Dve aplikácie jednou ranou? Photos strieda Aperture a iPhoto

Ruka v ruke s novým systémom Yosemit, ktorý Apple predstavilo v júni, prichádzajú aj zmeny týkajúce sa programového vybavenia. Photos, aplikácia ktorá sa tiež objavila v prezentácii na WWDC, sa celkom logicky stane nástupcom iPhoto, slúžiaceho na organizáciu a občasné jednoduché úpravy fotiek. To však nie je všetko. Nové Photos má prebrať riadenie aj po Aperture, ktoré je v porovnaní s iPhoto celkom inou váhovou kategóriou.

Aperture ponúka rozsiahle možnosti pre úpravu fotografií a ide o profesionálny nástroj. Od poslednej aktualizácie však už uplynul nejaký čas, a poslednou skutočne novou verziou bola tá tretia v poradí, ktorá prišla ešte v roku 2010. Odvtedy zostalo ticho – s výnimkou drobných aktualizácií.

Podľa oficiálnych informácií Apple skutočne neplánuje pokračovať vo vývoji softvéru. Posledný, záchytný update s kombatibilitou pre systém 10.10 Yosemite, má slúžiť výhradne pre potreby presúvania súborov z galérií a knižníc. Kam? Predsa do programu Photos. Otázkou zostáva či novinka dokáže všetko čo stará dobrá klasika.

overview_hero

Photos by mali vedieť funkčne spojiť dva svety. Organizáciu známu z iPhoto a možnosti úprav, ktoré mali používatelia k dispozícii v rámci Aperture. Novým prvkom má byť synchronizovanie s iCloudom, ktorá bude fungovať v rámci systémov OS X a iOS. Fajn je, že s fotografie bude možné upravovať bez nutnosti ich ukladania na pevné disky. Stačí aby boli dostupné na cloude.

Samozrejme, ako to už v prípade nových vecí býva, neobišiel sa ani tento krok Apple bez kritických hlasov. Vodu zamiešalo Adobe, sľubujúce ďalší a dôkladnejší vývoj svojho Lightroomu, ktorý je vlastne konkurenciou odchádzajúceho Aperture.

Apple však ubezpečuje, že Photos bude vybavené väčšinou funkcií, ktoré ste mohli nájsť v Aperture. Nie je to síce klon v plnej zbroji, na druhej strane má nový program podporovať aj doplnky z dielne tretích strán, ktoré ponúknu to, čo bude v Photos chýbať v základnej verzii. Veľkou výhodou oproti programom konkurencie je fakt, že novinka je súčasťou systému a bude zadarmo.

 

zdroj: 9to5mac.com, imaging.com

2 comments
  1. takze migracia lightroomu, fasa

    apertura mi dost vyhovovala, aspon nieco mimo adobe sveta ktory nie je vzdy dokonaly

    1. Tiez fungujem na aperture a ukoncenie vyvoja nie je najlepsia sprava. ale ako sa za poslednu dobu ukazuje, tak radsej asi prejdem na capture one ako na Lightroom, ktory z fotky dokaze vymacknut viac a je rychlejsi a stabilnejsi hlavne pri tetheringu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Nórske koruny ovládli pixely

Norges Bank nedávno predstavila nový koncept pre bankovky, ktoré by sa mali do obehu dostať už v roku 2017.…
pokračovanie článku

Intenzívny workshop kaligrafie XV (základný kurz)

Intenzívny workshop kaligrafie XIV (základný kurz) je zameraný na praktické zvládnutie kaligrafie plochým pierkom (broadnib). Naučíte sa konštrukciu…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – SVEDKA

Jako #1 dovážená vodka do USA je určitě SVEDKA Vodka. Její ikonický vzhled a zjednodušený styl je charakteristickým prvkem ve…