Dve aplikácie jednou ranou? Photos strieda Aperture a iPhoto

Ruka v ruke s novým systémom Yosemit, ktorý Apple predstavilo v júni, prichádzajú aj zmeny týkajúce sa programového vybavenia. Photos, aplikácia ktorá sa tiež objavila v prezentácii na WWDC, sa celkom logicky stane nástupcom iPhoto, slúžiaceho na organizáciu a občasné jednoduché úpravy fotiek. To však nie je všetko. Nové Photos má prebrať riadenie aj po Aperture, ktoré je v porovnaní s iPhoto celkom inou váhovou kategóriou.

Aperture ponúka rozsiahle možnosti pre úpravu fotografií a ide o profesionálny nástroj. Od poslednej aktualizácie však už uplynul nejaký čas, a poslednou skutočne novou verziou bola tá tretia v poradí, ktorá prišla ešte v roku 2010. Odvtedy zostalo ticho – s výnimkou drobných aktualizácií.

Podľa oficiálnych informácií Apple skutočne neplánuje pokračovať vo vývoji softvéru. Posledný, záchytný update s kombatibilitou pre systém 10.10 Yosemite, má slúžiť výhradne pre potreby presúvania súborov z galérií a knižníc. Kam? Predsa do programu Photos. Otázkou zostáva či novinka dokáže všetko čo stará dobrá klasika.

overview_hero

Photos by mali vedieť funkčne spojiť dva svety. Organizáciu známu z iPhoto a možnosti úprav, ktoré mali používatelia k dispozícii v rámci Aperture. Novým prvkom má byť synchronizovanie s iCloudom, ktorá bude fungovať v rámci systémov OS X a iOS. Fajn je, že s fotografie bude možné upravovať bez nutnosti ich ukladania na pevné disky. Stačí aby boli dostupné na cloude.

Samozrejme, ako to už v prípade nových vecí býva, neobišiel sa ani tento krok Apple bez kritických hlasov. Vodu zamiešalo Adobe, sľubujúce ďalší a dôkladnejší vývoj svojho Lightroomu, ktorý je vlastne konkurenciou odchádzajúceho Aperture.

Apple však ubezpečuje, že Photos bude vybavené väčšinou funkcií, ktoré ste mohli nájsť v Aperture. Nie je to síce klon v plnej zbroji, na druhej strane má nový program podporovať aj doplnky z dielne tretích strán, ktoré ponúknu to, čo bude v Photos chýbať v základnej verzii. Veľkou výhodou oproti programom konkurencie je fakt, že novinka je súčasťou systému a bude zadarmo.

 

zdroj: 9to5mac.com, imaging.com

2 comments
    1. Tiez fungujem na aperture a ukoncenie vyvoja nie je najlepsia sprava. ale ako sa za poslednu dobu ukazuje, tak radsej asi prejdem na capture one ako na Lightroom, ktory z fotky dokaze vymacknut viac a je rychlejsi a stabilnejsi hlavne pri tetheringu

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Svetovú dizajnérsku špičku doplní módny dizajn

Spolu so svetovými dizajnérskymi osobnosťami sa na májovej konferencii By Design odprezentuje aj najznámejšia a najuznávanejšia maďarská módna dizajnérka…
pokračovanie článku

ALFOPA: Prechod k digitálu nám pomohol v podnikaní

Výroba kreatívnych etikiet v čoraz menšom rozsahu, investovanie do nových zariadení, prechod od klasickej tlače k novým digitálnym strojom či získavanie nových zákazníkov. Modernizácia tlačiarne a vyrovnanie sa so súčasnými trendmi vám už nemusí robiť starosti.  Dôkazom, že to ide, je aj spoločnosť ALFOPA.