilustrátorov. Nakoniec obaja rodičia zistili, že to nie je celkom pre nich a že si pokojne vystačia sami. Ako vravia na koncepte hry vždy spolupracujú a ďalej si rozdelia kto, čo urobí v rámci projektu. Našťastie zvládajú množstvo rôznorodých oblastí. Jedine hudba a zvuky pochádzajú z externých zdrojov. Alex tvorí grafickú časť, trailery, fotí, animuje, programuje a spravuje web. Edit sa venuje hlavne ilustrovaniu hier a popritom robí ešte na iných projektoch, pretože ako vravia, štúdio a predaj hier ich zatiaľ neuživí. Alex sa práci na Mr. Fox and Friends venuje full-time.

V AppStore môžete aktuálne nájsť hry Mr.Fox nad Shapes a novinku What’s the time Mr.Fox?. Obe aplikácie sa objavili viackrát vo výberoch toho najlepšieho z rôznych kategórií aj ako home page feature pre viaceré krajiny vrátane USA.

05

Novinka od štúdia Mr.Fox and Friends učí deti o častiach dňa

V najnovšej hre deti sprevádzajú lišiačika každodennými činnosťami ako je vstávanie, umývanie zubov, obliekanie, či jedenie. Popritom sledujú ako plynie čas a ktorá aktivita nasleduje ďalej. Zároveň si to môžu porovnávať so svojim dňom. Hra pôsobí veľmi motivačne a deti si tak môžu na denné povinnosti a radosti ľahšie zvyknúť. Hra im pomáha správne pochopiť rytmus dňa a hravou formou sa učiť kedy, aká činnosť nasleduje. Na aplikáciach od Mr.Fox and Friends je super ešte jedna vec – je v nich priestor na komunikáciu medzi rodičom a dieťaťom, čo je naozaj dôležité hlavne v dnešnej dobe.

01

02

Bonus na záver z dôverného zdroja (rozumej Alex a Edit :)) – Adamovi, ktorý je vlastne hlavný tester aplikácie – pomohla hra prekonať strach z odrážadla.

Viac o samotnom štúdiu nájdete na ich webe Mr.Fox and Friends alebo blogu.

2 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Knižný tip: Naučte sa Umenie kaligrafie

Fascinuje vás umenie tvorby dekoratívnych písiem? Máme pre vás super tip na knihu. A s blížiacimi sa Vianocami možno aj…