Finisáž výstavy Národná cena za dizajn 2017

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR vyhlásilo v poradí už 14. ročník súťaže Národná cena za dizajn, ktorý bol zameraný opäť na produktový dizajn. Medzinárodná porota, zložená z odborníkov z Českej republiky, Rakúska, Poľska, Nemecka a Slovenska, vybrala z celkového počtu 176 prihlásených prác na výstavu finalistov 66 diel, ktoré spĺňali podmienky jednotlivých kategórií a reprezentujú to najlepšie zo slovenského produktového dizajnu za uplynulé dva roky.

O získanie ocenenia bolo možné uchádzať sa v kategóriách profesionálny dizajn, študentský dizajn a dizajn s pridanou hodnotou prácami, ktoré boli vytvorené od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2016. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 13. októbra 2017 a výsledky boli zverejnené na web stránke SCD.

Výstava finalistov NCD 2017 v Galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu. Foto: Adam Šakový

 

Finisáž výstavy NCD 2017 a vyhlásenie Ceny verejnosti

Diela finalistov a víťazov NCD 2017 sa odbornej a širokej verejnosti prezentovali na výstave v Galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Pre veľký záujem je výstava predĺžená do nedele 3.12.2017, kedy majú návštevníci poslednú príležitosť vidieť to najlepšie zo slovenského dizajnu.

Napriek tomu, že odborná porota už rozhodla o hlavných cenách, návštevníci výstavy mali ešte možnosť (do 29.11. 2017) vybrať svojho favorita na udelenie Ceny verejnosti. Hlasovať sa oplatilo, pretože v rámci finisáže výstavy finalistov konajúcej sa 30. novembra, boli vyžrebovaní aj výhercovia hodnotných balíčkov kníh od vydavateľstva Slovart.

Výstava finalistov NCD 2017 v Galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu. Foto: Adam Šakový

 

Víťaza Ceny verejnosti vyhlásil vedúci a kurátor Slovenského múzea dizajnu SCD Maroš Schmidt spulu s rapperom Brančim Kováčom (Vec), ktorý bol aj tvárou komunikačnej kampane aktuálneho ročníka NCD 2017. Verejnosť sa tentokrát vzácne zhodla s novinármi a cenu udelila autorom z Villo Design (Soňa Otiepková a Štefan Starinský) za KUKO – multifunkčný drevený nábytok, ktorý bol do NCD 2017 prihlásený v kategórii Dizajn s pridanou hodnotou:

KUKO je multifunkčný drevený nábytok pre deti, ktorý slúži od narodenia ako kolíska alebo postieľka na priloženie k manželskej posteli až po školskú dochádzku ako výškovo nastaviteľný stolík. Produkt

KUKO reaguje na rastúci trend spotrebného života, keď rodič nakúpi viac nábytku, ako pre dieťa reálne využije. Hneď po narodení je možné KUKA poskladať na kolísku alebo postieľku. Bočnica je odnímateľná a výška postele nastaviteľná, takže postieľku je možné využiť vedľa rodičovskej postele. Neskôr, podľa potreby dieťaťa, sa dá využiť ako nádoba na hračky, polička, lavička alebo stolík na kreslenie. Na začiatku školskej dochádzky KUKO poslúži ako výškovo nastaviteľný písací stôl, ktorý je možne posunúť až do výšky 74 cm.

Produkt prispieva k trvalej udržateľnosti a učí dieťa ekologickému mysleniu, keď rozmýšľa, ako produkt nielen použiť a vyhodiť, ale aj ako ho udržať a použiť na iný účel.

 

Odovzdávanie Ceny verejnosti NCD 2017 na Finisáži výstavy v Galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu. Soni Otiepkovej z Villo Design cenu odovzdáva Saša Petrášová z vydavateľsta SLOVART. Foto: Adam Šakový

  

 

Cena verejnosti: autori Soňa Otiepková a Štefan Starinský, Villo Design, KUKO – multifunkčný drevený nábytok

 

NCD 2018 bude zameraná opäť na komunikačný dizajn

Budúci rok sa bude konať už 15. ročník súťaže Národná cena za dizajn, tentokrát zameraný opäť na komunikačný dizajn. Viac info: http://www.scd.sk/?narodna-cena-za-dizajn-info

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Kreativní snídaně: Udržitelný design na dosah

Inspirativní setkání tvůrců z různých oblastí na téma Udržitelný design. Čekají vás zajímavé přednášky, dobroty z bistra Špejle a kávička z Mia Coffee.