Fest Anču navštívi svetoznámy režisér Priit Pärn

Letné prázdniny aj tento rok odštartuje medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý v dňoch od 24. – 28. 6. 2015 prinesie do Žiliny tie najlepšie animované filmy z celého sveta. Jedným zo špeciálnych hostí ôsmeho ročníka festivalu Fest Anča bude mnohonásobne oceňovaná estónska animátorská dvojica Priit Pärn a jeho manželka Olga.

Animovaný film v rukách Pärnovcov prestáva byť milým a neškodným médiom a stáva sa ironickou reflexiou nášho sveta. Je charakteristický čiernym humorom a pohrávaním sa s princípmi surrealizmu, či kombinovaním rôznych animačných techník. Vďaka tomu sa stali inšpiráciou pre mnohých tvorcov z celého sveta.

Priit Pärn

Pre magazín Homofelix v roku 2011 Priit Pärn povedal: „Nesnívam o veľkej sláve v zmysle, že moje filmy budú mať dvadsať miliónov divákov a ja veľa peňazí. Som šťastný s tým, čo som doteraz urobil. Viem, že na ktoromkoľvek mieste na svete, kam idem, majú ľudia možnosť vidieť moje filmy a mnohým sa páčia.“ Priit Pärn pôsobil ako učiteľ na filmových školách vo Fínsku, Nemecku, Švajčiarsku, Nórsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku, Francúzsku a Anglicku, je tiež členom Európskej filmovej akadémie. Na Fest Anči uvidia diváci nielen najlepšie diela tejto estónskej dvojice, ale dozvedia sa aj zákulisné informácie z procesu ich tvorby, ako aj názory Priita Pärna na surrealistické umenie, ktoré sú neraz prekvapivé. Veď podľa neho tvorba Salvadora Dalího nie je inšpirovaná snom, ale je to len šou a André Breton je suchopárny, superseriózny a nudný človek.

1895

Dominantou festivalu bude opäť medzinárodná súťaž animovaných filmov, do ktorej sa tento rok prihlásilo 1 143 snímok zo 78 krajín. Z nich predvýberová porota vyberie tie najlepšie do jednotlivých súťažných sekcií. „Je to náročná práca. Celkovo musíme napozerať vyše 115 hodín animácie. Na druhej strane je však nesmierne obohacujúce sledovať rozmanitosť súčasnej tvorby po celom svete, rôzne trendy alebo krajiny, v ktorých by ste ani nečakali, že niekomu napadne robiť animovaný film. Myslím že sa diváci majú opäť na čo tešiť,“ komentoval prebiehajúci predvýber Maroš Brojo, programový riaditeľ festivalu. Medzi nečakané krajiny sa tento rok zaradili napríklad Ekvádor, Peru, Pakistan, Síria, Zimbabwe, Jordán, či Keňa. Až 134 filmov bolo prihlásených z Francúzska, medzi ďalšie krajiny s výrazným zastúpením možno ešte zaradiť i Veľkú Britániu, USA, či Nemecko.

Karl and Marilyn

Zo Slovenska bolo tentoraz prihlásených 26 snímok. „Teší nás veľký počet slovenských filmov. Domácu tvorbu každým rokom podporujeme novými aktivitami a myslím, že i v slovenskej súťaži budú o cenu bojovať veľmi výrazné a rozmanité diela,“ prezradila riaditeľka festivalu Jana Slezáková. Okrem Anča Slovak Award, kde víťaz získa cenu honorovanú sumou 600 Eur vďaka spolupráci s Literárnym fondom, budú domáce filmy súťažiť aj o Anča D Award, distribučnú cenu udelovanú spoločnosťou Film Europe Media Company.

www.festanca.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Kdo vyhraje papír a tisk pro svou knihu? Soutěž Book in Progress #3 zná své finalisty a láká na celodenní konferenci s výjimečnými osobnostmi české designérské špičky.

Do třetího ročníku soutěže Book in Progress, ve které je možné vyhrát papír a tisk na svůj projekt v hodnotě 300.000 Kč, se přihlásilo 50 skvělých knižních projektů z České republiky i Slovenska. Odborná porota vybrala deset nejlepších, kteří se utkají o výhru v rámci konference o knihách 29. listopadu od 10 hodin v Centru Architektury a Městského Plánování v Praze. Konferenci můžete sledovat živě na platformách Youtube nebo Facebook.
pokračovanie článku

Miniatúrne obrázky na každý deň

Umenie, či už drobné alebo veľké, je ťažké. Brooke Rothshank je človek, ktorý sa akoby vysmieva neohrabanému úsiliu o drobné…
pokračovanie článku

Noa Snir – de.sign⁵

Zveme vás na dru­hou před­nášku cyklu de.sign, která se usku­teční 5. května v Praze, 6. května v Ústí nad Labem a 7. května v Plzni.…