Fonty slovenských autorov – Outliner

Outliner je písmo navrhnuté špeciálne pre fungovanie s obrysovými líniami. Jeho základom bolo monospace písmo Monoxil (zadarmo tu), ktoré síce v praxi funguje s obrysmi dobre, ale tvary je potrebné manuálne korigovať, aby výsledok pôsobil dokonale. Vytvorenie nového písma špeciálne pre tento účel bolo teda iba ďalším logickým krokom.

Malé písmená Outlineru sú vlastne malé kapitálky, pretože konštrukcia veľkých písmen, narozdiel od tých malých, je neporovnateľne jednoduchšia a tvary čitateľnejšie, hlavne v prípade, ak sú zdeformované obrysovou líniou. Dalo by sa teda povedať, že Outliner má dve sady veľkých písmen — vysoké a nízke. Vybrať si je potom iba otázkou požadovaného grafického efektu. Veľa špeciálnych znakov má takisto vysoky a nízky variant, niekoľko znakov má navyše aj alternatívnu verziu, čo vytvára ešte viac typografických možností.

Vnútorné priestory v písmenách B, E, F, P, R a S sú rovnako veľké, takže pri zväčšovaní obrysovej línie sa vyplnia súbežne. Všetky ostré rohy sú v skutočnosti mikroskopicky zaoblené, takže ani pri hrubých obrysoch sa neobjavujú trojúholníkové artefakty vytŕčajúce von z písmen. Zakončenia ťahov sú takisto zaoblené, takže s aplikovaným obrysom sa javia aj pri naklonení písma ako symetrické.

Outliner má dva štýly — Regular a Fill. Fill má vyplnené vnútorné priestory už v základnej verzii.

Dizajnér: Ondrej Jób
Vydavateľ: Urtd
Dátum vytvorenia: 2008

Podrobné informácie o fonte

Kúpiť font

19911 19912

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Nový Cintiq 13HD prichádza

A je tu celkom nový Cintiq 13HD od Wacomu, ktorý bol uvedený tento týždeň.

DeTePe [dtp] newsletter – anketa

Vyhovuje Vám zasielanie newslettera vždy po pridaní nového článku na DetePe? Alebo by ste si priali zasielať radšej jednodňový…