Dve aplikácie jednou ranou? Photos strieda Aperture a iPhoto

Ruka v ruke s novým systémom Yosemit, ktorý Apple predstavilo v júni, prichádzajú aj zmeny týkajúce sa programového vybavenia. Photos, aplikácia ktorá sa tiež objavila v prezentácii na WWDC, sa celkom logicky stane nástupcom iPhoto, slúžiaceho na organizáciu a občasné jednoduché úpravy fotiek. To však nie je všetko. Nové Photos má prebrať riadenie aj po Aperture, ktoré je v porovnaní s iPhoto celkom inou váhovou kategóriou.

Aperture ponúka rozsiahle možnosti pre úpravu fotografií a ide o profesionálny nástroj. Od poslednej aktualizácie však už uplynul nejaký čas, a poslednou skutočne novou verziou bola tá tretia v poradí, ktorá prišla ešte v roku 2010. Odvtedy zostalo ticho – s výnimkou drobných aktualizácií.

Podľa oficiálnych informácií Apple skutočne neplánuje pokračovať vo vývoji softvéru. Posledný, záchytný update s kombatibilitou pre systém 10.10 Yosemite, má slúžiť výhradne pre potreby presúvania súborov z galérií a knižníc. Kam? Predsa do programu Photos. Otázkou zostáva či novinka dokáže všetko čo stará dobrá klasika.

overview_hero

Photos by mali vedieť funkčne spojiť dva svety. Organizáciu známu z iPhoto a možnosti úprav, ktoré mali používatelia k dispozícii v rámci Aperture. Novým prvkom má byť synchronizovanie s iCloudom, ktorá bude fungovať v rámci systémov OS X a iOS. Fajn je, že s fotografie bude možné upravovať bez nutnosti ich ukladania na pevné disky. Stačí aby boli dostupné na cloude.

Samozrejme, ako to už v prípade nových vecí býva, neobišiel sa ani tento krok Apple bez kritických hlasov. Vodu zamiešalo Adobe, sľubujúce ďalší a dôkladnejší vývoj svojho Lightroomu, ktorý je vlastne konkurenciou odchádzajúceho Aperture.

Apple však ubezpečuje, že Photos bude vybavené väčšinou funkcií, ktoré ste mohli nájsť v Aperture. Nie je to síce klon v plnej zbroji, na druhej strane má nový program podporovať aj doplnky z dielne tretích strán, ktoré ponúknu to, čo bude v Photos chýbať v základnej verzii. Veľkou výhodou oproti programom konkurencie je fakt, že novinka je súčasťou systému a bude zadarmo.

 

zdroj: 9to5mac.com, imaging.com

2 comments
  1. takze migracia lightroomu, fasa

    apertura mi dost vyhovovala, aspon nieco mimo adobe sveta ktory nie je vzdy dokonaly

    1. Tiez fungujem na aperture a ukoncenie vyvoja nie je najlepsia sprava. ale ako sa za poslednu dobu ukazuje, tak radsej asi prejdem na capture one ako na Lightroom, ktory z fotky dokaze vymacknut viac a je rychlejsi a stabilnejsi hlavne pri tetheringu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Artline – Digital Art súťaž s DeepMind

Ak pravidelne sledujete DeepMind Facebook fanpage, určite ste si všimli, že sme už viackrát avizovali prípravu súťaže. Aj…