Font inšpirovaný autorom myšlienky Dúhového pochodu

Písmo vzišlo zo spolupráce tímov Ogilvy & Mather’s, Fontself a organizácií NYC PrideNewfest. Výsledok ich práce je inšpirovaný osobou umelca LGBT aktivistu Gilberta Bakera, ktorý zomrel v tomto roku. Okrem iného bol známy aj ako autor známej dúhovej vlajky z roku 1978, či mnohých ďalších symbolov hnutia. Písmo, pomenované po ňom, je odkazom na jeho tvorbu a činnosť.

Písmo vo svojej vizualite nadväzuje na dúhovú vlajku, vďaka čomu každý zo sady znakov tvorí viacero tvarov rôznych farieb s čiastočnou priehľadnosťou. Týmto spôsobom vznikajú farebné prieniky. Vďaka použitiu pestrej farebnosti a jednoduchých tvarov je výsledné písmo Gilbert primerane hravé a zároveň dostatočne výrazné.

Už z jeho podstaty je zrejmé, že mienené najmä na tvorbu titulkov a hesiel, ktoré majú niesť ďalšie posolstvá na akciách a protestoch. Rodinu Gilbert tvorí viacero rezov a písmo je dostupné aj vo vektorovom formáte, ktorý je v súčasnosti možné využívať iba v programe Photoshop CC 2017. Beta verzie písma je možné stiahnuť bezplatne zo stránky Type With Pride. Tá zároveň ponúka aj vizuály s použitím písma, určené pre podujatia.

Okrem primárnej, farebnej verzie písma, vznikol aj jednofarebný variant, ktorý môže byť praktickejší v menších formátoch, resp. tam, kde farebná verzia nie je z rôznych dôvodov funkčná.

Podľa vyjadrení tvorcov bolo ich cieľom vytvoriť niečo, čo by nielen vzdalo hold odkazu Gilberta Bakera, ale aj symbolike, ktorú vytvoril. Zároveň tak navrhli font, ktorý môže slúžiť ako nástroj pre tvorbu komunikácie v rámci LGBTQ hnutia a jeho akcií a inciatív.

Čo na písmo hovoríte vy? Ako sa vám páči?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Logokvíz XI. – viťaz

Zo správnych odpovedí sme vyžrebovali jedneho štastlivca, ktorý získa knihu Ako vyrásť v kreatívnom biznise. Tým štastlivcom je…
pokračovanie článku

Metalický alebo bridge?

Aký pantonovník by ste si priali v súťaži? Metalický alebo bridge (porovnávací)?